تاثیر سیگار روی دندان | آیا سیگار درد دندان را بهبود می‌دهد؟

توسط مریم کوهشاری
1423 مشاهده

عوارض سیگار کشیدن بر روی دندان‌ها از تغییر رنگ آنها تا التهاب لثه و پوسیدگی دندان را شامل می‌شود. اکنون بیش از یک سوم افراد سیگاری حداقل یکی از سه مشکل مربوط به دندان را دارند. اغلب آن‌ها زودتر از زمانی که باید، دچار پوسیدگی و خرابی دندان می‌شوند. خواندن مطلب تاثیر سیگار بر روی دندان می‌تواند انگیزه شما را برای رهایی از دود بیشتر کند. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید!

تاثیر سیگار بر روی دندان تا چه حد است؟

متخصصان دندانپزشکی همگی بر روی عوارض سیگار کشیدن برای دندان‌ها اتفاق نظر دارند. میزان تاثیرات منفی دود سیگار بر روی بدن و دندان لثه‌ها را می‌توان به صورت زیر بیان کرد:

  • ۱۶% از افراد سیگاری دندان‌های پوسیده و خرابی دارند. این میزان ۴ برابر افراد غیرسیگاری است.
  • بیش از ۳۰ درصد از سیگاری‌ها به بیماری لثه، دندان و یا رنگ پریدگی دندان مبتلا هستند.

سیگار چطور باعث خرابی دندان‌ها می‌شود؟

تاثیر سیگار بر روی دندانها ابتدا خود را با رنگ زرد یا قهوه‌ای نشان می‌دهد. شما هر فرد سیگاری را که ببینید، دندان‌های جرم گرفته‌ای دارد. حتی مسواک زدن هم نمی‌تواند مقداری از این جرم را از بین ببرد. در نهایت دندان‌های فرد سیگاری زرد و قهوه‌ای می‌شود.

پلاک و جرمی که بر روی دندان‌ها تشکیل می‌شود، محل خوبی بر روی رشد باکتری‌های مضر است. در صورتی که فرد سیگاری بهداشت دهان و دندان را رعایت کند، میزان جرم زردرنگ کمتر می شود. اما برای آن دسته از افراد سیگاری که هیچ توجهی به دندان‌های خود ندارند، متاسفانه این جرم به پوسیدگی دندان منجر می‌شود.

تاثیر سیگار بر روی دندان / تاثیر سیگار بر روی دندانها

بیماری لثه در اثر سیگار کشیدن

یک تاثیر سیگار روی دندان خود را به صورت التهاب و آبسه لثه نشان می‌دهد. در بیشتر افراد سیگاری مشکل خونریزی لثه وجود دارد. نفوذ بخشی از دود به ریشه دندان یک امر متداول است. این امر می‌تواند باعث آسیب جدی به لثه‌های فرد سیگاری شود.

از سوی دیگر بخشی از مواد سمی ناشی از دود سیگار از طریق خون مجدداً وارد لثه می‌شود. هر گونه درد در ناحیه دندان، باعث آسیب جدی به لثه می‌شود. وقتی ریشه دندان عفونی شود، لثه را هم درگیر می‌کند. از آنجایی که دود همه بدن و از جمله لثه را هم درگیر می‌کند، قدرت تحمل ریشه عفونی را ندارد. پس خیلی سریع‌تر از لثه یک فرد غیرسیگاری، آبسه و ملتهب می‌شود.

ابتلا به بیماری‌های پریودنتال در اثر سیگار کشیدن

یکی دیگر از تاثیرات سیگار بر روی دندان خود را با تضعیف تدریجی لثه‌ها و ریشه دندان نشان می‌دهد. بیماری پریودنتال یک بیماری عفونی است که در اثر باکتری در لثه ایجاد می‌شود. تحقیقات زیادی نشان می‌دهد که سیگار‌ها ۶۲ درصد بیشتر از افراد غیرسیگاری در معرض بیماری‌های پریودنتال قرار می‌گیرند. این بیماری لثه باعث عفونت و آبسه می‌شود. ریشه دندان‌ها را ضعیف می‌کند. بوی بد دهان که همیشگی است، از دیگر عوارض سیگار کشیدن است.

تاثیر سیگار روی دندان و لثه باعث نرم شدن بافت اطراف دندان می‌شود. در نتیجه ریشه دندان‌ها ضعیف‌تر شده و زمینه خرابی و افتادن دندان‌ها را ایجاد می‌کند.

دلایل تاثیر سیگار روی دندان و لثه چیست؟

نیکوتین سیگار مانع از ورود اکسیژن به بافت نرم دهان می شود. از سوی دیگر رگ‌های خونی را هم باریک‌تر می‌کند. این امر شاید خودش مشکل نباشد، اما باعث ایجاد مشکل می‌شود. لثه و ریشه دندان به اکسیژن نیاز دارد. اما وقتی میزان اکسیژن کاهش می‌یابد، باعث خرابی و ضعیف شدن ریشه دندان می‌شود.

از سوی دیگر وقتی میزان خون ورود به لثه کمتر شود، مواد مغذی کمتری به این ناحیه می‌رسد. پس به مرور زمان بیماری‌ لثه را تشدید می‌کند.

تاثیر سیگار روی دندان / اثر سیگار روی دندان / تاثیر سیگار روی دندان درد

بیماری لثه، پوسیدگی دندان و بیماری قلبی

یکی دیگر از نتایج پوسیدگی دندان و بیماری عفونت لثه، آسیب جدی به ریه و قلب است. تحقیقات نشان می‌دهد هرگونه بیماری در ناحیه دهان و دندان می‌تواند به قلب و ریه آسیب وارد کند. عفونت از طریق جریان خون وارد قلب می‌شود.

عفونت ریشه دندان بیماری عروق کرونر را تا ۲.۷ بار در بیماران سیگاری افزایش می‌دهد. مسدود شدن عروق کرونر هم می‌تواند احتمال سکته قلبی را افزایش دهد.

به همین سادگی می‌تواند تاثیر سیگار روی دندان و سپس بیماری قلبی را مشاهده کنید. البته اینکه سیگار خودش می‌تواند با افزایش فشارخون و مسدود کردن رگ‌های خونی باعث سکته قلبی شود، خود داستان دیگری است.

تاثیر سیگار روی دندان درد

مضرات و عوارض سیگار بر روی دندان به همین جا ختم نمی‌شود. مشکل دیگری که دود و نیکوتین برای دهان و دندان ایجاد می‌کند، بهبود نیافتن آفت و زخم دهان است. همچنین اگر دچار دندان درد شوید، سیگار کشیدن نمی‌تواند به بهبود آن کمک کند. شاید دود گرم و تند سیگار کمی آن را کرخ و بی‌حس کند. اما باعث بهبود دندان نمی‌شود.

اشتباه رایج بسیاری از افراد اینست که فکر می‌کنند در زمان درد دندان می‌توانند با سیگار کشیدن، درد خود را تسکین دهند.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data