فواید ترک سیگار چیست؟ بعد از ترک سیگار چه اتفاقی می افتد ؟

توسط admin
903 مشاهده

فواید ترک سیگار درست ۱ ساعت بعد از آخرین سیگاری که استعمال کرده‌اید، آغاز می‌شوند. در این مقاله بررسی می‌کنیم که از یک ساعت تا ۲۰ سال بعد از ترک سیگار، چه اتفاقات مثبتی در بدن شما رخ می‌دهد! سیگار کشیدن عوارض جانبی بسیاری بر سلامت انسان می‌گذارد. در اثر سیگار کشیدن، مواد شیمیایی و سمی بسیاری وارد بدن انسان می‌شوند. و سلامت فرد را به شدت تحت تاثیر خود قرار می‌دهند. ترک سیگار می‌تواند فواید زیادی برای افراد سیگاری داشته باشد و به تدریج سلامتی آن‌ها بازگردد. در ادامه قصد داریم این فواید را برای شما بررسی کنیم. با مجله کرفس همراه باشید، فقط چند دقیقه برای خواندن این مقاله نیاز است!

فواید ترک سیگار چیست؟

همانطور که در ابتدا گفتیم، ترک سیگار برای فرد سیگاری فواید بی شماری را شامل خواهد شد. یکی از مهم ترین فواید ترک سیگار این است که فشار خون شما به مرور زمان به حالت طبیعی باز خواهد گشت. نیکوتین موجود در سیگار موجب بالا رفتن تعداد ضربان قلب و فشار خون فرد سیگاری خواهد شد. و خطر حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد.

با ترک سیگار، شما به بدن خود کمک می‌کنید که فشار خون خود را به حالت طبیعی بازگرداند.

از دیگر فواید ترک سیگار، این است که شما راحت‌تر نفس خواهید کشید. در حقیقت ترمیم ریه بعد از ترک سیگار کشیدن رخ می‌دهد. و موجب کاهش سرفه بعد از ترک سیگار می‌شود. با ترک عادت سیگار کشیدن، اکسیژن کافی و بیشتری به ریه‌های شما خواهد رسید. و تنفس شما راحت‌تر خواهد شد.

 بعد از ترک سیگار چه اتفاقی در بدن رخ می دهد

ترک سیگار، خطر ابتلا به سرطان‌های مختلف را کاهش می‌دهد. با متوقف کردن عادت سیگار کشیدن، خطر ابتلا به سرطان‌های مختلف مانند سرطان مری، سرطان مثانه، سرطان لوزالمعده و به ویژه سرطان ریه کاهش چشمگیری پیدا می‌کند.

ترک سیگار موجب افزایش سلامت پوست، مو و ناخن‌ها می‌شود. تغییرات ظاهری شامل تاثیر روی لاغری صورت و پوست، پس از ترک سیگار تا حد بسیاری رفع خواهد شد. تغیرات مثبتی را در زیبایی بعد از ترک سیگار احساس خواهید کرد.

ترک سیگار همچنین موجب بهبود سلامت دندان‌ها خواهد شد. بنابراین تاثیر سیگار روی دندان که موجب زردی دندان‌ها می‌شود، به تدریج و با به کارگیری برخی روش‌های درمانی، بهبود خواهند یافت.

از دیگر عوارض سیگار کشیدن، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی است. که پس از ترک آن تا حد بسیاری کاهش می‌یابد. در حقیقت وقتی سیگار را ترک می‌کنید، به سلامت قلب خود کمک می‌کنید. و سطح کلسترول بد خون را کاهش می‌دهید. تحقیقات انجام شده این موضوع را اثبات می‌کنند که افراد سیگاری پس از ترک سیگار، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را به نصف کاهش می‌دهند.

حقایق سریع و جدول زمانی در خصوص ترک سیگار

ترک سیگار برای افراد سیگاری ممکن است دشوار و یا حتی بسیار دشوار باشد. بنابراین فرد سیگاری باید یک برنامه مناسب برای ترک سیگار و کنترل ولع در برابر مصرف نیکوتین داشته باشد. هرچه این برنامه با حساسیت و بر اساس تحقیقات بیشتری تنظیم شود، موفقیت آمیزتر خواهد بود.

فواید ترک سیگار درست ۱ ساعت بعد از آخرین سیگاری که استعمال کرده‌اید، آغاز می‌شوند. هر چقدر که فرد سیگاری سریعتر ترک سیگار را آغاز کند، فواید ترک سیگار سریع‌تر نمایان خواهند شد. و کاهش خطر ابتلا به انواع سرطان‌ها و بیماری‌های قلبی بیشتر خواهد بود. در ادامه جدول زمانی مربوط به فواید ترک سیگار و فعل و انفعالات مربوطه را برای شما شرح می‌دهیم. در ادامه این مقاله، همراه ما باشید.

یک ساعت بعد از ترک سیگار

در کمتر از یک ساعت از زمانی که آخرین سیگار را استعمال کرده‌اید، ضربان قلب کاهش پیدا می‌کند. و متعادل می‌شود. فشار خون نیز به حالت طبیعی بر می‌گردد. و عملکرد دستگاه گردش خون نیز ممکن است بهبود یابد.

