برای رفع سکسکه چه باید کرد؟ علت سکسکه زیاد!

توسط admin
947 مشاهده

سکسکه یا سکه سکه ؟! سکه سکه نشانه چیست ؟ درمان فوری سکه سکه چیست؟ رفع سکسکه با نفس کشیدن سریع، یا در یک کیسه کاغذی، آوردن زانوها به سمت سینه و تلاش برای حفظ این حالت و … امروز قصد داریم به بررسی علل و عوامل ایجاد کننده سکسکه بپردازیم و روش‌های برطرف کردن سکسکه، انواع مختلف سکسکه و به طور کلی هر آن چیزی که باید در مورد سکسکه بدانید را برای شما شرح دهیم. در ادامه همراه مجله کرفس باشید.

سکسکه چیست و چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

تعریف علمی سکسکه شامل انقباض مکرر و غیر قابل کنترل و بدون اختیار دیافراگم است. دیافراگم عضوی واقع در زیر ریه‌ها می‌باشد که ساختار ماهیچه‌ای دارد. اما به بیان ساده، سکسکه زمانی اتفاق می‌افتد که ورود هوا به داخل ریه‌ها به صورت لحظه‌ای قطع شود.

در اکثر مواقع سکسکه یک مشکل جزئی می‌باشد که در زمان کوتاهی رفع می‌شود. اما سکسکه‌های طولانی مدت می‌توانند آزاردهنده باشند و در نتیجه یک مشکل پزشکی جدی ایجاد شوند که در این صورت مراجعه به پزشک برای رفع سکسکه باید جدی گرفته شود.

بند امدن سکه سکه

چگونه زمان وقوع سکسکه را تشخیص دهیم؟

تقریباً هیچ روشی برای پیشبینی وقوع سکسکه وجود ندارد. تنها نشانه موجود این است که معمولاً قبل از ایجاد صدای سکسکه، فرد در ناحیه دیافراگم و قفسه سینه یا گلو کمی احساس سفتی می‌کند. در اغلب موارد نیز به طور ناگهانی و بدون هیچ علت خاصی که قابل فهم باشد، سکسکه اتفاق می‌افتد و بعد از چند دقیقه تمام می‌شود.

سکسکه‌های کوتاه مدت و علت آن‌ها

سکسکه‌هایی که در مدت زمان کوتاهی در حدود چند دقیقه و نهایتاً تا چند ساعت رفع می‌شوند، سکسکه‌های کوتاه مدت به شمار می‌روند. اگرچه علت اصلی ایجاد سکسکه مشخص نیست، اما متخصصان و دانشمندان معتقدند که چندین علت شایع ممکن است با بروز سکسکه در ارتباط باشد که آن‌ها عبارتند از:

پرخوری، مصرف غذاها و خوراکی‌های تند، مصرف نوشیدنی‌های الکلی، نوشیدن نوشابه‌های گازدار، مصرف غذاهای خیلی گرم یا خیلی سرد، تغییرات ناگهانی دمای هوا، آئروفاژی یا دریافت بیش از حد هوا، تنفس هنگام جویدن آدامس، هیجان، استرس و … .

همچنین بر اساس تحقیقات صورت گرفته، مردان بیشتر از زنان به سکسکه کوتاه مدت مبتلا می‌شوند. انجام برخی عمل‌های جراحی و بیهوشی نیز می‌توانند باعث ایجاد سکسکه شوند.

چگونه سکسکه کوتاه مدت را رفع کنیم؟

سکسکه‌های کوتاه مدت اغلب بدون انجام هیچ عمل خاصی بعد از چند دقیقه رفع می‌شوند. اما برخی روش‌ها می‌توانند به رفع سریع‌تر این مشکل کمک کنند. به همین منظور در ادامه چند مورد از درمان‌های خانگی برای رفع سکسکه را به شما معرفی می‌کنیم:

  • نفس کشیدن در یک کیسه کاغذی
  • خوردن یک قاشق چایخوری شکر
  • حبس کردن نفس
  • نوشیدن یک لیوان آب سرد
  • تلاش برای بادگلو به صورت عمدی!
  • آوردن زانوها به سمت سینه و تلاش برای حفظ این حالت
  • برخی ماساژها مانند ماساژ سینوس کارتید
  • کشیدن زبان
  • نفس عمیق یا نفس کشیدن سریع
برای رفع سکه سکه چه باید کرد

همچنین تلاش برای رفع برخی علل احتمالی بروز سکسکه مانند پرخوری یا درمان رفلاکس اسید معده نیز می‌تواند به درمان سکسکه کمک کند.

