چه چیزهایی از پدر و مادر به ارث میبریم ؟

توسط مریم کوهشاری
50 مشاهده

چه چیزهایی از پدر و مادر به ارث میبریم ؟ این سوالیست که برای اغلب والدینی که قصد بچه‌دار شدن را دارند، پیش می‌آید. حتی شاید بارها به این موضوع فکر کرده باشید که فرزندان چه چیزهایی را از والدینشان به ارث می‌برند؟ آیا احساسات از والدین به فرزندان به ارب می‌رسد؟ هوش فرزند از مادر است یا پدر؟ به هر حال دانستن این سوالات می‌تواند مشکلاتی مربوط به تولد نسلی سالم، باهوش و با ویژگی‌های ظاهری بهتر کمک زیادی کند. علم ژنتیک توانسته است تا حدودی به این سوالات پاسخ دهد که در ادامه سایت کرفس به آن می‌پردازیم.

چه چیزهایی از پدر و مادر به ارث میبریم ؟

در یک نوزاد به طور معمول ویژگی های خاصی متعلق به هر دو والدین وجود دارد. برای مثال شکل ظاهری صورت (بینی، چشم و دهان) به یکی از والدین شبیه است. این مورد نشان می‌دهد ژن‌های هر دو والدین بر روی ویژگی‌های ظاهری کودک تاثیر گذاشته است.

علم ژنتیک می‌گوید فرزندان تحت تاثیر ژن‌های والدین قرار می‌گیرند. حال ژن غالب که ممکن است از سوی پدر و یا مادر باشد، تعیین کننده وضعیت جسمانی و روحی فرزند است. این علم می‌گوید سه روش وجود دارد که صفات از والدین به فرزند منتقل شود:

  • وجود یک ژن غالب و انتقال آن به فرزند مثل رنگ چشم یا پوست.
  • یک ژن مغلوم که باید در هر دو والدین وجود داشته باشد تا فرزند ویژگی را از آن‌ها به ارث ببرد.
  • صفات پیوند X که فقط در کروموزم X یافت می‌شوند و از طریق مادر به فرزند انتقال پیدا می‌کنند.
هوش فرزند از مادر یا پدر

اما چه چیزی از پدر و مادر به فرزندان منتقل می‌شود؟ پاسخ این سوال در ادامه آمده است:

توانایی شما برای کاهش وزن

شاید تعجب کنید اما یکی از ویژگی‌هایی که از مادر به فرزند می‌رسد، چاقی و لاغری است. در بدن دو نوع چربی وجود دارد که عبارتند از چربی قهوه‌ای خوب که باعث افزایش متابولیسم بدن می‌شوند. در نتیجه همیشه وزن ایده‌آل‌تان را حفظ می‌کنید. اما اگر چربی سفید بد در بدن زیاد شود، بیماری و چاقی را به دنبال دارد. جالب است بدانید نوع چربی از طریق مادر به فرزند منتقل می‌شود.

هوش فرزند از مادر یا پدر ؟

ویژگی دیگری که از مادر به ارث می‌برید، میزان بهره هوشی و میزان تمرکز است. طبق مطالعه‌ای که در JAMA Psychiatry منتشر شده است، اگر مادر شما دارای میزان کمتری از هورمون سروتونین باشد، احتمالا بعدها دچار اختلال بیش فعالی و یا کمبود توجه می‌شوید. ژن‌هایی که از مادر به کودک منتقل می‌شوند، بر تولید سروتونین تاثیر می‌گذارند. از سوی دیگر عملکرد هورمون سروتونین بر توانایی تمرکز و سطح هوشی تاثیرگذار است. پس با قاطعیت می‌توان گفت میزان هوش شما تحت تاثیر وضعیت جسمی مادر است.

رسیدن به سن بلوغ

از دیگر صفاتی که فرزندان از والدین به ارث می‌برند، سن بلوغ است. بلوغ با علائمی مثل تغییرات جسمی، تغییر صدا، پریود شدن و تغییرات رفتاری در نوجوانان خود را نشان می‌دهد. جالب است بدانید ژنتیک هر دو والدین بر روی زمان تغییرات جسمی و سن بلوغ فرزندان تاثیر می‌گذارد.

اگر دختران خیلی زودتر از ۱۲ سال به سن بلوغ می‌رسند، می‌تواند به خاطر ژنی باشد که از مادرشان به ارث می‌برند. همچنین بم شدن صدا و تغییرات جسمی در پسران هم از پدر به ارث برده می‌شود.

احساسات از کدام والد به ارث میرسد

پیری زودرس یا جوان ماندن

از جمله چیزهایی از پدر و مادر به ارث میبریم مدت زمان جوان ماندن پوست است. جالب است بدانید پیری زودرس یا جوان ماندن پوست به دلیل سطح سلولی توسط تجمع آسیب DNA میتوکندری است که از مادر به فرزند منتقل می‌شود. البته عوامل محیطی مثل قرار گرفتن در معرض نور آفتاب، سیگار کشیدن و رژیم غذایی ناسالم هم روی میتوکندری DNA تاثیر می‌گذارد.

اما به ارث بردن این ژن جهش یافته از مادر باعث می‌شود سریع‌تر چین و چروک‌ها در صورت ظاهر شود.

احساسات از کدام والد به ارث میرسد ؟

خلق و خو هم از جمله صفاتی است که از والدین به فرزندان منتقل می‌شود. مادران از بسیاری از جهات بر روی خلق و خوی فرزندان تاثیر می‌گذارند. در اینجا منظور ما نحوه تربیت نیست. بلکه ساختار بخشی از مغز به نام «سیستم کورتیکولیمبیک» که احساسات را کنترل می‌کند و روی اختلالات خلقی مانند افسردگی تاثیر دارد، بیشتر از مادر به دختران منتقل می‌شود. پس دختران تا حد زیادی خلق و خوی خود را از مادرشان به ارث می‌برند.

صفاتی که از پدر به ارث میرسد

جنسیت فرزند چطور تعیین می‌شود؟

 چیزهایی از پدر و مادر به ارث می بریم که یکی از آن‌ها جنسیت است. ژن‌های والدین جنسیت فرزند را تعیین می‌کند. بر اساس مطالعه‌ای که در مجله Evolutionary Biology منتشر شده است، یک مرد با برادران زیاد احتمالاً صاحب پسر می‌شود. در حالی که یک مرد با خواهران بسیار، به احتمال زیاد صاحب دختر می‌شود.

منبع: parenting.firstcry و rd

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data