عوارض سیگار کشیدن با معده خالی | تاثیر سیگار روی معده

توسط مریم کوهشاری
2545 مشاهده

تاثیر سیگار بر بدن شامل پوست، کبد، قلب، عضلات و معده است. سیگار کشیدن با معده خالی می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری را به دنبال داشته باشد. البته تاثیر سیگار روی معده فقط به دلیل خالی بودن معده نیست. بلکه حتی با معده پر هم سیگار کشیدن مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند. از جمله عوارض و تاثیرات سیگار بر روی معده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

ابتلا به بیماری کرون روده

یکی از عوارض سیگار کشیدن بر بدن افزایش احتمال ابتلا به بیماری کرون روده است. این بیماری التهابی مزمن در افراد سیگاری بیشتر از افراد غیرسیگاری دیده شده است. اگرچه روش‌هایی برای کاهش درد بیماری کرون روده وجود دارد. اما تاکنون هیچ درمان قطعی برای برطرف کردن این بیماری کشف نشده است. سیگار کشیدن کنترل این بیماری و علائم آن را دشوارتر می‌کند.

بیماری‌های روده بزرگ در اثر سیگار کشیدن

تاثیر سیگار بر روی معده و سیستم گوارش خود را در قسمت روده بزرگ نشان می‌دهد. التهاب روده بزرگ یکی از بیماری‌های خطرناکی است که روزها میزان آن افزایش یافته است. سرطان روده بزرگ دومین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در جهان عنوان شده است. اگرچه غربالگری‌هایی مثل کولونوسکوپی می‌تواند از رشد تومورهای بدخیم در این عضو پیشگیری کند. اما سیگار کشیدن ممکن است وضعیت آن را حاد و وخیم‌تر کند.

تاثیر سیگار روی معده / تاثیر سیگار در معده

ابتلا به سنگ کیسه صفرا

یکی از عوارض سیگار کشیدن با معده خالی احتمال ابتلا به سنگ معده است. براساس تحقیقات صورت گرفته، استعمال سیگار این بیماری را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. سنگ کیسه صفرا زمانی تشکیل می‌شود که مایع در کیسه صفرا ذخیره می‌شود. سپس در اثر دود دخانیات این مایع به موادی شبیه به سنگ تبدیل می‌شود. اگرچه سنگ کیسه صفرا در بیشتر مواقع به اندازه یک دانه ماسه تا سنگ‌ریزه است، اما می‌تواند دردناک باشد.

افزایش اسید معده و سوزش سر دل

یکی دیگر از تاثیرات سیگار بر روی بدن خود را به صورت ریفلاکس اسید معده نشان می‌دهد. سوزش سر دل یا احساس سوزش و درد در ناحیه قفسه سینه یکی از این مشکلات است. در واقع وقتی اسید از معده وارد مری می‌شود، شما احساس سوزش سر دل می‌کنید. اسید معده به تجزیه مواد غذایی کمک می‌کند.

وجود اسید معده لازم و ضروری است. اما وقتی وارد مری شود، آزاردهنده است. سیگار کشیدن باعث تشدید ورود اسید معده به مری می‌شود. در این حالت شما بیشتر احساس سوزش سر دل می‌کنید. در بین مری و معده یک پرده نازک وجود دارد که مانع از ورود اسید به این ناحیه می‌شود. اما در اثر سیگار کشیدن این پرده ضعیف و اسید معده به راحتی وارد مری می‌شود.

احتمال زخم و التهاب در مری

یکی دیگر از تاثیرات سیگار بر روی معده خود را به صورت التهاب و زخم مری نشان می‌دهد. وقتی مدام دچار ریفلاکس معده شوید، به مرور زمان زخم و التهاب در این ناحیه را به دنبال دارد. ریفلاکس حداقل ۲ بار در هفته این مشکل را به دنبال دارد. از سوی دیگر باعث انسداد راه عبور غذا از مری هم می‌شود. تغییرات سلولی مری و همچنین احتمال ابتلا به سرطان مری از دیگر مشکلات ناشی از ریفلاکس معده است.

حال آنکه در اثر سیگار روی معده این مشکل ایجاد می‌شود.

