مضرات مصرف الکل و نوشیدنی‌های الکلی

توسط admin
414 مشاهده

عوارض مشروبات الکلی برای کبد چیست؟ در این مقاله قصد داریم در خصوص عوارض مصرف نوشیدنی الکلی و مضرات الکل برای بدن صحبت کنیم. مصرف نوشیدنی‌های الکلی حتی اگر بسیار اندک باشد، تاثیرات مخرب زیادی بر سلامت بدن و عملکرد ذهن خواهد داشت. در این مقاله به بررسی مواردی نظیر تاثیر الکل بر کبد، تاثیر الکل بر مغز، تاثیر الکل بر سیستم عصبی و به طور کلی مضرات مشروبات الکلی برای مردان و زنان خواهیم پرداخت. با مجله کرفس همراه باشید.

مضرات مصرف الکل از همان لحظه که فرد اولین جرعه را می‌نوشد، آغاز می‌شوند. عوارض مشروبات الکلی به دلیل اعتیاد آور بودن آن‌ها، به مرور زمان بیشتر خواهند شد. و در صورتی که افراد نتوانند خود را کنترل کنند و به سرعت اقدام به ترک مصرف الکل نکنند، عوارض شدیدتری در انتظار آن‌ها خواهد بود. و سلامتی اعضا مختلف بدن آن‌ها با تهدید جدی مواجه خواهد شد.

در ادامه مضرات مصرف الکل روی هر قسمت و عضو از بدن را به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد.

مضرات مصرف الکل بر غدد گوارشی و غدد درون ریز

نوشیدن مشروبات الکلی سبب فعال شدن غیر طبیعی آنزیم‌های گوارشی خواهد شد. این آنزیم‌های گوارشی توسط لوزالمعده تولید می‌شوند. فعال شدن غیر طبیعی این آنزیم‌ها سبب ایجاد بیماری التهاب پانکراتیت می‌شود. که در طولانی مدت می‌تواند به بیماری‌های جدی تری منجر شود. و عوارض شدیدی را برای فرد الکلی به همراه داشته باشد.

 تاثیر الکل بر کبد

عوارض مشروبات الکلی برای کبد

سلامت کبد حیاتی است! نوشیدنی‌های الکلی می‌توانند سلامت کبد را به طور جدی با مشکل مواجه کنند. و با تهدید سلامت کبد، زندگی افراد را با خطر جدی مواجه کنند. کبد عضوی از بدن است که وظیفه از بین بردن مواد مضر موجود در خوراکی‌هایی که مصرف می‌کنید را بر عهده دارد. در حقیقت تمام خوراکی‌ها و نوشیدنی‌هایی که مصرف می‌کنید باید از کبد عبور کنند. بنابراین توجه به سالم بودن رژیم غذایی برای حفظ سلامت کبد اهمیت بالایی دارد.

مصرف نوشیدنی‌های الکلی می‌تواند خطر ابتلا به انواع بیماری‌های کبدی نظیر التهاب مزمن کبد، کبد چرب، سرطان کبد و التهاب سیروز را به طور چشمگیری افزایش می‌دهد. همچنین توجه داشته باشید که زنان بیشتر از مردان در معرض خطر ابتلا به بیماری کبد در اثر مصرف نوشیدنی الکلی قرار دارند.

رژیم کبد چرب! “معرفی چند غذا برای کبد چرب”

در این مقاله بخوانید!

مضرات مصرف الکل برای قلب

قلب انسان نیز همانند کبد، در برابر عوارض مشروبات الکلی آسیب‌های شدیدی را تجربه خواهد کرد. مصرف نوشیدنی‌های الکلی مانند استعمال سیگار و سایر دخانیات، باعث ایجاد مشکلات متعددی برای قلب نظیر ضعیف شدن قلب، کاهش توانایی اکسیژن رسانی به عضوهای بدن، نا منظم شدن ضربان قلب، ابتلا به فشار خون بالا، گرفتگی عروق قلب و افزایش خطر سکته قلبی خواهد شد.

کنترل فشار خون، بررسی ۱۴ روش طبیعی برای فشار خون بالا!

