یوگا برای کودکان و نوجوانان چه فواید و اثرات مفیدی را به همراه دارد؟

توسط مریم کوهشاری
1112 مشاهده

یوگا برای کودکان به شدت مورد توجه والدین قرار گرفته است. زیرا در سال‌های اخیر تحقیقات زیادی نشان داده است که این ورزش، برای کودک تمرکز و سلامت ذهن را به ارمغان می‌آورد. البته قبل از اینکه بخواهید کودک خود را در این ورزش، وارد کنید، ابتدا باید حرکات مناسب او را بشناسید. اگر می‌خواهید فرزندتان سلامت روحی و ذهنی خود را حفظ کند، بهتر است او را در کلاس‌های یوگا ثبت‌نام کنید. اگر هنوز هم به مفید بودن این ورزش برای فرزندتان تردید دارد، تا انتهای این مطلب با ما همراه شوید.

  • آیا یوگا برای کودکان خوب است؟
  • یوگا کودکانه از چه سنی باید شروع شود؟
  • فواید یوگا برای کودکان و نوجوانان
  • کودک بدون رقابت به پیروزی فکر می‌کند
  • یوگا باعث مراقبت کودک از جسمش می‌شود
  • کنترل استرس یکی دیگر از نتایج مفید یوگاست
  • آموزش حرکات یوگا برای کودکان
یوگا برای کودکان و نوجوانان چه فواید و اثرات مفیدی را به همراه دارد؟

آیا یوگا برای کودکان خوب است؟

تاثیرات مثبت ورزش یوگا در سلامت جسم و روح انسان کاملاً به اثبات رسیده است. اما سوال بسیاری از والدین این است که آیا این ورزش بر روی کودکان و نوجوانان هم به همان اندازه‌ی بزرگسالان تاثیر دارد؟ در پاسخ باید بگوییم که یوگا باعث ایجاد تعادل بین ذهن و جسم می‌شود. کودکان در سن حساسی قرار دارند که باید قدرت تمرکز آن‌ها برای یادگیری بالا باشد. یکی از فواید یوگا برای کودکان ایجاد تعادل بین ذهن و جسم آن‌هاست. از سوی دیگر یوگا به افزایش مقاومت و ظرفیت بدن کودکان نیز کمک می‌کند.
کودکان مبتلا به استرس می‌توانند با کمک یوگا، میزان استرس خود را کاهش دهند. زیرا این ورزش سطح ترشح هورمون‌های استرس (کورتیزون) را کم می‌کند. در نتیجه پرخاشگری، عصبانیت و استرس از کودک دور می‌شود. همه‌ی این مزیت‌های یوگا برای کودکان زمانی به ثمر می‌نشیند که به مدت ۶ ماه مستمر انجام شود.

یکی از فواید یوگا برای کودکان
ایجاد تعادل بین ذهن و جسم آن‌هاست. از سوی دیگر یوگا
به افزایش مقاومت و ظرفیت بدن کودکان
نیز کمک می‌کند.

یوگا کودکانه از چه سنی باید شروع شود؟

والدینی که می‌خواهند کودک خود را برای ورزش یوگا آماده کنند، می‌توانند کودک را بعد از سن ۴ سالگی به این رشته بفرستند. زیرا کودک در این سن، ساختار بدنی ثابت دارد. انعطاف بدن کودک نیز به پیشرفت او در این ورزش کمک می‌کند. از سوی دیگر به دلیل رشد عقلی، کودک به خودآگاهی بیشتری رسیده است. کودکانی که به دلیل پیش‌فعالی، بیش از حد بازیگوش هستند، با کمک یوگا آرام‌تر می‌شوند. در واقع این ورزش باعث رشد شخصیتی کودک نیز می‌شود.