۱۲ ساعت بعد از ترک سیگار

همانطور که در ابتدا به آن اشاره کردیم، سیگار حاوی مواد سمی بسسیار خطرناکی است. که برای سلامتی بدن مضر هستند. یکی از این مواد سمی بسیار خطرناک و کشنده، مونواکسید کربن است. بعد از ۱۲ ساعت از مصرف آخرین سیگار، بدن انسان خود را از مونواکسید کربن اضافی پاک می‌کند. سطح مونواکسید کربن به حالت عادی برمی‌گردد. و سطح اکسیژن خون افزایش پیدا خواهد کرد.

 زیبایی بعد از ترک سیگار

۱ روز بعد از ترک سیگار

۱ روز پس از استعمال آخرین سیگار، خطر حمله قلبی شروع به کاهش یافتن خواهد کرد. در این مدت، سطح اکسیژن خون همچنان در حال افزایش است. و به همین دلیل، تنفس کردن برای انسان آسان‌تر خواهد شد. و در نتیجه ورزش کردن برای افراد آسان‌تر می‌شود. و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی کاهش می‌یابد.

۲ روز بعد از ترک سیگار

سیگار کشیدن موجب آسیب رسیدن به دستگاه عصبی و درنتیجه کاهش حس بویایی و چشایی خواهد شد. دو روز بعد از استعمال آخرین سیگار، فرد با بهبود در حس چشایی و بویایی مواجه خواهد شد.

۳ روز بعد از ترک سیگار

۳ روز بعد از ترک سیگار، نیکوتین از بدن تقریبا به طور کامل تخلیه می‌شود. این موضوع ممکن است با سردردهای شدید و تحریک پذیری و هوس شدید برای استعمال دوباهر سیگار همراه باشد.

۱ ماه بعد از ترک سیگار

۱ ماه بعد از ترک سیگار، عملکرد ریه فرد سیگاری شروع به بهبود می‌کند. و ظرفیت ریه شروع به افزایش می‌کند. به این ترتیب نفس کشیدن فرد نسبت به گذشته نیز راحت‌تر خواهد شد. سرفه‌ها بیش از قبل کاهش خواهند یافت. و ورزش کردن برای فرد راحت‌تر می‌شود.

۳ ماه بعد از ترک سیگار

در این مدت، دستگاه گردش خون بهبود خواهد یافت. و سطح سلامتی فرد نسبت به گذشته بسیار بهتر خواهد شد.

۹ ماه بعد از ترک سیگار

۹ ماه پس از استعمال آخرین سیگار، ریه‌ها تقریبا سلامتی کامل خود را به دست می‌آورند. عفونت‌های ریوی در این مدت بسیار کاهش خواهند یافت. و به طور کلی رفع خواهند شد.

۱  سال بعد از ترک سیگار

۱ سال پس از ترک سیگار، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی به نصف کاهش پیدا می‌کند. و قلب و عروق سلامتی خود را به دست خواهند آورد. همچنین بهبود علائم کبد چرب با روند افزایشی همراه خواهد بود.

۵ سال بعد از ترک سیگار

۵ سال بعد از ترک سیگار، بدن توانایی بزرگ کردن عروق و رگ‌های موجود در بدن را بدست می‌آورد. این منبسط شدن رگ‌ها به این معنی است که احتمال لخته شدن خون کمتر می‌شود. و خطر سکته‌های قلبی کاهش می‌یابد.

۱۰ سال بعد از ترک سیگار

۱۰ سال بعد از ترک سیگار، احتمال ابتلا به سرطان ریه و مرگ و میر ناشی از آن به نصف کاهش می‌یابد. همچنین احتمال ابتلا به سرطان دهان، گلو یا لوزالمعده به طور قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

تغییرات ظاهری پس از ترک سیگار

۱۵ سال بعد از ترک سیگار

بعد از ۱۵ سال، خطر ابتلا به سرطان‌های مختلف به طور چشمگیری کاهش پیدا کرده. و همچنین احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی در فردی که قبلا سیگاری بوده، مانند یک فرد عادی است.

۲۰ سال بعد از ترک سیگار

بعد از ۲۰ سال از استعمال آخرین سیگار، خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف و مرگ و میر ناشی از آن‌ها در افرادی که قبلا سیگاری بوده‌اند، با افراد عادی هیچ تفاوتی نخواهد داشت.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی فواید ترک سیگار برای افراد سیگاری پرداختیم. توجه داشته باشید هرچقدر که فرد سیگاری زودتر ترک سیگار را آغاز کند، فواید ذکر شده سریع‌تر نمایان می‌شوند. و احتمال در امن ماندن از بیماری‌های قلبی و سکته‌های قلبی و مغزی بیشتر خواهد بود. امیدواریم مطالعه این مقاله به افراد سیگاری کمک کند تا سیگار کشیدن را ترک کنند. و سلامتی را به زندگی خود بازگردانند.

منابع: medicalnewstoday، geisinger

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data