تغییرات چهره بعد از ترک سیگار

توسط متین سکوت
9028 مشاهده

بارها شنیده‌ایم که سیگار کشیدن برای سلامتی بدن مضر است و حفظ سلامتی یکی از مهم‌ترین دلایل ترک سیگار در بسیاری افراد سیگاری است. اما اگر به لیست انگیزه‌های ترک سیگار این افراد نگاهی بیندازید متوجه می‌شوید بسیاری از آن‌ها از تأثیر ناخوشایند سیگار روی چهره، ظاهر و روابط اجتماعی خود به ستوه آمده و همین مسئله مهم‌ترین انگیزه آن‌ها برای ترک سیگار است. تغییرات چهره بعد از ترک سیگار برای تمامی اطرافیان فرد چشمگیر است.

این علائم – از سیاهی دور چشم گرفته تا زرد شدن دندان‌ها، بد بو شدن دهان و ظاهر بدشکل ناخن‌ها – همگی از عوارض شایع سیگار کشیدن است که علاوه بر مشکلات فردی، روابط اجتماعی فرد سیگاری را نیز به چالش می‌کشاند. خبر خوب این‌که خوشبختانه با ترک سیگار می‌توان تمامی این آسیب‌ها را معکوس کرده و شادابی و طراوت سابق را به پوست و چهره خود بازگردانیم.

پوست صورت بعد از ترک سیگار

در افراد سیگاری چروک‌های پوست بیشتر و در سنین کمتری نسبت به افراد غیر سیگاری ظاهر می‌شود. سیگار باعث کاهش کلاژن پوست می‌شود (کلاژن مسئول کشسانی پوست است) و پوست را شل می‌کند. خطوط پوستی از لب‌های فوقانی و تحتانی انتشار می‌یابد. خطوط کم‌عمق روی چانه و فک تحتانی و صورت ظاهر می‌گردد و سبب لاغری و زردرنگ شدن پوست می‌شود.

افراد سیگاری، ۸ تا ۲۰ سال پیرتر از سن واقعی خود به نظر می‌رسند. ۱۰ دقیقه کشیدن سیگار باعث کاهش اکسیژن‌رسانی پوست به مدت یک ساعت می‌شود. اغلب سیگاری‌ها یکرنگ خاکستری روشن در پوست صورتشان دارند که بعد از ترک سیگار از بین می‌رود. نیکوتین موجود در سیگار، عروق خونی را تنگ و جریان خون را کم می‌کند. سیگار کشیدن باعث تأخیر درترمیم زخم پوستی می‌شود. تغییرات چهره بعد از ترک سیگار برای فرد سیگاری بسیار خوشایند است.

ترک سیگار و توقف ریزش مو

در افراد سیگاری موها زودتر به رنگ خاکستری درمی‌آیند. سیگار باعث افزایش هورمون مردانه می‌شود و لذا احتمال ریزش مو را بیشتر می‌کند. سیگار باعث نازک شدن لایه فوقانی پوست، کاهش ضخامت زیرپوست و آسیب به فولیکول‌های مو می‌شود. مطالعه‌ای نشان داده مردان سیگاری ۲ برابر بیشتر از مردان غیر سیگاری دچار طاسی سر می‌شوند زیرا بسیاری از مواد شیمیایی موجود در سیگار برای فولیکول‌های مو مضر بوده و باعث ضعیف و شکننده شدن موها می‌شود. ترک سیگار جریان خون به فولیکول‌های مو را بهبود بخشیده و موها را ضخیم و محکم می‌کند.

بهبود بیماری‌های دهان، دندان و لثه

سیگار در مدت کوتاهی باعث زرد شدن دندان‌ها می‌شود. خمیردندان‌های مخصوص افراد سیگاری در بازار وجود دارد که حاوی مواد ساینده بیشتری نسبت به خمیردندان‌های معمولی است. اما باید توجه داشت که اثر این خمیردندان‌ها موقتی بوده و درمان قطعی این بدرنگی دندان‌ها، ترک سیگار است. دندان‌های افراد سیگاری نسبت به سایرین، استعداد بیشتری برای تشکیل جرم و پلاک میکروبی دارد که هردو، عامل بیماری‌های لثه هستند.

