تاثیر سیگار روی بدنسازی که مانع از عضله سازی می شود

توسط مریم کوهشاری
6734 مشاهده

امروزه همه می‌دانند که سیگار کشیدن مضرات زیادی را به دنبال دارد. سلامت همه اعضا بدن تحت تاثیر دود نیکوتین قرار می‌گیرد. تاثیرات منفی سیگار شاید در چند سال اول خود را نشان ندهد. اما وقتی یک دهه از زندگی خود را برای دود کردن سیگار صرف کنید، به تدریج متوجه مشکلات عمیقی در جسم خود می‌شوید. تاثیر سیگار روی بدنسازی قابل انکار نیست. در مطلب دیگری به تغییرات چهره بعد از ترک سیگار پرداخته‌ایم. اما در اینجا سعی داریم به همین موضوع بپردازیم.

تاثیرات سیگار روی بدنسازی و عملکرد ورزشی

یکی از تاثیرات مضر سیگار بر روی بدنسازی، کاهش تاثیر فعالیت بدنی است. وقتی عاشق بدنسازی هستید و انرژی و وقت خود را پای این کار می‌گذارید، قاعدتاً باید از تلاش خود نتیجه بگیرید. اما این در حالیست که سیگار کشیدن باعث کند شدن عملکرد قلب می‌شود.

قلب یک فرد سیگاری باید ۳۰% بیشتر از افراد سالم و غیرسیگاری بزند. پس باید کار بیشتری از قلب خود بکشید. با افزایش تعداد ضربان قلب، فشارخون‌تان هم افزایش می‌یابد. وقتی سیگار می‌کشید دود همراه با خون جریان پیدا می‌کند. به مرور زمان دود باعث ایجاد رسوب در دیواره رگ‌های خونی شده و آنها را باریک‌تر می کند.

اما مشکل اصلی آنجاست که با باریک شدن رگ‌ها، جریان خون محدود می‌شود. وقتی هم جریان خون کم شود، اکسیژن کافی در اختیار اعضا بدن قرار نمی‌گیرد. پس خیلی زود از فعالیت بدنی خسته می‌شوید و قبل از اینکه بدنسازی روی بدن تاثیر بگذارد، آن را ترک می‌کنید.

تاثیر سیگار روی بدنسازی / تاثیرات سیگار روی بدنسازی

سیگار کشیدن قبل و بعد از تمرین ممنوع است!

اگر عادت دارید قبل و یا بلافاصله بعد از تمرین سیگار بکشید، این کار را متوقف کنید. همانطور که گفتیم قلب سیگاری‌ها با فشار زیادی باید در طی تمرینات عمل کند. وقتی بلافاصله بعد و قبل تمرینات سیگار می‌کشید، میزان فشاری که به قلب وارد می‌شود، چند برابر است. بنابراین به جای اینکه ورزش و بدنسازی باعث سلامت بدن شود، به قلب آسیب می‌رساند. البته به دلیل تاثیر سیگار روی بدنسازی است.

تاثیر سیگار روی ریه در حین بدنسازی

یکی دیگر از تاثیرات سیگار روی بدنسازی زمانی است که مونوکسید کربن را از طریق سیگار وارد خون می‌کنید. این گاز سمی به هموگلوبین خون می‌چسبد. سپس بر روی انتقال اکسیژن در بدن تاثیر می‌گذارد. همچنین تارهای دود در مجرای تنفسی جمع می‌شود. سپس از مکانیسم پاکسازی طبیعی ریه جلوگیری می‌کند. در این صورت ورزش و بدنسازی نمی‌تواند باعث سلامت ریه‌ها شود.

نرسیدن اکسیژن به عضلات

به دلیل اینکه سیگار کشیدن باعث محدود شدن جریان خون می‌شود، در نتیجه اکسیژن کافی به ماهیچه‌ها و عضلات نمی‌رسد. یکی از عوارض سیگار در بدنسازی گرسنگی عضلات است. می‌دانید که برای رشد سلول‌های بدن اکسیژن ضرورت دارد. عضلات هم از این قضیه مستثنی نیستند.