فواید یوگا برای کودکان و نوجوانان

فواید یوگا برای کودکان و نوجوانان

فوایدی که ورزش یوگا برای نوجوانان و کودکان به همراه دارد، شامل موارد متعددی است که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کودک بدون رقابت به پیروزی فکر می‌کند

همانطور که پیش‌تر هم گفتیم، یکی از فواید یوگا برای نوجوان و کودکان، رشد فکری و شخصیتی آن‌هاست. در این ورزش هیچ رقابتی بین ورزشکاران وجود ندارد. بنابراین وقتی کودک یا نوجوان وارد این حیطه‌ی ورزشی می شود، بدون اینکه در فکر پیروزی از رقیب باشد، تنها به تعالی جسمی خودش فکر می‌کند. شما تا به حال از تلویزیون هیچ برنامه‌ای با موضوع رقابت یوگا را مشاهده نکرده‌اید. زیرا این ورزش تک است و بدون رقابت انجام می‌شود. در واقع همین که کودک و یا نوجوان را به رضایت درونی برساند، به تعالی شخصیتی او نیز کمک بزرگی می‌کند. از سوی دیگر با ایجاد حس رضایت درونی، کودک میل و اشتیاق بیشتری برای ادامه آن پیدا می‌کند.

در این ورزش هیچ رقابتی بین ورزشکاران وجود ندارد. بنابراین وقتی کودک یا نوجوان وارد این حیطه‌ی ورزشی می شود، بدون اینکه در فکر پیروزی از رقیب باشد، تنها به تعالی جسمی خودش فکر می‌کند.

آیا یوگا برای کودکان خوب است؟

یوگا باعث مراقبت کودک از جسمش می‌شود

در ورزش یوگا، ماهیچه‌ها، استخوان‌ها و سایر اجزای بدن کودک یا نوجوان درگیر است. پس کودک به سلامت جسمانی می‌رسد. وقتی کودک وارد ورزش یوگا می‌شود، به اهمیت سلامت جسم خود پی می‌برد. از سوی دیگر او در این ورزش می‌آموزد که باید به بدن بیشتر احترام بگذارد. در واقع کودک احترام به جسم و سپس شخصیت خود را یاد می‌گیرد. این موضوع بر روی عزت نفس او تاثیر زیادی دارد.

یوگا برای
نوجوانان به کنترل استرس کمک می‌کند. کودکان
و نوجوانانی که به یوگا
علاقمند هستند و این ورزش را به طور مرتب انجام می‌دهند، کنترل بیشتری بر روی احساسات‌شان دارند. آن‌ها استرس کمتری نسبت به همسالانشان دارند.

کنترل استرس یکی دیگر از نتایج مفید یوگاست

یوگا برای نوجوانان به کنترل استرس کمک می‌کند. کودکان و نوجوانانی که به یوگا علاقمند هستند و این ورزش را به طور مرتب انجام می‌دهند، کنترل بیشتری بر روی احساسات‌شان دارند. آن‌ها استرس کمتری نسبت به همسالانشان دارند. در حرکات یوگا، کودکان و نوجوانان باید بتوانند برای چند دقیقه بدن خود را بدون حرکت نگهدارند. با این حرکات، آن‌ها یاد می‌گیرند، رفتارشان را به راحتی کنترل کنند. پس آرامش بیشتری دارند و در نتیجه استرس در آن‌ها کاهش می‌یابد. حتی در مواردی هم میزان استرس در این گروه از کودکان به صفر می‌رسد.

یوگا برای کودکان به شدت مورد توجه والدین قرار گرفته است

آموزش حرکات یوگا برای کودکان

برای اینکه کودکان و نوجوانان بتوانند به ورزش یوگا بپردازند، باید برای آن‌ها مجموعه‌ای از حرکات ورزشی آسان در نظر گرفته شود. این حرکات نسبت به آنچه که مخصوص بزرگسالان است، آسانترند. زیرا بدن کودک هنوز به حد کافی رشد نکرده است. از سوی دیگر رشد ذهنی کودک همانند بزرگسالان به حد نصاب نرسیده است. در این زمینه تعدادی کتاب یوگا برای کودکان نیز منتشر شده است. والدین قبل از اینکه فرزند خود را برای یادگیری یوگا آماده کنند، بهتر است این نمونه کتا‌ب‌ها را مطالعه کنند. در مطلب دیگری به آموزش یوگا برای کودکان می‌پردازیم.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data