یوگای خنده و سلامت انسان

توسط admin
568 مشاهده

تا به حال واژه‌هایی مثل موسیقی درمانی یا تئاتر درمانی به گوشتان خورده است؟ خنده درمانی هم یکی از اینهاست. جالب است بدانید یوگای خنده یکی از روش‌های خنده درمانی است که بر سلامت انسان میتواند بسیار تاثیرگذار باشد. خنده استرس را کاهش میدهد. اما چطور؟ یوگای خنده باعث آزاد شدن هورمون آدرنالین در بدن شده و اضطراب و استرس را کاهش میدهد.

یوگای خنده چیست؟

حالا بیایید ببینیم که یوگای خنده چیست. آیا تا به حال دقت کرده‌اید که کودکان هنگام بازی کردن، در تمام مدت میخندند؟ یوگای خنده همین سرخوشی و شادی کودکانه است. همه‌ی ما یک کودک درون داریم که میخواهد بخندد و شاد باشد و خوشحالی کند. حتی بی‌دلیل.

در حال حاضر حدود ۶ هزار محل خنده در دنیا وجود دارد. روز جهانی خنده در ماه مه و در اولین یکشنبه آن برگزار میشود. بنیان‌گذار این جشن دکتر مادان کاتاریا میباشد و این فستیوال اولین بار در هند و در شهر بمبئی برگذار شد. او در حال نوشتن مقاله ای به نام “خنده بهترین دکتر است” بود. در همان دوران به این فکر افتاد که خودش شخصا این مورد را آزمایش کند و تاثیر خندیدن را بر روی مردم ببیند.

یوگای خنده
برای حفظ سلامتی خود بخندید

به این صورت شد که صبح زود به پارک رفت. از بین افرادی که در پارک ورزش میکردند عده‌ای موافقت کردند که با او همکاری کنند. او شروع به خندیدن به اشکال مختلف کرد و آنها نیز با او همراه شدند. به این صورت بود که اولین باشگاه خنده در هند شکل گرفت و البته تعداد افرادی که در آن شرکت میکردند به سرعت افزایش یافت. در یوگای خنده، خنده حکم یک ورزش را دارد. در کارگاه‌ها و کلاس‌های یوگای خنده، افراد یاد میگیرند که از خنده یک تمرین انفرادی بسازند و انجام دهند.

تکنیکهای یوگای خنده

بیایید درباره تکنیکهای یوگای خنده بدانیم. شما هم حتما میتوانید در خانه این تکنیکها را انجام دهید. دکتر مادان کاتاریا در باشگاه‌های خنده خود افراد را دور هم جمع میکند و از آنها میخواهد ابتدا خود را گرم کنند. آنها گرم کردن خود را با چند ضرباهنگ دست و سپس نفس عمیق آغاز میکنند. او از شرکت کنندگان میخواهد که نفس را در سینه حبس کرده و با خنده بیرون کنند.

سپس شرکت کنندگان شروع به راه رفتن کرده و با خنده به هم سلام میکنند. دکتر مادان کاتاریا همیشه میگوید: اگر نمیتوانید بخندید، به خندیدن تظاهر کنید. حتی اگر شده مصنوعی بخندید چون بدن شما فرق خنده واقعی را از مصنوعی تشخیص نمیدهد. ممکن است اول به نظرتان احمقانه بیاید. حتی شاید وقتی کنار هم هستید و تظاهر به خندیدن میکنید، از خود بپرسید که به چی دارم میخندم؟

دکتر مادام کاتاریا میگوید ابتدا در کارگاه‌هایش همه الکی میخندیدند. اما پس از مدتی خنده‌ها واقعی میشد و حتی یک نفر از شدت خنده روی زمین افتاده بود و دلش را گرفته بود. او بعد از کارگاه اعلام کرده بود که تا به حال اینقدر دلچسب نخندیده بود. عده‌ای نیز گفته بودند که بعد از شرکت در این کارگاه‌ها احساس خوبی داشتند و شرکت در این مجالس برایشان یک پیشرفت بوده است. حتی کسانی که به مشکلات روحی دچار بودند،موفق شدند تا حالات خود را تا حد بسیار زیادی تغییر بدهند. جالب است. نه؟

یوگای خنده
یوگای خنده فواید زیادی دارد

آموزش یوگای خنده

وقتی اتفاق خنده داری نیفتاده چطور بخندیم؟ بارها گفته شد که حتما نیاز به یک سوژه خنده‌دار ندارید. فقط بخندید.

سلام کردن با خنده

همه دور هم جمع شوید. به هم سلام کنید و بخندید. سعی کنید هنگام سلام کردن به چشمان هم نگاه کنید.

خنده شیری

چشمانتان را کاملا باز کنید. دهان را باز کرده و با حالت خنده به هم نگاه کنید. سعی کنید زبانتان را تا جایی که میتواندی بیرون بیاورید و دستانتان را مانند پنجه شیر نگه دارید.

خنده با آغوش

اگر اعضای تیم با هم راحت باشند میتوانند دایره تشکیل بدهند. دستهای هم را بگیرند و بخندند. حتی میتوانند همدیگر را در آغوش بگیرند یا نوازش کنند.

خنده‌های خاموش

سعی کنید دهانتان را باز کنید و بی‌صدا بخندید. به چشمان یکدیگر نگاه کرده و اداهای خنده‌دار دربیاورید.

فواید یوگای خنده برای کودکان

یوگای خنده برای کودکان نیز فواید بسیار زیادی دارد. سعی کنید فرزندانتان را نیز در اینگونه کارگاه ها شرکت دهید تا آنها نیز از فواید بیشمار خنده بهره ببرند. خنده باعث سرخوشی و به اصطلاح سرمستی میشود. بخندید تا افسردگی نگیرید. بهتر است با کودکانتان تمرین خنده کنید تا خلق و خویشان خوب شود.

یوگای خنده
یوگای خنده برای کودکان

یکی دیگر از فواید یوگای خنده برای کودکان، هضم راحت غذا و گوارش آسان است. چه حسی نسبت به ماساژ دارید؟ خستگی را از تنتان در می‌آورد درست است؟ با خندیدن دستگاه گوارشتان ماساژ میشود. به نظر من که خیلی جالب است. فکر کنید که میتوانید اعضای داخلی بدنتان را ماساژ دهید!

چرا میگوییم یوگای خنده برای کودکان خیلی مفید است؟ چون یکسری مشکلات رفتاری در وجود کودکان را از بین میبرد. مثل خجالتی بودن. این گونه تمرینات در جمع برای افراد خجالتی سخت است ولی با گذشت زمان عادی شده و باعث میشود خجالت را ازبین ببرد. همچنین خنده اضطراب را در وجود انسان می‌کشد و آرامش میدهد.

سعی کنید حتما این تمرین را با دوستان یا اعضای خانواده‌تان انجام داده و نظر خود را حتما با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data