اثرات الکل بر بدن، مغز و عملکرد ذهنی، به سرعت احساس می‌شوند. مصرف نوشیدنی‌های الکلی علاوه بر اینکه می‌تواند عوارض کوتاه مدت بر عملکرد ذهن و حافظه داشته باشد، ممکن است عوارض بلند مدت و غیر قابل برگشت را نیز به همراه داشته باشد.

عوارض مشروبات الکلی

نوشیدن مشروبات الکلی در دراز مدت موجب اختلال در حرکت و تعادل خواهد شد. و همچنین احتمال وقوع سکته‌های مغزی را به شدت افزایش می‌دهد.

اثرات مخرب مصرف الکل بر پانکراس

پانکراس یک عضو حیاتی در بدن است. که به فرآیند هضم غذا و کنترل قند خون کمک می‌کند. نوشیدن مشروبات الکلی باعث بروز مشکلات جدی و بیماری‌های شدید برای پانکراس می‌شود. بیماری‌های به وجود آمده برای پانکراس می‌توانند خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده را نیز بسیار افزایش دهند. و خطرات زیادی را برای سلامتی افراد ایجاد کنند.

متاسفانه نکته منفی در خصوص پانکراس این است که مراحل اولیه بیماری‌های به وجود آمده برای پانکراس اغلب احساس نمی‌شوند. و زمانی بیماری خود را آشکار می‌کند که کار از کار گذشته است. و احتمال درمان بیماری بسیار اندک است.

ابتلا به لکنت زبان و اختلالات بینایی در اثر مصرف الکل

بر اساس تحقیقات صورت گرفته، مصرف نوشیدنی‌های الکلی می‌تواند منجر به لکنت زبان و اختلالات بینایی در کوتاه مدت یا طولانی مدت شود. نکته قابل توجه این است که این عوارض ممکن است غیر قابل درمان باشند. و برای همیشه در فرد الکلی باقی بمانند.

مضرات مصرف الکل بر دستگاه عصبی

یکی از بدترین و مخرب ترین تاثیراتی که مصرف الکل می‌تواند بر سلامتی انسان بگذارد، ایجاد اختلال در دستگاه عصبی و وارد کردن عوارض شدید به سیستم عصبی می‌باشد. نوشیدن الکل می‌تواند ارتباط بین مغز و بدن را کاهش دهد. این موضوع می‌تواند انواع هماهنگی‌های موجود میان اعضای مختلف از جمله هماهنگی عصب و عضله را کاهش دهد. و به توانایی حفظ تعادل آسیب برساند.

 تاثیر الکل بر سیستم عصبی

با افزایش آسیب‌های وارده به سیستم عصبی، ممکن است احساس بی‌حسی و احساس سوزن سوزن شدن در پاها و دست‌ها نیز به تدریج افزایش یابند. و آزار دهنده شوند. در طولانی مدت حتی ممکن است توانایی تفکر صحیح و عقلانی و انتخاب منطقی نیز آسیب ببیند.

مصرف نوشیدنی‌های الکلی و آسیب دستگاه گوارشی

ممکن است مضرات مصرف الکل بر دستگاه گوارشی و هضم غذا، بلافاصله مشاهده نشوند. اما تحقیقات بسیاری این موضوع را اثبات می‌کنند که مصرف نوشیدنی‌های الکلی می‌تواند به بافت دستگاه گوارشی آسیب برساند. و به این ترتیب از هضم مناسب غذا و جذب مواد معدنی مورد نیاز بدن جلوگیری خواهد شد.

علائم سیروز کبدی چیست؟ آیا سیروز به معنای از کار افتادن کبد است؟

بیشتر بخوانید….

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم در خصوص عوارض مشروبات الکلی برای سلامتی بدن صحبت کنیم. و مضرات مصرف الکل را برای شما شرح دهیم. افرادی که به مصرف نوشیدنی‌های الکلی اعتیاد دارند، هرچه سریعتر باید با یک تصمیم جدی و یک برنامه حساب شده و حرفه‌ای، اعتیاد خود به الکل را ترک کنند. تا از بروز عوارض شدیدتر و بیماری‌های خطرناک جلوگیری کنند. امیدواریم مطالعه این مقاله برای شما مفید واقع شود.

منابع : healthline، alcoholrehabguide

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data