بنابراین سیگار کشیدن به دلیل نرسیدن اکسیژن کافی به عضلات مانع از بدنسازی صحیح می‌شود. تحقیقات زیادی نشان می‌دهد رشد عضلات در افراد سیگاری نسبت به افراد غیرسیگاری دیرتر اتفاق می‌افتد.

عوارض سیگار در بدنسازی / تاثیر سیگار بر روی بدنسازی

پایین آمدن سطح تستوسترون

تستوسترون یک هورمون مردانه است که با عضله سازی در بدن ارتباط دارد. سلول‌های عضلانی گیرنده برای دریافت تستوسترون، گیرنده‌های آندروژن نام دارند. زمانی که هورمون تستوسترون به این گیرنده‌های آندروژن متصل می‌شود، فیبرهای عضلانی در بدن حفظ می‌شود.

اما تاثیر سیگار بر روی بدنسازی باعث افت تستوسترون می شود. به همین دلیل فرآیند عضله‌سازی به کندی صورت می‌گیرد. از سوی دیگر ماهیچه‌های بدن هم تخریب می‌شوند.

از سوی دیگر سیگار کشیدن به سلول‌های تولیدکننده تستوسترون در بدن هم آسیب وارد می‌کند. کاهش این هورمون در بدن، باعث تجمع چربی در قسمت قفسه سینه و معده می‌شود. براساس یک مطالعه، تستوسترون پایین جایگزین هورمونی به نام استروژن است. این هورمون باعث افزایش چربی در ناحیه شکم می‌شود.

سیگار کشیدن باعث افزایش کورتیزول می‌شود

تاثیر سیگار روی بدنسازی می‌تواند خودش را با هورمون استرس (کورتیزول) هم نشان دهد. مصرف دخانیات میزان تستوسترون را که کاهش داد، زمینه افزایش هورمون استرس را بالا می‌برد. همچنین باعث کاهش سنتز پروتئین در بدن می‌شود. این ماده مغذی در رشد عضلات بدن تاثیر زیادی دارد. اما به دلیل سیگار کشیدن، میزان میوستاتین بالا رفتن و هورمون رشد عضلات کمتر می‌شود.

از سوی دیگر بالا رفتن کورتیزول باعث  ضعف عضلات می‌شود. بنابراین با قاطعیت می‌توان گفت یک تاثیر سیگار بر روی بدنسازی ضعف عضلات است.

نقش سیگار در بدنسازی / تاثیر سیگار روی بدنسازی

افزایش مقاومت بدن در برابر انسولین

یکی دیگر از تاثیرات سیگار روی بدنسازی ، افزایش مقاومت در برابر انسولین است. در حالی‌که بدن یک ورزشکار باید بتواند انسولین را به خوبی در بدن ایجاد کند. این هورمون پروتئنی می‌تواند بعد از مصرف غذاهای کربوهیدرات دار، قند و گلوکز را کاهش دهد.

به همین دلیل مانع از افزایش قند خون و از سوی دیگر تجمع چربی در ناحیه شکم می‌شود. ولی اثر سیگار بر روی بدنسازی مانع از این فرآیند می‌شود.

در پایان

با توجه به عوارض سیگار روی بدنسازی لازم است تا قبل از تصمیم برای داشتن اندامی زیبا، با سیگار خداحافظی کنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

۲ نظرات

Avatar
محمدرضا اسفند ۲۰, ۱۳۹۹ - ۶:۲۰ ق٫ظ

دوروود بر شما خانم محترم. مقاله شما بسییار تأثیر گذاره. ولی اون بخشی که گفته “سیگار قبل و بعد از تمرین ممنوعه” به نظرم تو ذهن برخی از آدما اینو القاء میکنه که با فاصله از تمرین، ( مثلا چند ساعت
قبل یا بعد یا روز قبل و روز بعد از تمرین ) سیگار بکشن ایراد نداره!

پاسخ
مریم کوهشاری
مریم کوهشاری اسفند ۲۴, ۱۳۹۹ - ۵:۰۶ ب٫ظ

بله درست میفرمایید ولی خوب بعضی از افراد به سیگار اعتیاد دارن و ما هم جز توصیه کاری ازمون برنمیاد

پاسخ

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data