فواید جویدن آدامس، مواردی که فکرش را هم نمی کنید!

توسط admin
1993 مشاهده

آدامس برای دندان مضر است یا نه؟ برای لاغری و هضم غذا چطور؟ در این مقاله قصد داریم در خصوص آدامس جویدن و اثرات آن بر بدن صحبت کنیم. و فواید جویدن آدامس را همراه شما بررسی کنیم. همراه مجله کرفس باشید تا از فواید جویدن آدامس برای معده، فواید جویدن آدامس بعد از غذا، جویدن آدامس و لاغری آشنا شوید.

تاریخچه آدامس و آدامس جویدن

بیش از هزاران سال است که انسان‌ها گونه‌های مختلف آدامس را مصرف می‌کنند. آدامس‌های اولیه از شیره و صمغ درختان صنوبر یا مانیلکارا تهیه می‌شدند. در گذشت سال‌ها برخی دیگر از انواع آدامس‌ها مانند آدامس سقز نیز شهرت یافتند. اما امروزه اکثر آدامس‌هایی که خریداری و مصرف می‌کنید از مواد مصنوعی تهیه می‌شوند.

آدامس‌های امروزی از چه موادی تشکیل می‌شوند؟

برندهای مختلف ممکن است از دستورالعمل‌های مختلف برای تهیه آدامس استفاده کنند. اما موادی که در ادامه به شما معرفی می‌کنیم، تقریبا در همه انواع آدامس‌ها وجود دارند. این مواد اولیه عبارتند از:

صمغ، رزین، انواع پرکننده‌ها و حالت دهنده‌ها، مواد نگهدارنده، نرم کننده‌ها، انواع شیرین کننده‌ها و طعم دهنده‌های طبیعی یا مصنوعی. این مواد اولیه با درصدهای مشخص و مقادیری که برای انسان بدون ضرر باشند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فواید جویدن آدامس بعد از غذا

شیرین کننده‌های محبوبی که در تهیه آدامس استفاده می‌شوند شامل نیشکر، چغندر و شربت ذرت هستند. آدامس‌هایی که برچسب بدون قند را دارند نیز از شیرین کننده‌های مختلف مانند آسپارتام یا الکل‌های قندی نظیر زایلیتول تهیه می‌شوند.

آیا آدامس جویدن و مواد موجود در آدامس برای بدن ضرر دارند؟

ایا جویدن ادامس برای معده ضرر دارد ؟ با توجه به نتایج آزمایش‌ها و تحقیقات انجام شده، می‌توان این ادعا را ثابت کرد که جویدن آدامس به طور کلی برای بدن بدون ضرر است. مقدار هر یک از مواد اولیه‌ای هم که در تهیه آدامس مورد استفاده قرار می‌گیرند، به گونه‌ای تنظیم می‌شوند که برای بدن بدون ضرر باشد.

با این حال، برخی از کارخانه‌های تولید آدامس در دستورالعمل خود از موادی استفاده می‌کنند که کمی بحث برانگیز هستند. این مواد عبارتند از:

هیدروکسی توولن بوتیله (BHT) ، دی اکسید تیتانیوم و آسپارتام که یک شیرین کننده مصنوعی است. این مواد ممکن است در برخی از آدامس‌های موجود در بازار یافت شوند. البته این مواد اولیه در بسیاری از خوراکی‌های دیگر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هیچ نتیجه قطعی از اینکه ممکن است این مواد برای بدن انسان مضر باشند، وجود ندارد. اما برخی از تحقیقات بر روی حیوانات آزمایشگاهی، این موضوع را نشان می‌دهند که این مواد در دوزهای بالا می‌توانند خطر آسیب عصبی و ابتلا به سرطان را افزایش دهند. البته لازم به ذکر است که دوزهای استفاده شده این مواد در آدامس بسیار اندک است. و برای استفاده‌های روزانه به احتمال خیلی زیاد بی خطر هستند.

فواید جویدن آدامس

در ادامه قصد داریم برخی از فواید جویدن آدامس را برای شما بررسی کنیم. در ادامه همراه ما باشید.

جویدن آدامس می‌تواند به کاهش وزن کمک کند

جویدن آدامس می‌تواند یک گزینه مناسب برای افرادی باشد که به دنبال کاهش وزن هستند. آدامس‌ها معمولا شیرین و بسیار کم کالری هستند. به همین دلیل آدامس جویدن می‌تواند به شما کمک کند تا اشتها و ولع خود را نسبت به شیرینی کاهش دهید. این موضوع به کاهش پرخوری و درنتیجه به کاهش وزن شما منجر خواهد شد.

