استرس، قاتل خاموش | تکنیک‌های کنترل و مدیریت استرس

توسط سپیده سرداری
265 مشاهده

استرس و تنش‌های ناشی از آن یکی از جدی‌ترین مشکلات مربوط به سلامتی در قرن بیست و یکم به شمار می‌رود و به یک بیماری همه‌گیر در جهان تبدیل شده است. آیا تا کنون پذیرش آهسته مشکلات اطراف خود را تجربه کرده‌اید؟ تا جایی که این مشکلات از حد بگذرند و وضعیت برای شما غیر قابل تحمل شود! چه اتفاقی می‌افتد که ما خود را مانند شمع ذره ذره می‌سوزانیم تا اینکه به مشکلات جسمی و روحی فراوانی می‌رسیم؟

آیا شما هم درگیر تنش‌های ناشی از استرس و مشکلات آن هستید؟ نگران نباشید، شما تنها نیستید! جمعیت قابل توجهی از افراد سراسر جهان به نوعی درگیر این بیماری هستند. اما چه اتفاقی رخ می‌دهد اگر زود تر متوجه نشانه‌های این بیماری شویم و آن را مدیریت کنیم؟ با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا روش‌ها و تکنیک‌های مدیریت و کنترل استرس را به شما معرفی کنیم.

اضطراب یا استرس چیست؟

عبارت است از پاسخ روانشناختی، فیزیولوژیکی و رفتاری توسط افراد هنگام عدم تعادل بین خواسته های مطرح شده بر آنها و توانایی آنها در برآورده کردن آن خواسته ها. که طی یک دوره زمانی می‌تواند برای سلامت افراد مشکلات ساز شود. نشانه‌های استرس عبارتند از مشکلات خواب، افزایش یا کاهش وزن، دل درد، سر درد، دندان قروچه، افزایش تحریک پذیری، وحشت زدگی، مشکلات تمرکز، عرق کردن دست و پا، سوزش سر دل، خواب بیش از حد، دوری از اجتماع، خستگی دائم، حالت تهوع، احساس غرق شدن و انجام رفتار‌های وسواسی.

مدیریت استرس چیست؟

به عنوان یک تعریف ساده، مدیریت استرس شامل مجموعه‌ای از تکنیک‌ها و برنامه‌هایی است که مردم برای مقابله با استرس در زندگی خود با تجزیه و تحلیل عوامل استرس زا خاص و انجام اقدامات مثبت برای به حداقل رساندن تأثیرات خود استفاده می کنند. مثال‌های محبوب کنترل استرس شامل یوگا، مدیتیشن و ورزش می‌باشند.

البته بیان این نکته هم بسیار ضروری است که استرس همیشه مضر نیست. بلکه تجربه این احساس گاهی بسیار ضروری و مفید است. و در واقع نمی‌توان مقدار استرس و تنش‌های مربوط به آن را به صفر رساند. و فقط هنگامی زندگی بدون استرس را تجربه خواهید کرد که علایم حیاتی نداشته باشید!

Stress-control-and-management

چرا استرس مفید است؟

استرس یک مکانیزم دفاعی است که به ما در مقابل خطر هشدار می‌دهد. و یک واکنش طبیعی است که به خوبی زمان مناسب برای انجام هر کار را به ما اعلام می‌کند. و هنگامی که در زمان مناسب استفاده شود، باعث افزایش آگاهی و بهبود عملکرد جسمانی در زمان کوتاه می‌شود.

چه زمانی استرس مضر است؟

قرارگرفتن مکرر و طولانی مدت در معرض استرس برای بدن منجر به مشکلات جسمانی و روحی می‌شود. که تنش‌های ناشی از استرس می‌باشند. و شامل بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، اضطراب و افسردگی است.

نکات مهم که برای مدیریت استرس باید بدانید!

استرس خود را درک کنید

چگونگی استرس و علت وجود آن در افراد مختلف، متفاوت است. با درک این که استرس شما برای چه چیزی است و علت به وجود آمدن آن چیست، می‌توانید خود را بهتر برای مقابله با تنش‌های ناشی از استرس آماده کنید.

منابع استرس خود را مشخص کنید

جه عواملی باعث استرس شما می‌شوند؟ این عوامل می‌توانند شامل خانواده، اجتماع، موقعیت شغلی و هزارن عامل تنش‌زا دیگر باشند.

نشانه‌های استرس خود را بشناسید

افراد مختلف استرس را به طور متفاوتی تجربه می‌کنند. بنابراین شناختن علائم استرس برای شما از اهمیت بالایی برخوردار است. به عنوان مثال هنگام استرس دچار دل درد یا سر درد می‌شوید، در قفسه سینه خود احساس سوزش می‌کنید. یا ترکیبی از این موارد را تجربه می‌کنید.

