زمان و نحوه مصرف کراتین در بدنسازی

توسط مریم کوهشاری
470 مشاهده

کراتین در بدنسازی نقش مهمی دارد. اکنون بسیاری از ورزشکاران با کمک پودر کراتین عضله‌سازی می‌کنند. حتی تصور بسیاری از جوانانی که به سالن‌های ورزشی می‌روند اینست که بدون کراتین حتی قادر به عضله سازی نیستند. اما نحوه مصرف کراتین در بدنسازی و حتی زمان مصرف آن اهمیت زیادی دارد. مصرف بیش از اندازه این پودر می‌تواند عوارض خطرناکی به همراه داشته باشد.

پودر کراتین چیست؟

کراتین پودری است که باعث افزایش قدرت بدن می‌شود. مصرف آن می‌تواند باعث افزایش قدرت عضلات شود و حتی سریع‌تر شما را به وزن‌ دلخواهتان برساند. همچنین کراتین عملکرد مغز را هم بهبود می‌دهد. هر چند بسیاری از کارشناسان تغذیه مصرف پودر کراتین را برای سلامت بدن مضر می‌دانند، اما برخی هم معتقدند که مصرف آن هیچ ضرری ندارد.

اگر شما با نحوه مصرف کراتین در بدنسازی آشنایی داشته باشید و در مصرف آن زیاده‌روی نکنید، قطعا نمی‌تواند مضر باشد.

فواید مصرف کراتین در بدنسازی

از جمله مزیت‌هایی که نحوه مصرف کراتین در بدنسازی دارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

افزایش قدرت بدنی برای انجام کارهای سخت

یکی از فواید مصرف کراتین، بالا بردن قدرت بدنی و عضلات است. کراتین فسفات انقباض عضلات را افزایش می‌دهد. بنابراین به شما کمک می‌کند تا با سرعت و قدرت بیشتری تمرینات ورزشی را انجام دهید. مکمل‌های کراتین به ماهیچه‌ها این اجازه را می‌دهد تا فیبر عضلانی بیشتری را ذخیره کند.

مصرف پودر کراتین در بدنسازی به ورزشکاران کمک می‌کند تا حرکات ورزشی را بیشتر تکرار کنند. در حقیقت بدون کراتین، تولید انرژی برای انجام تمرینات ورزشی شدید ممکن نیست. در واقع کراتین نوعی مکمل برای تقویت ماهیچه‌ها برای انجام حرکات سخت ورزشی است.

کراتین در بدنسازی

بازسازی و حجیم کردن عضلات

یکی دیگر از مزیت‌های مصرف کراتین در بدنسازی تاثیر بر روی حجم عضلات است. کراتین خاصیتی دارد که باعث تورم سلول‌های عضلانی می شود. در عین حال به عنوان محرکی برای سنتز پروتئین ماهیچه‌ها عمل می‌کنند. در ظاهر هم بدن شما ورزیده‌تر به نظر می‌رسد.

در چند هفته اول حداکثر ۲.۷ کیلوگرم وزن اضافه می‌کنید.

نحوه مصرف کراتین در بدنسازی

مصرف کراتین در بدنسازی اهمیت دارد. به طور کلی بهترین زمان مصرف کراتین شامل سه زمان مشخص است:

مصرف کراتین قبل از تمرین

برخی از مربیان بدنسازی بر این نظر هستند که خوردن پودر کراتین قبل از ورزش باعث افزایش انرژی سلولی می‌شود. از سوی دیگر با بالا بردن فیبرهای عضلانی و حتی افزایش حجم عضلات می‌شود. شما می‌توانید یک ساعت قبل از شروع تمرینات سخت ورزشی کراتین مصرف کنید.

مصرف پودر کراتین بعد از تمرین

برخی دیگر از مربیان بدنسازی معتقدند اگر پودر کراتین را بعد از ورزش مصرف کنید، عضلات از دست رفته بدن را بازسازی می‌کند. در واقع مواد مغذی موجود در کراتین باعث افزایش حجم بدن می‌شود. کراتین به دلیل داشتن پروتئین و کربوهیدرات بعد از ورزش طاقت‌فرسا به یکباره وارد بدن می‌شود. این گروه از بدنسازها معتقدند که کراتین بعد از ورزش سریع‌تر جذب بدن می‌شود. بنابراین مزیت‌ بیشتری برای بدن دارد.

کراتین در بدنسازی نقش مهمی دارد

خوردن کراتین در هر زمانی که بخواهید

یک نظر دیگر در مورد نحوه مصرف کراتین در بدنسازی زمان مشخصی ندارد. بسیاری از بدنسازها معتقدند خوردن این پودر قبل یا بعد از ورزش نمی‌تواند نقش تعیین کننده‌ای در بدنسازی داشته باشد. در واقع این بدن ورزشکار است که باید پذیرای میزان پروتئین و کربوهیدرات موجود در کراتین باشد.

بهترین زمان مصرف کراتین در بدنسازی

مصرف پودر کراتین باید کمی بعد و قبل از ورزش باشد. اگر آن را با فاصله از ورزش مصرف کنید، تاثیر زیادی بر روی بدن ندارد. برای مثال اگر قرار است در ساعت ۶ به تمرین ورزشی بپردازید، باید حداقل یک ساعت قبل از آن مصرف کنید. تحقیقات نشان می‌دهد بدنسازهایی که بین زمان مصرف کراتین با ورزش فاصله انداخته‌اند، دیرتر از گروهی که بلافاصله بعد از مصرف کراتین ورزش می‌کنند، نتیجه می‌گیرند.

حتی وقتی بدن در حالت ریکاوری است، مصرف کراتین خیلی مهم نیست. هدف از مصرف کراتین در روزهای استراحت، حفظ سطح کراتین عضلات است. بنابراین وقتی شروع به تمرینات ورزشی کردید و بلافاصله با آن پودر کراتین را خوردید، به یکباره میزان کراتین عضلات بالا نمی‌رود.

پودر کراتین برای بدنسازی

روش مصرف کراتین در بدنسازی

برای کسانی که به بدنسازی می‌روند و قصد دارند با کراتین بدن را به حالت ایده‌آل برسانند، پروتئین، کربوهیدرات، اسید آمنه و چند ترکیب گیاهی دیگر می‌تواند تاثیر کراتین بر روی بدن را افزایش دهد. کربوهیدرات همراه کراتین باعث عضله‌سازی در مدت کوتاه‌تری می‌شود.

البته نباید در این کار زیاده‌روی کنید. زیرا در این صورت چربی‌های اضافه بدن هم افزایش می‌یابد. اگر وعده‌های غذایی حاوی کمی کربوهیدرات، پروتئین و اسید آمینه باشد، با کمک پودر کراتین هم می‌توانید در مدت کوتاهی به شرایط جسمی ایده‌آل برسید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data