عوارض سیگار کشیدن بر بدن (قلب، پوست، کبد و دندان)

توسط مریم کوهشاری
264 مشاهده

عوارض سیگار کشیدن بر بدن بر کسی پوشیده نیست. همه می‌دانیم که دخانیات عامل اصلی ابتلا به بیماری‌های قلبی و سرطان ریه است. با این وجود هنوز بسیاری آن را با پوست و خون خود باور نکرده‌اند. همین موضوع ما را بر آن داشت تا به طور مفصل در مورد عوارض سیگار کشیدن زیاد صحبت کنید. همه کسانی که سیگار می‌کشند لازم است برای یک بار هم که شده این مطلب را تا انتها بخوانند.

عوارض سیگار کشیدن زیاد

تاثیر سیگار روی کبد، پوست، قلب، فشارخون، ریه، دندان و حتی زمان ورزش به اثبات رسیده است. در این موضوع جای هیچ شک و شبه‌ای وجود ندارد. اکنون همه بر روی این موضوع صحه می‌گذارند. اما عوارض سیگار کشیدن چگونه خود را نشان می‌دهد؟

تاثیر دخانیات بر روی قسمت‌های مختلف بدن چگونه خود را نشان می‌دهد؟ هر یک از اعضا به شکلی تحت تاثیر دود و مواد سمی ناشی از نیکوتین قرار می‌گیرند.

عوارض سیگار کشیدن برای زنان

ما در اینجا قصد نداریم بین مردان و زنان تفاوت قائل شویم. اما حقیقتی که وجود دارد، تاثیر سیگار بر روی بدن زنان و سپس نتایج منفی آن بر روی زایمان، جنین و بارداری است. مردان هم به اندازه زنان از دخانیات آسیب می‌بینند. اما از آنجایی که زنان باید یک انسان دیگر را در خود پرورش دهند، بیشتر تحت تاثیر مواد سمی نیکوتین قرار می‌گیرند.

 مهم‌ترین عوارض سیگار کشیدن برای زنان شامل زایمان زودرس، سقط جنین، مرده‌زایی و سندروم مرگ ناگهانی نوزاد است. همچنین کم وزن بودن نوزاد در هنگام تولد هم از دیگر اثرات سیگار کشیدن بانوان عنوان شده است. از سوی دیگر، مشکلات ریوی نوزاد یکی دیگر از عوارض دود سیگار در زنان است.

عوارض سیگار کشیدن بر بدن (قلب، پوست، کبد و دندان)

عوارض سیگار کشیدن برای قلب

سیگار کشیدن بیشترین آسیب را به قلب می‌رساند. می‌دانید چرا؟ زیرا دود سیگار همرا با خون در عروق خونی عبور می‌کند. افزایش فشارخون تنها یکی از اثرات سیگار کشیدن بر روی قلب است. به مرور زمان دود سیگار باعث افزایش غلظت و تیرگی خون می‌شود. این مواد سمی بر روی دیواره داخلی عروق خونی رسوب می‌کنند.

همین موضوع تنگی عروق خونی و نارسایی قلبی را به دنبال دارد. افزایش تپش قلب و بالا رفتن فشارخون یکی از اثرات سیگار روی قلب است.

عوارض سیگار کشیدن روی پوست

تاثیر سیگار روی پوست خود را با تیرگی پوست نشان می‌دهد. ایجاد چین و چروک و پیری زودرس هم از دیگر عوارض سیگار کشیدن در نوجوانی است. جالب است بدانید مواد سمی موجود در سیگار باعث از بین بردن الاستین (دومین پروتئین مهم در لایه میانی پوست) و کلاژن‌ها می‌شود. الاستین و کلاژن مهم‌ترین عناصری هستند که باعث زیبایی، لطافت، خاصیت کشسانی و جوانی پوست می‌شوند.

تحقیقات زیادی بر روی عوارض سیگار کشیدن روی پوست صورت گرفته است. نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد دخانیات باعث ایجاد خطوط و چروک‌های پنجه کلاغی در اطراف چشم می‌شود.

عوارض سیگار کشیدن زیاد / عوارض سیگار کشیدن روی پوست

عوارض سیگار کشیدن در ورزش

مشکلات ناشی از دود سیگار فقط به بدن افراد معمولی محدود نمی‌شود. تاثیر سیگار روی بدنسازی هم به اثبات رسیده است. تحقیقات نشان می‌دهد سیگار کشیدن باعث فشار ۳۰ درصدی به قلب ورزشکاران می‌شود. خستگی بیش از حد در حین ورزش کردن هم از دیگر عوارض سیگار کشیدن زیاد است.

سیگاری‌ها نسبت به افراد غیرسیگاری خیلی زودتر خسته می‌شوند. از سوی دیگر نیکوتین باعث از بین بردن عضلات می‌شود. همچنین از عضله سازی در بدنسازان جلوگیری می‌کند.

تاثیر سیگار روی کبد

عوارض سیگار کشیدن بر بدن شامل تمامی قسمت‌هاست. به طوری که حتی کبد را هم درگیر می‌کند. ایجاد زخم و التهاب ناشی از دود سیگار در مبتلایان به هپاتیت C به اثبات رسیده است. در یک مطالعه بین بیماران مبتلا به هپاتیت C مشخص شد افراد غیرسیگاری سریع تر بهبود می‌یابند.

از سوی دیگر کبد چرب هم در اثر دود سیگار تشدید می‌شود. فشاری که سیگار و مواد سمی ناشی از آن به کبد وارد می‌کند، عملکرد آن را کاهش می‌دهد. کبد یک فرد سیگاری بیشتر از فرد غیر سیگاری کار می‌کند. به همین دلیل در دفع مواد زائد از بدن و تأمین ویتامین مورد نیاز بدن دچار مشکل می‌شود.

عوارض سیگار کشیدن برای قلب / عوارض سیگار کشیدن بر بدن

عوارض سیگار کشیدن بر بدن و دندان

یکی دیگر از اعضا بدن که تحت تاثیر دود مخرب سیگار قرار می‌گیرد، دندان است. تشکیل پلاک و جرم ناشی از دود بر روی دندان، زمینه پوسیدگی این عضو را ایجاد می‌کند. زرد شدن رنگ دندان تنها یکی از عوارض کشیدن سیگار زیاد است. اما دندان‌های یک فرد سیگاری سریع‌تر از افراد غیرسیگاری پوسیده و خراب می‌شوند.

ابتلا به بیماری لثه هم از دیگر عوارض سیگار کشیدن بر بدن است. با این حساب شاید قانع شده باشید که همین حالا سیگار را برای همیشه ترک بگویید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data