عوارض سیگار کشیدن برای زنان | تاثیر روی لاغری صورت و پوست

توسط مریم کوهشاری
441 مشاهده

عوارض سیگار کشیدن برای زنان چند برابر مردان است. زیرا فیزیولوژی زنان با مردان تفاوت دارد. از سوی دیگر زنان با قاعدگی در ماه و بارداری روبرو هستند. هر گونه مشکل جسمانی می‌تواند قسمت رحم، قاعدگی و حتی بارداری بانوان را تحت تاثیر قرار دهد. از سوی دیگر پوست زنان لطیف‌تر است. تاثیر سیگار بر لاغری صورت هم قابل انکار نیست. در حالیکه بانوان نسبت به این قضیه حساسیت بیشتری دارند.

در ادامه به عوارض سیگار کشیدن برای زنان می‌پردازیم.

عوارض سیگار برای قلب زنان

از بسیاری از جهات تاثیر سیگار بر روی بدن زنان مثل مردان است. به همین دلیل اثبات شده است که سیگار کشیدن بر روی قلب زنان همچون مردان تاثیر منفی می‌گذارد. ورود دود به جریان خون، باعث ایجاد رسوب در دیواره عروق خونی می‌شود. به همین دلیل احتمال ابتلا به سکته قلبی را در مردان افزایش می‌دهد. از سوی دیگر بیماری مغز و اعصاب را در نتیجه آسیب شریان‌های خونی به دنبال دارد.

مونوکسید کربن ناشی از دود سیگار به قلب فشار وارد می‌کند. قلب زنانی که سیگار می‌کشند، نسبت به زنان غیرسیگاری کندتر عمل می‌کند. از سوی دیگر نیکوتین هم یک ماده سمی است که خطر حمله قلبی را در زنان سیگاری تا ۵۰ درصد افزایش می‌دهد.

عوارض سیگار کشیدن برای زنان / تاثیر سیگار بر قاعدگی

تاثیر سیگار بر قاعدگی

یکی دیگر از عوارض سیگار کشیدن برای زنان در قاعدگی آنها بروز می‌کند. سیگار کشیدن بر روی هورمون‌های تستوسترون، استروژن و پروژسترون تاثیر منفی می‌گذارد. این هورمون‌ها چرخه عادت ماهیانه را تنظیم می‌کنند. اما وقتی زنان سیگاری باشند و به طور مرتب سیگار بکشند، هورمون‌های مذکور نامنظم می‌شوند. در نتیجه نظم قاعدگی هم مختل می‌شود.

به هم ریختگی قاعدگی در بانوان باعث اضطراب، افسردگی، پرخاشگی و حتی دردهای جسمی مثل کمردرد و درد شکم می‌شود. تاثیر سیگار بر لاغری صورت هم قابل انکار نیست. زیرا باعث ضعیف شدن ماهیچه‌ها شده و صورت را لاغرتر نشان می‌دهد.

عوارض سیگار بر روی پوست زنان

یکی دیگر از تاثیرات سیگار کشیدن برای بانوان، ایجاد چین و چروک پوستی است. زیرا مواد سمی ناشی از دود سیگار وارد کبد و سپس خون می‌شود. سپس از طریق جریان خون بر روی پوست تاثیر منفی می‌گذارد. ایجاد چین و چروک پنجه کلاغی تنها یکی از مشکلات ناشی از سیگار کشیدن برای بانوان است. نرسیدن اکسیژن به اندازه کافی به سطح پوست، باعث چین و چروک می‌شود.

همچنین یکی از عوارض سیگار کشیدن برای زنان خودش را به صورت تیرگی پوست نشان می‌دهد. تیرگی و غلظت خون یکی از عوارض دود سیگار است. از سوی دیگر وقتی فشار زیادی بر روی کبد وارد می‌شود، پوست صورت را تحت تاثیر قرار می‌دهد. از بین رفتن الاستین پوست (پروتئین سلولی پوست میانی) و کلاژن‌ها از دیگر تاثیرات منفی سیگار کشیدن است.

تاثیر سیگار بر لاغری صورت / عوارض سیگار بر روی پوست

عوارض سیگار کشیدن بر روی معده

یکی از تاثیرات سیگار بر روی معده، افزایش احتمال زخم معده اثنی عشر است. اگر سیگار را با معده خالی بکشید که عوارض آن دو چندان می‌شود. از سوی دیگر سیگار کشیدن ماهیچه‌های انتهای گلو را ضعیف می‌کند. همین عامل باعث ورود اسید معده به ناحیه مری می‌شود.

تجربه مکرر ریفلاکس معده یکی از عوارض سیگار کشیدن برای زنان است. همچنین ایجاد التهاب روده و افزایش احتمال سرطان روده از دیگر خطرات سیگار کشیدن است.

عوارض سیگار برای کبد چرب در زنان

نیکوتین حاصل از دود سیگار یک ماده سمی است. حتما می‌دانید مواد زائد و سمی از طریق کبد از بدن دفع می‌شوند. نیکوتین هم وارد کبد می‌شود. وقتی به طور مکرر سیگار مصرف می‌کنید، این دود در کبد جمع می‌شود. به همین دلیل فشار زیادی را به کبد وارد می‌کند.

ابتلا به کبد چرب تنها یکی از عوارض سیگار کشیدن است. همانطور که گفتیم هرگونه مشکلی که برای کبد ایجاد شود، خودش را در پوست صورت نشان می‌دهد. زردی پوست و ایجاد جوش‌ در پوست از نتایج کبد چرب است. سیگار کشیدن می‌تواند کبد چرب را تشدید کند.

عوارض سیگار کشیدن برای زنان و بارداری

یکی دیگر از تاثیرات منفی سیگار کشیدن برای بانوان به قسمت رحم مربوط می‌شود. مطالعات زیادی نشان می‌دهد که مشکلات باروری زنان سیگاری تا ۷۲% بیشتر از زنان غیرسیگاری است. همچنین باعث کاهش عملکرد تخمدان‌ در زنان هم می‌شود. جالب است بدانید سیگار کشیدن حتی احتمال ابتلا به سرطان سینه در زنان را نیز تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

زنانی که در زمان بارداری به طور مکرر سیگار می‌کشند، احتمال سقط جنین، تولد زودرس، خونریزی، بیماری ریوری نوزاد و خطر مرگ نوزاد در آنها تا ۲۵% افزایش می‌یابد.

عوارض سیگار کشیدن برای زنان چند برابر مردان است

احتمال ابتلا به پوکی استخوان

زنان بیشتر از مردان در معرض پوکی استخوان قرار دارند. چرخه قاعدگی و بارداری بر روی این مشکل تاثیر منفی می‌گذارد. این در حالیست که زنان سیگاری بیشتر از زنان غیرسیگاری به این مشکل مبتلا می‌شوند. مشکلات تنفسی و احتمال ابتلا به عفونت ریوی هم از دیگر عوارض سیگار کشیدن برای زنان است.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data