همان‌طور که در مطالب پیشین گفته شد، یوگا یکی از رشته‌های مهم ورزشی است که در آیین هندو ریشه دارد. این شاخه‌ی ورزشی به عنوان یک سبک زندگی شناخته می‌شود. با این حساب حرکات یوگا برای لاغری تنها بخشی از فواید این ورزش است. تصور مردم در مورد این ورزش، رسیدن به تمرکز و آرامش است.
البته برخی هم تصور می‌کنند که یوگا ورزشی آرام و کم تحرک است که چربی‌سوزی چندانی در آن اتفاق نمی‌افتد. اما باید بدانید که یوگا انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند و هدف ویژه‌ای را دنبال می‌کنند.
در ادامه به این پرسش «آیا ورزش یوگا برای لاغری مفید است یا خیر؟» به طور مفصل پاسخ خواهیم داد.
آنچه در ادامه می‌خوانید:

تمرینات یوگا برای لاغری
چقدر یوگا کار کنم تا لاغر شوم؟
برای لاغری چه حرکاتی از یوگا مناسب است؟
آموزش مقدماتی حرکات یوگا برای لاغری
نکات مهم در ورزش یوگا برای لاغری

حرکات یوگا برای لاغری

تمرینات یوگا برای لاغری

در همین ابتدا به شما بگوییم که یوگا در شکل سنتی تمرین‌های هوازی و چربی‌سوز زیادی ندارد. اما انواع دیگری از آن وجود دارد که فیزیکال‌تر از سایرین هستند. یوگای آشتانگا، وینیاسا و یوگا قدرتی از نمونه‌ یوگاهایی هستند که به شما کمک می‌کنند تا در مدت کوتاهی به وزن ایده‌آل خود برسید. در این انواع یوگا، شما بیشترین کالری‌سوزی را خواهید داشت. در عین حال متابولیسم و عضله‌سازی شما نیز همزمان افزایش می‌یابد.
با این حساب باید گفت نوع حرکات یوگا برای لاغری اهمیت زیادی دارد. در سال ۲۰۱۲ تحقیقاتی بر روی ۵۰ زن چاق انجام شد. این گروه از بانوان انواع غیر فیزیکال‌تر یوگا مانند یوگای رستوراتیو را در مدت ۳ ماه به طور دائم انجام دادند. نتیجه‌ی این آزمایش رابطه‌ی عمیق بین یوگا و لاغری را نشان می‌داد.
یک سال بعد هم آزمایشی بر روی تاثیرات این شاخه‌ی ورزشی صورت گرفت. نتایج این آزمایش هم نشان داد که ورزش یوگا یک روش مثبت و امیدوارکننده برای کاهش وزن و سوختن کالری است. همزمان این ورزش به تغییر رفتار، افزایش ذهن و کاهش استرس هم کمک می‌کند.

چقدر یوگا کار کنم تا لاغر شوم؟

حالا که از تاثیر تمرینات یوگا برای لاغری مطمئن شدیم، لازم است از انجام میزان آن هم اطلاع داشته باشید. در پاسخ به این سوال باید گفت که یوگا کردن هیچ ضرری برای بدن ندارد. بنابراین هر چقدر که می‌توانید با هدف کاهش وزن به ورزش یوگا بپردازید. حداقل ۳ تا ۵ بار در هفته و حداقل به مدت یک ساعت به یوگای فیزیکال و قدرتی بپردازید. روزهای باقی‌مانده را نیز می‌توانید یوگاهای آرام‌تر مانند هاتا و یین را انجام دهید.
در صورتی که به تازگی این ورزش را شروع کرده‌اید، باید به آرامی و به تدریج شروع به تمرین کنید. این به شما امکان می‌دهد قدرت و انعطاف‌پذیری خود را به مرور زمان افزایش دهید. پس با این روش از آسیب دیدگی ورزشی جلوگیری می‌کنید. همچنین باید سعی کنید هر روز هفته به تمرین یوگا، حداقل به مدت ۲۰ دقیقه بپردازید. اما یک روز کامل را برای استراحت خود اختصاص دهید.
تمرین یوگای خود را با فعالیت‌های بدنی دیگر مانند پیاده‌روی، دوچرخه سواری و یا شنا انجام دهید. این توصیه برای بهبود عملکرد قلب در مسیر کاهش وزن است. در واقع شما همزمان با ورزش یوگا برای لاغری سلامت قلب خود را هم تأمین می‌کنید.