تاثیر سیگار بر روی معده / عوارض سیگار کشیدن با معده خالی

پولیپ‌های کلونی به دلیل تاثیر سیگار بر روی معده

یکی دیگر از عوارض سیگار کشیدن با معده خالی احتمال ابتلا به پولیپ کولون است. پولیپ‌های روده بزرگ در اثر دود سیگار ایجاد می‌شوند. این پولیپ‌ها مانع از عبور مواد زائد می‌شوند. از سوی دیگر به مرور زمان به توده‌های سرطانی تبدیل می‌شوند. سیگار می‌تواند بر روی سلول‌های پولیپ کولون تاثیر بگذارد و حتی باعث چند برابر شدن آنها شود.

تاثیر سیگار روی معده و سپس کبد

یکی دیگر از عوارض سیگار کشیدن، تاثیر آن بر روی کبد است. این عضو با معده ارتباط نزدیکی دارد. موادغذایی بعد از هضم وارد کبد می‌شوند. مواد زائد از طریق کبد دفع و ویتامین‌ها وارد بدن می‌شوند. در واقع کبد نقش فیلتر بدن را بر عهده دارد. وقتی بخشی از مواد غذایی حاوی مواد سمی (نیکوتین) باشند، مشخص است که فشار زیادی به کبد وارد می‌شود.

تشدید کبد چرب تنها یکی از تاثیرات سیگار بر روی بدن است. یکی از عوارض سیگار کشیدن با معده خالی فشار بر روی کبد است. حتی دود ناشی از سیگار در کبد رسوب می‌کند. به مرور زمان هم باعث اختلال در عملکرد این عضو می‌شود. به طوری که خارج کردن این مواد سمی از بدن به سختی انجام می‌شود.

تاثیر سیگار بر بدن شامل پوست، کبد، قلب، عضلات و معده است.

ابتلا به زخم معده

یکی دیگر از تاثیرات سیگار بر روی معده خود را با زخم نشان می‌دهد. زخم اثنی عشر قسمت اولیه روده کوچک ایجاد می‌شود. این زخم در بیشتر مواقع به دلیل زخم معده در بیماران ایجاد می‌شود. استفاده طولانی مدت از داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی (آسپیرین و ایبوپروفن) و عفونت با باکتریایی به این بیماری دامن می‌زند.

اما نباید از عوارض سیگار کشیدن با معده خالی غافل شد. به طوری که باعث اختلال در عملکرد معده و تشدید زخم اثنی عشر می‌شود. در موارد حادتر هم مشکل سرطان معده را به دنبال دارد.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

۵ نظرات

Avatar
رضا بهمن ۱۸, ۱۳۹۹ - ۵:۱۵ ب٫ظ

با تشکر از مطلب خوبتون ،و از اینکه بدون هیچ چشم داشتی برای سلامتی مردم تلاش میکنید 🙏🙏

پاسخ
مریم کوهشاری
مریم کوهشاری بهمن ۲۳, ۱۳۹۹ - ۵:۲۲ ق٫ظ

زنده باشید

پاسخ
Avatar
Msd اسفند ۲۳, ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۷ ب٫ظ

سلام و وقت بخیر
من زندگیم از دوران بچگی همراه با استرس و اضطراب بوده
طوری که برای کم کردن و یا فرار از اضطراب و استرس به مصرف سیگار روی اوردم
الان بعد یه سال معدم درس کار نمی کنه و هر موقع بیشتر از دو سه نخ سیگار میکشم
معدم شروع به قارو قور می کنه و دفعمم ابکی هست
با کم کردن سیگار تا حدودی درس میشه ولی با افزایش مصرف سیگار دوباره معدم بهم میریزه و گوشامم صدای هیس میشنوم
می تونید در مورد مشکل بوجود آمده در دو سه خط راهنمایی کنید
ممنونم

پاسخ
مریم کوهشاری
مریم کوهشاری اسفند ۲۴, ۱۳۹۹ - ۵:۰۰ ب٫ظ

سیگار اولین آسیبش رو به ریه و بعد سیستم گوارش میزنه. برای کنار زدن استرس و اضطراب باید راه های دیگری مثل مدیتیشن یا ورزش ررو انتخاب کنید. با این روش ها هورمون استرس زا کاهش و هورمون های شادی آور در بدن زیاد میشه که طبیعتا در کاهش استرس تاثیر مثبتی داره. در کنارش سیگار رو هم ترک میکنید.

پاسخ
Avatar
Msd اسفند ۲۴, ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۸ ب٫ظ

ممنونم از توضیحاتتون

پاسخ

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data