عوارض سیگار بر روی کبد چرب و ضرورت ترک سیگار

توسط مریم کوهشاری
1978 مشاهده

تاثیر سیگار روی پوست، قلب، دندان و کبد انکارناپذیر است. دود ناشی از سیگار حاوی مواد سمی است که به مرور زمان تاثیرات منفی روی عروق خونی می‌گذارد. وقتی یک فرد سیگاری نفس می‌کشد، نصف یک فرد غیرسیگاری از دریافت اکسیژن بهره می‌برد. خون در جریان دریافت مواد سمی ناشی از دود سیگار راهی کبد شده و مشکلات زیادی را برای این عضو ایجاد می‌کند.

در ادامه به عوارض سیگار بر روی کبد می‌پردازیم.

ایجاد زخم و التهاب در کبد

یکی از تاثیرات سیگار بر روی کبد خود را با التهاب و زخم نشان می‌دهد. براساس نظر محققان بیمارانی که به هپاتیت C مزمن مبتلا هستند، قابل درماند. اما در صورتی که این بیماران سیگاری باشند، درمان آنها نسبت به بیماران غیرسیگاری بیشتر طول می‌کشد. براساس نظر محققان افرد سیگاری نسبت به افراد غیرسیگاری بیشتر دچار زخم کبد و التهاب می‌شوند.

یک آزمایش بر روی ۳۱۰ بیمار هپاتیت مزمن C صورت گرفت. از این تعداد ۱۷۶ بیمار سیگاری و ۵۶ نفر غیرسیگاری بودند. میزان التهاب و زخم کبد در ۱۷۶ نفر سیگاری بیشتر از افراد غیرسیگاری بود. هرچند در یافته‌های محققان، عوامل دیگری مثل مصرف الکل هم باعث تشدید التهاب و زخم هپاتیت C شده بود. اما سیگار قابل انکار نیست.

کاهش ویتامین‌های بدن در اثر عملکرد منفی کبد

یکی دیگر از عواض سیگار بر روی کبد خود را به صورت کاهش عملکرد کبد نشان می‌دهد. این عضو از بدن مسئولیت خروج مواد زائد از بدن و دریافت ویتامین‌ها از مواد غذایی را برعهده دارد. زمانی که مواد سمی ناشی از سیگار در بدن زیاد می‌شود، کبد فشار زیادی را تحمل می‌کند.

این عضو با فشار زیاد عملکرد کمتری دارد. در نتیجه نمی‌تواند ویتامین‌های مورد نیاز بدن را به موقع تأمین کند. پس بدن با کمبود ویتامین روبرو می‌شود.

عوارض سیگار بر روی کبد / تاثیر سیگار روی کبد / اثر سیگار روی کبد

تاثیر سیگار روی کبد چرب

یکی دیگر از اثرات سیگار بر روی کبد خود را با کبد چرب نشان می‌دهد. این بیماری در بسیاری از مواقع علامت خاصی ندارد. حتی بیمار هیچ دردی را در ناحیه کبد احساس نمی‌کند. اما گاهی علائم و اثرات آن بر روی پوست صورت (جوش‌های چرب) ظاهر می‌شود.

کبد چرب را تنها می‌تواند با انجام آزمایشات دوره‌ای تشخیص داد. براساس نظر متخصصان مصرف غذاهای پرکالری، خوردن آب یخ در لابه لای غذاهای چرب و نداشتن فعالیت بدنی باعث بروز بیماری کبد چرب می‌شود.

اما در این بین تاثیرات سیگار بر روی کبد قابل انکار نیست. سیگار کشیدن باعث ایجاد بار اضافه بر دوش کبد می‌شود. این در حالیست که کبد چرب به خودی خود بار زیادی را متحمل شده است. از سوی دیگر باید مواد سمی سیگار را نیز تصفیه کند. همین موضوع باعث ایجاد التهاب در کبد می‌شود.

گرفتگی عروق خونی و آسیب به قلب

تاثیر سیگار روی کبد فقط به این عضو آسیب  نمی‌رساند. بلکه حتی قلب و عروق خونی را هم درگیر می‌کند. وقتی کبد چرب است و قادر به دفع مواد سمی ناشی از سیگار نیست، به ناچار این دود و مواد زائد راهی خون می‌شود. بعد از مدتی دود در دیواره عروق خونی رسوب می‌کند.

یکی از نتایج تاثیر سیگار بر روی کبد مسدود شدن عروق خونی و از سوی دیگر افزایش احتمال خطر سکته قلبی است.

افزایش احساس تنبلی و خستگی در افراد سیگاری

یکی دیگر از عواض سیگار بر روی کبد خود را به شکل احساس خستگی مداوم نشان می‌دهد. احساس درد در قسمت فوقانی راست شکم هم در نتیجه دود سیگار ایجاد می‌شود. به صورتی که طی فشاری که به کبد وارد می‌کند، باعث متورم شدن آن می‌شود.

زرد شدن رنگ پوست، استفراغ و حالت تهوع از علائم تاثیر سیگار بر روی کبد است. سیروز کبدی، بزرگ شدن طحال و تجمع آب در شکم هم در حالت حاد ایجاد می‌شود.

تاثیر سیگار بر روی کبد / اثرات سیگار بر روی کبد / تاثیرات سیگار بر روی کبد /

ضرورت ترک سیگار برای کبد چرب‌ها

براساس نظر محققان، به دلیل اینکه کبد چرب نیاز به مراقبت دارد تا به حالت نرمال باز گردد، سیگار کشیدن همانند خوردن جام زهر است. دود و دخانیات می‌تواند کبد چرب را تشدید کند. به طوری که درمان آن به سختی و حتی نیاز به بستری شدن داشته باشد.

ایجاد زخم و التهاب در کبد چرب به دلیل سیگار یکی از مشکلات پیش‌روی سیگاری‌هاست. بنابراین هر فردی که مبتلا به کبد چرب است، باید با سیگار کشیدن برای همیشه خداحافظی کند.

بیشتر بخوانید: با راه های ترک سیگار ۳۰ روزه با دود خداحافظی کنید

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data