چرا هوس شیرینی میکنیم؟ ، میل به شیرینی نشانه چیست؟

در این مقاله!

فواید جویدن آدامس برای بهبود حافظه

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهند که جویدن آدامس می‌تواند به بهبود حافظه کمک کند. محققان معتقدند که این بهبود در حافظه در اثر افزایش جریان خون در مغز اتفاق می‌افتد. زیرا هنگام آدامس جویدن، جریان خون در مغز بیشتر می‌شود. محققان معتقدند که با جویدن آدامس می‌توان حافظه کوتاه مدت را تا ۳۵ درصد بهبود بخشید.

جویدن آدامس و لاغری

فواید جویدن آدامس برای کاهش استرس و افزایش تمرکز

جویدن آدامس می‌تواند سبب کنترل و مدیریت استرس شود. این موضوع در هنگامی که مشغول به انجام کاری هستید، همچنین سبب افزایش تمرکز شما خواهد شد. به همین دلیل متخصصان برای افرادی که در انجام برخی کارهای مختلف استرس زیادی می‌گیرند یا به تمرکز بالایی نیاز دارند، جویدن آدامس را توصیه می‌کنند. جویدن آدامس همچنین به افزایش هوشیاری در محل کار نیز کمک می‌کند.

کاهش سوزش معده و رفع حالت تهوع با جویدن آدامس

آدامس جویدن می‌تواند سطح اسیدی بودن مری را کاهش دهد. و به کاهش علائم رفلاکس معده کمک کند. همچنین محققان معتقدند که جویدن آدامس نعنایی می‌تواند باعث رفع حالت تهوع شود.

۷ راه طبیعی برای رهایی از رفلاکس اسید معده

در این مقاله بخوانید!

فواید جویدن آدامس برای سلامت دندان‌ها و رفع بوی بد دهان

آدامس جویدن می‌تواند به بهبود سلامت دهان و دندان و رفع بوی بد دهان کنک کند. همچنین مصرف آدامس‌های بدون قند برای سلامت دندان مفیدتر خواهد بود. متخصصان مصرف آدامس بعد از وعده‌های غذایی را توصیه می‌کنند. در حقیقت بهترین زمان جویدن ادامس می‌تواند بعد از خوردن هر وعده غذا باشد. زیرا علاوه بر تمیز کردن دندان‌ها، باعث افزایش بزاق دهان می‌شود. و کمک می‌کند که قندهای مضر، مواد غذایی زائد و باکتری‌های موجود در دهان را تمیز کند.

فواید دیگر جویدن آدامس

متخصصان همچنین معتقدند که جویدن آدامس برای کمک به بهبود عفونت گوش، ترک سیگار و درمان برخی بیماری‌های روده کمک کند. این موارد در اثر نتایج به دست آمده از برخی تحقیقات انجام شده، اعلام شده‌اند. اما هنوز نیاز به بررسی و تحقیقات بیشتر دارند.

بهترین زمان جویدن ادامس

نکات مهم در خصوص مصرف آدامس

توجه به برخی نکات در خصوص مصرف آدامس می‌تواند مهم واقع شود. یکی از مهم ترین این نکات، این است که هرگز نباید آدامس را قورت بدهید و ببلعید. زیرا آدامس از موادی تهیه می‌شود که غیر قابل هضم هستند. و قورت دادن آدامس می‌تواند برای دستگاه گوارش شما مشکل ایجاد کند.

همچنین توصیه می‌شود به کودکان زیر ۵ سال که هنوز قدرت تشخیص ندارند، آدامس ندهید. زیرا ممکن است آدامس را قورت بدهند. و علاوه بر مشکلات گوارشی، برخی مشکلات جدی‌تر مانند خفگی برای آن‌ها رخ بدهد.

از باد کردن و ترکاندن آدامس نیز به طور جدی خودداری کنید. زیرا این کار علاوه بر اینکه چهره نامناسبی دارد، می‌تواند باعث ایجاد برخی مشکلات تنفسی و حالت تهوع شود.

مصرف آدامس‌های بدون قند به جای آدامس‌های معمولی نیز توصیه می‌شود.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم شما را اثرات جویدن آدامس بر بدن بیشتر آشنا کنیم. و فواید جویدن آدامس را به شما معرفی و آن‌ها را بررسی کنیم. امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید.

منابع : healthline ، selecthealth

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data