علت استپ وزن در بدنسازی

توسط سارا عربی
3359 مشاهده

اگر این مقاله را میخوانید احتمالا ورزش میکنید و مدتی است که وزن کم نکرده‌اید. پس به دنبال علت استپ وزن در بدنسازی میگردید. قبل از هرچیز باید بگوییم که وزن کم کردن کار آسانی نیست. شما قطعا نمیتوانید با بدنتان به توافق برسید که در چه مدت چه میزان وزن را کم کند. باید صبور باشید. گاهی روند کم کردن وزن خیلی سریع پیش میرود و شما را شگفت‌زده میکند و گاهی نیز خیلی کند و حتی متوقف میشود.

علت استپ وزن در بدنسازی
دلیل وزن کم نکردن چیست؟

این توقف کوتاه احتمالا موجب سلب انگیزه و ناامیدی برای شما خواهد شد ولی نباید جا بزنید. چون این روند کاملا طبیعیست. بیایید اول ببینیم استپ وزن در بدنسازی اصلا به چه معناست؟

استپ وزن در بدنسازی

استپ وزن در بدنسازی دوره‌ای است که وزن بدن کاهش پیدا نکرده و ثابت میماند. اگر با وجود ورزش و فعالیت بالا، برای مثال سه هفته هیچ تغییر وزنی نداشتید دچار استپ وزن شده اید.

در هفته‌ی اول و دوم این ثابت بودن وزن طبیعیست. چرا که ممکن است به دلیل احتباس مایعات در بدن باشد. اما در صورتی که وارد هفته‌ی سوم شوید، خود را وزن کنید و ببینید که هنوز وزنی کم نشده، شما دچار این مشکل شدید.

شاید برایتان عجیب باشد ولی نوشیدن آب به مقدار زیاد موجب کم شدن احتباس مایعات در بدن میشود. به همین دلیل است که میگویند اگر رژیم گرفته‌اید آب زیاد بنوشید. اگر میزان آبی که مصرف میکنید بیشتر از میزان کربوهیدرات و سدیم مصرفی باشد، وزن بیشتری کم خواهید کرد و اگر برعکس این باشد وزن شما اضافه خواهد شد.

یک نکته‌ی دیگر: بهتر است در هفته یکبار خود را وزن کنید. چون در طول هفته و یا حتی در طول روز وزن شما نوسان زیادی خواهد داشت و در این صورت ممکن است اعتماد به نفستان از بین برود. یک روز و ساعت مشخص را در هفته انتخاب کنید و فقط در همان زمان خود را وزن کنید.

نکاتی درباره علت استپ وزن در بدنسازی

قبل از اینکه به دنبال راه حل برویم چند نکته درباره علت استپ وزن در بدنسازی را با هم مرور کنیم.

اول به خاطر داشته باشید که بدن انسان در برابر هرگونه تغییر مقاومت میکند. پس انتظار نداشته باشید که کاهش وزنتان بدون چالش و به آسانی انجام شود. اگر خیلی خوش شانس باشید حتما کاهش وزن راحتی خواهید داشت ولی این را بدانید که در حالت طبیعی این مشکلات و چالش‌ها پیش می‌آیند. این جمله را فراموش نکنید: اگرکاهش وزن راحت بود همه خوش اندام بودند!

هر چه کاهش وزن بیشتری داشته باشید بدنتان کندتر عمل میکند و از طرف دیگر هرچه به وزن ایده آلتان نزدیکتر میشوید کم کردن وزن برایتان دشوارتر میشود. چرا؟ چون بدن شما به چربی‌هایتان پایبند میماند. بدن سعی میکند چربی‌ها را نگه دارد و همین موضوع کاهش وزن را سخت میکند.

علت استپ وزن در بدنسازی
چگونه مشکل استپ وزنی را برطرف کنیم؟

 راه خروج از استپ وزنی در بدنسازی

حالا که علت استپ وزن در بدنسازی را فهمیدیم باید راه خروج از آن را پیدا کنیم.

ابتدا باید فکری به حال کالری های مصرفی خود بکنیم

شما وقتی کاهش وزن داشته باشید متابولیسم بدنتان نیز کاهش می یابد.  لازم نیست در اینترنت این جمله را سرچ کنید: چگونه متابولیسم بدن خود را افزایش دهیم؟ چون این بدیهیست که همزمان با کاهش وزن کاهش متابولیسم نیز صورت میگیرد. بنابراین به ازای هر چند کیلو کاهش وزن کالری‌های خود را بازبینی کنید.

مورد دوم در خصوص جهش کالری است

اگر جهش کالری همزمان با کاهش متابولیسم بدن رخ دهد، قطعا استپ وزنی اتفاق می‌افتد. جهش کالری یعنی مصرف کالری بیش از حد تصور شما. جهش کالری معمولا و در بیشتر مواقع به صورت ناآگاهانه رخ میدهد. برای مثال شما ممکن است یک بسته چیپس بخورید و هیچ اطلاعی درباره میزان کالری آن نداشته باشید. پس پیشنهاد میکنیم که حتما کالری‌های مصرفی روزانه خود را در جایی یادداشت کنید و همراه داشته باشید.

مورد سوم در خصوص سردرگم کردن بدنتان است

افراد زیادی را دیده‌ام که ورزش میکنند ولی هربار دوست دارند تا تمرین جدیدی را امتحان کنند. اگر ورزش شما به قصد چربی سوزی یا عضله‌سازی است، تغییری در نحوه انجام آن ندهید. شما باید تمرین مشخصی داشته باشید و هر هفته بر شدت آن اضافه کنید.شاید اگر هم تمرین‌های متنوعی انجام دهید بدنتان به اصطلاح سردرگم نشود ولی قطعا نتیجه دلخواهتان را نمیگیرید. تغییر و تنوع خوب است ولی سعی کنید که تغییر تمرین‌ها خیلی کم باشد در عوض شدت و زمان آنها را به مرور بیشتر کنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data