در اینجا بیشتر بخوانید: ۷ راه طبیعی برای رهایی از رفلاکس اسید معده

شایع ترین نشانه رفلاکس اسید، احساس سوزش سر دل، قفسه سینه یا گلو می‌باشد.

سکسکه بلند مدت

چنانچه سکسکه شما بیشتر از ۴۸ ساعت به طول بیانجامد، احتمالاً به سکسکه مداوم مبتلا شده‌اید و باید برای رفع سکسکه به پزشک مراجعه کنید. همچنین سکسکه‌هایی که بیشتر از ۲ ماه ادامه پیدا کنند، تحت عنوان سکسکه مقاوم یا مزمن شناخته می‌شوند.

این نوع سکسکه‌ها علتی به غیر از موارد ذکر شده در خصوص سکسکه‌های کوتاه مدت دارند و معمولاً در اثر یک محرک جدی یا یک مشکل خاص پزشکی ایجاد می‌شوند. برخی از این محرک‌ها عبارتند از:

۱) آسیب‌ها یا تحریکات عصبی مانند وارد شدن آسیب به پرده گوش در اثر اجسام خارجی، گلودرد، سوزش معده و رفلاکس اسید، آسیب به سیستم عصبی مرکزی و … .

۲) بیماری‌های مزمن نظیر سکته‌های قلبی و مغزی، دیابت، نارسایی کلیه، بیماری پارکینسون و آلزایمر، تومورها، ضربه مغزی، منژیت و بیماری‌های عفونی که باعث تورم مغز می‌شوند و … .

۳) نوشیدن الکل و استعمال سیگار و دخانیات در دراز مدت.

۴) قرار گرفتن در معرض شیمی درمانی و روش‌های درمان بیماری سرطان و همچنین مصرف برخی داروها و مواد شیمیایی خاص مانند نشان دادن واکنش غیر طبیعی نسبت به داروهای بیهوشی بعد از عمل جراحی.

درمان فوری سکه سکه

عوارض احتمالی سکسکه طولانی مدت چیست؟

در صورتی که به سکسکه طولانی مدت مبتلا شوید و این بیماری درمان نشود، ممکن است برخی مشکلات زیر برای شما به وجود بیاید:

بی‌خوابی و کاهش کیفیت خواب، خستگی و فرسودگی، سوء تغذیه، کاهش وزن، کم آبی بدن و … .

چگونه کیفیت خواب خود را افزایش دهیم؟ | ۱۲ روش موثر و اثبات‌شده

درمان سکسکه بلند مدت

چنانچه سکسکه شما بیشتر از ۴۸ ساعت به طول انجامید، برای جلوگیری از بروز عوارض سکسکه بلند مدت یا سکسکه مزمن، بهتر است در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.

پزشکان بعد از انجام آزمایشات مختلف و تشخیص علت احتمالی بروز سکسکه، سعی در درمان این بیماری خواهند داشت. بیماری سکسکه مزمن که غیر قابل درمان باشد بسیار نادر است و در اکثر مواقع می‌توان آن را درمان کرد.

سخن پایانی

در این مقاله رفع سکسکه و برخی علل احتمالی که می‌توانند در ایجاد سکسکه نقش داشته باشند را برای شما بررسی کردیم. در اکثر مواقع سکسکه طی چند دقیقه رفع می‌شود و نیازی به انجام عمل خاصی ندارد. اما در برخی مواد نادر ممکن است سکسکه مدت زیادی باقی بماند که در صورت قطع نشدن آن طی ۴۸ ساعت، باید به پزشک مراجعه شود. امیدواریم مطالعه این مقاله برای شما مفید واقع شود.

منابع:

www.healthline.com

www.medicalnewstoday.com

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data