به علت کاهش اکسیژن در جریان خون سیگاری‌ها، عفونت‌های لثه دیرترمیم می‌شود. عفونت و بیماری‌های لثه از شایع‌ترین علل از دست رفتن زودهنگام دندان‌ها هستند. از دیگر آثار سیگار بر دهان می‌توان به بوی بد دهان و ابتلا به سرطان دهان اشاره کرد. بسیاری از سیگاری‌ها نسبت به بی‌حسی موضعی مقاوم هستند و باوجود تزریق ماده بی‌حسی دندانپزشکی، همچنان درد را حس می‌کنند.

ترک سیگار به بهبود سلامت دهان، لثه‌ها و دندان‌ها کمک می‌کند. سیگار رابطه مستقیمی با نوعی بیماری لثه به نام بیماری پریودنتال دارد که در موارد شدید می‌تواند باعث از بین رفتن و افتادن دندان‌ها شود. ترک سیگار خطر ابتلا به این بیماری را کاهش داده و از رشد بیماری در افراد مبتلا جلوگیری می‌کند. با ترک سیگار لکه‌های دندان‌ها به‌مرور از بین رفته، دندان‌ها سفید و لبخند زیباتر می‌شود و خوشبو کردن دهان کار چندان سختی نخواهد بود!

ناخن‌های زیبا و بدون لک

سیگار حاوی نیکوتین و قیر است و در دست گرفتن آن باعث ایجاد لکه‌های ناخوشایند روی انگشتان و ناخن‌ها می‌شود. اکثر افراد در دوره ترک سیگار متوجه خط تفاوتی می‌شوند که ناخن‌های لکه‌دار قبل از دوره ترک و ناخن‌های خوش‌رنگ و سالم بعد از دوره را از هم جدا می‌کند.

رفع سیاهی دور چشم

سیگار یکی از عوامل اصلی ایجاد حلقه‌های تاریک و سیاهی دور چشم است. مطالعه‌ای نشان داده افراد سیگاری ۴ برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری از بدخوابی‌های شبانه رنج می‌برند و معمولاً از عدم رفع خستگی بعد از خواب کامل شبانه شکایت می‌کنند و همین مسئله باعث تیره شدن نواحی اطراف چشم می‌شود.

محققان معتقدند علائم ترک سیگار و نیکوتین در ابتدای دوره درمان باعث به هم خوردن الگوهای خواب شده و کمبود خواب حلقه‌های تاریک دور چشم را بدتر می‌کند اما افرادی که سیگار را به‌طور کامل ترک می‌کنند خواب بهتری دارند که تأثیر خوبی در کاهش و رفع سیاهی دور چشم به‌جا خواهد گذاشت. از سوی دیگر دود ناشی از سیگار – بخصوص در افرادی که دچار خشکی چشم یا آلرژی خاصی هستند – باعث تحریک و قرمز شدن چشم‌ها شده و نگاه فرد همیشه خسته به نظر می‌رسد. ترک سیگار این علائم ناخوشایند را برطرف می‌کند.

سایر مزایای ناشی از ترک سیگار

 • زندگی طولانی تر
 • انرژی بیشتر
 • کاهش برونشیت مزمن و امفیزم
 • کاهش تعداد دفعات سرماخوردگی و عفونت های تنفسی
 • کاهش تنگی نفس و سرفه
 • خون رسانی بیشتر به دست ها و پاها
 • بهبود فرایند ترمیم زخم ها
 • کاهش خطر بروز بیماری های لثه
 • بهداشت فردی بیشتر
 • رهایی از اعتیاد و وابستگی
 • و در نهایت، پس انداز کردن پولی که صرف خرید سیگار می شود.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data