Stress-control

استراتژی‌های شما برای کنترل استرس چیست؟

این استراتژی‌ها شامل رفتار‌هایی هستند که افراد طی سال‌های مختلف برای مدیریت استرس خود به کار گرفته‌اند. و ممکن است که گزینه‌های درستی نباشند. مثلا برخی برای کنترل استرس خود به استعمال دخانیات و یا مصرف نوشیدنی‌های الکلی روی می‌آورند. و نه تنها موفق به کنترل استرس خود نمی‌شوند، بلکه سلامتی خود را بیشتر در معرض خطر قرار می‌دهند.

اجرای راهکارهای سالم برای مدیریت استرس

استراتژی‌های سالم را جایگزین روش‌های ناسالم کنید. مثلا اگر استرس خود را با پرخوری کنترل می‌کنید، به جای آن خود را با روش‌های مدیتیشن و ورزش سرگرم کنید. همچنین می‌توانید با یکی از دوستان خود دیدار کنید و یا تلفنی با او گپ بزنید.

مراقبت از خود را در اولویت قرار دهید

هنگامی که به خودمان اهمیت می‌دهیم، بهتر زیستن ما نسبت به دیگران اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. اما این به معنای خودخواهی نیست. بلکه مانند مثال موقعیت خطر در هواپیما است. که ابتدا باید ماسک اکسیژن خودمان را رو صورتمان قرار دهیم و سپس به دیگران کمک کنیم.

ساده ترین موارد برای بهبود کیفیت زندگی شامل خواب کافی، خوراک مناسب، ورزش و از این قبیل هستند که اغلب نادیده گرفته می‌شوند.

در صورت لزوم از دیگران درخواست کمک کنید

اگر احساس غرق شدن در مشکلات و سختی‌ها را دارید، با یکی از دوستان یا افراد خانواده خود که امکان دسترسی و کمک خواستن از او را دارید، مشکلتان را درمیان بگذارید. صحبت کردن با یک متخصص بهداشت و درمان نیز می‌تواند بسیار مفید واقع شود. و استرس شما را کاهش دهد.

Meditation-to-control-stress

تکنیک‌های مدیریت و کاهش استرس

  • احساس اطمینان و اعتماد را در خود افزایش دهید. زیرا وقتی مطمئن هستیم، می‌توانیم آنچه را که می خواهیم یا نیاز داریم، درخواست کنیم. و همچنین آنچه را که ما را آزار می دهد، توضیح دهیم.
  • ارتباط خود را با فضای مجازی به حداقل برسانید. همچنین دوری از تمام فناوری‌ها و وسایل الکترونیکی می‌تواند به شما برای بازیابی خودتان کمک کند.
  • زمان خود را مدیریت کنید. اگر کنترل زمان از دست شما خارج شود، زمان ما را کنترل خواهد کرد. و بدون آن که متوجه شویم، سازماندهی زندگی از کنترل ما خارج خواهد شد.
  • برای زندگی خود مرز‌ها و قوانینی را ایجاد کنید و همیشه برای آن‌ها ارزش قائل شوید. برای کنترل استرس و زندگی با کیفیت، وجود مرز‌های سالم ضروری است.
  • تصورات مثبت خود را افزایش دهید. زیرا وقتی به یک تجربه مثبت فکر می کنید، مغز شما آن را واقعیت می‌داند. و قدرت تشخیص خیال از واقعیت را ندارد. بنابراین افکار مثبت را جایگزین تجربیات منفی کنید.
  • اعتقادات مثبت خود را افزایش دهید. هرچه اعتقادات شما خوش بینانه تر باشد، نتیجه و محصول نهایی مثبت‌تر خواهد بود.
  • رژیم و ورزش مناسب را جدی بگیرید. ایجاد تغییرات مناسب در رژیم غذایی و تجربه ورزش منظم، برای کاهش استرس بسیار مناسب است.
  • مدیتیشن و یوگا را فراموش نکنید. این دو روش از محبوب ترین راه‌های مدیریت و کنترل استرس در میان افراد مبتلا به این بیماری می‌باشند و تاثیرگذاری بالایی دارند.

امیدواریم این مقاله بتواند هر چند کم شما را در مسیر کنترل تنش‌های حاصل از استرس یاری دهد. سلامتی و آرامش شما از همه چیز مهم تر است. برای مسائل کوچک و پیش پا افتاده، آرامش خود را صرف نکنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data