برای لاغری چه حرکاتی از یوگا مناسب است؟

حرکاتی که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم، نمونه‌هایی از حرکت‌های متنوع یوگا برای کمک به چربی‌سوزی و لاغری است. البته فراموش نکنید که تمامی این حرکات باید تحت نظر مربی مخصوص و با توجه به شرایط بدنی هر فرد صورت بگیرد.

فواید ورزش یوگا برای لاغری

حرکت اول: خم شدن به جلو با پاهای باز یا (Prasarita Padottanasana)

فواید ورزش یوگا برای لاغری

حرکت دوم: لانج (Anjaneyasana)

فواید ورزش یوگا برای لاغری

حرکت سوم: وضعیت قایق نیمه (Ardha Navasana)

فواید ورزش یوگا برای لاغری

حرکت چهارم: ساید پلانک (Vasisthasana)

فواید ورزش یوگا برای لاغری

حرکت پنجم: وضعیت درخت (Vriksasana)

فواید ورزش یوگا برای لاغری

حرکت ششم: وضعیت لانج چرخیده (Parivrtta Anjaneyasana)

وضعیت صندلی (Utkatasana

حرکت هفتم: وضعیت صندلی (Utkatasana)

 وضعیت جنگجو 1

حرکت هشتم: وضعیت جنگجو ۱ ( Virabhadrasana I)

 وضعیت جنگجو 1

حرکت نهم: وضعیت جنگجو ۲ (Virabhadrasana II)

 وضعیت جنگجو 1

حرکت دهم: وضعیت جنگجو ۳ (Virabhadrasana III)

 وضعیت جنگجو 1

حرکت یازدهم: ایستادن بر روی شانه (Sarvangasana)

Natarajasana

حرکت دوازدهم: وضعیت الهه‌ رقص (Natarajasana)

Bakasana

حرکت سیزدهم: وضعیت کلاغ (Bakasana)

وضعیت جنینی

حرکت چهاردهم: وضعیت جنینی (برای سرد کردن و استراحت)

توجه داشته باشید که تمامی این حرکات را باید به ترتیب انجام دهید.

آموزش حرکات مقدماتی یوگا

همانطور که می‌دانید، مانند هر ورزش دیگری یوگا نیز برای بهترین بازده نیاز به آموزش صحیح، منظم و اصولی توسط مربی متخصص دارد. با این حال در ادامه به معرفی چند وضعیت از حرکات مقدماتی یوگا خواهیم پرداخت.

حرکت اول: وضعیت کوه

آموزش حرکات مقدماتی یوگا

حرکت دوم: وضعیت سگ با صورت پایین

آموزش حرکات مقدماتی یوگا

حرکت سوم: پلانک

آموزش حرکات مقدماتی یوگا

حرکت چهارم: مثلث

آموزش حرکات مقدماتی یوگا

حرکت پنجم: نشسته خم به جلو

آموزش حرکات مقدماتی یوگا

حرکت ششم: وضعیت پل

آموزش حرکات مقدماتی یوگا

نکات مهم در ورزش یوگا برای لاغری

اگر چه انجام ورزش یوگا برای لاغری مناسب است، اما نباید فراموش کنید که این ورزش باید به طور دائم انجام شود. کاهش وزن با این ورزش زمانی اتفاق می‌افتد که میزان کالری بدن کاهش یابد. پس در کنار تمرینات یوگا باید به تغذیه‌ی خود هم توجه کنید.
همچنین باید به سایر ورزش‌ها مثل پیاده‌روی، دویدن و دوچرخه سواری هم بپردازید.
انجام حرکات یوگا برای لاغری برای بانوان باردار و کسانی که به بیماری فشار خون، مشکلات قلبی، کمر درد، آرتروز و دیسک کمر مبتلا هستند، بهتر است از انجام این حرکات خودداری کنند.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data