رژیم لاغری با میوه چه تاثیری بر سلامت بدن دارد؟

توسط مریم کوهشاری
422 مشاهده

رژیم لاغری با میوه یکی از جدیدترین روش‌هایی است که اخیراً بسیاری از آن پیروی می‌کنند. در حالی‌که این رژیم تاثیرات منفی بر روی سلامت بدن دارد. در این روش، افراد سعی می‌کنند تنها با مصرف گیاهانی از جمله خیار، کدو، کاهو، گوجه، آجیل، دانه‌ها و … وزن خود را کم کنند. اگرچه ممکن است بعد از مدتی لاغر شوند، اما مشکلات زیادی از جمله کمبود کلسیم، پروتئین، آهن و … را به دنبال دارد. در این مطلب سعی داریم مشکلات ناشی از کاهش وزن با میوه را به طور مختصر شرح دهیم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید!

  • تاثیر کاهش وزن با میوه بر روی استخوان‌ها
  • رژیم لاغری با میوه و کمبود ویتامین B۱۲
  • رژیم لاغری نادرست و فقر آهن در بدن
  • کمبود پروتئین و ضعف بدن
  • ریزش مو در نتیجه‌ی رژیم غیراصولی
  • ضعف سیستم ایمنی بدن و بروز بیماری‌ها
  • رژیم میوه‌خواری با مغزها
رژیم لاغری با میوه و کمبود ویتامین B۱۲

رشد و استحکام استخوان‌ها تا حد زیادی به موادی از جمله ویتامین D و کلسیم بستگی دارد. کمبود این دو ماده در بدن باعث بروز بیماری‌هایی از جمله پوکی استخوان و راشیتیسم می‌شود.

تاثیر کاهش وزن با میوه بر روی استخوان‌ها

رشد و استحکام استخوان‌ها تا حد زیادی به موادی از جمله ویتامین D و کلسیم بستگی دارد. کمبود این دو ماده در بدن باعث بروز بیماری‌هایی از جمله پوکی استخوان و راشیتیسم می‌شود. یک رژیم اصولی و استاندارد باید به گونه‌ای باشد تا تمامی مواد مغذی و مورد نیاز بدن تأمین شود. در غیر این صورت فرد بعد از مدتی به پوکی استخوان مبتلا می‌شود. کلسیم ماده‌ای است که در لبنیات (شیر، ماست، غلات غنی‌شده، پنیر و کشک) یافت می‌شود. در حالی که میوه‌ها و سبزیجات فاقد این ماده هستند. بنابراین با رژیم لاغری با میوه بدن از این ماده محروم می‌ماند.

رژیم لاغری با میوه و کمبود ویتامین B۱۲

یکی دیگر از نتایج رژیم با میوه و سبزیجات، کمبود ویتامین B12 در بدن است. این ماده‌ی مغذی تنها در موادغذایی حیوانی از جمله تخم‌مرغ، انواع گوشت و لبنیات یافت می‌شود. بنابراین نمی‌توانید با استناد به اینکه میوه‌ و سبزیجات باعث لاغری می‌شوند، خود را از خوردن این مواد منع کنید. کمبود ویتامین B12 نیز باعث کم‌خونی مگالوبلاستیک، مشکلات عصبی، خواب‌آلودگی و تولید گلبول‌های قرمز نارش در بدن می‌شود. پس حتی اگر با مصرف میوه و سبزیجات، در مدت زمان طولانی وزن زیادی را از دست دادید، به این معنا نیست که بدن شما سالم است.

یکی دیگر از نتایج رژیم با میوه و سبزیجات، کمبود ویتامین B12 در بدن است. این ماده‌ی مغذی تنها در موادغذایی حیوانی از جمله تخم‌مرغ، انواع گوشت و لبنیات یافت می‌شود. بنابراین نمی‌توانید با استناد به اینکه میوه‌ و سبزیجات باعث لاغری می‌شوند، خود را از خوردن این مواد منع کنید.

رژیم لاغری نادرست و فقر آهن در بدن

یکی دیگر از مشکلات ناشی از رژیم لاغری با میوه کاهش آهن موجود در خون است. کمبود این ماده در بدن باعث افزایش احتمال عفونت، ضعف و بی‌حالی در بدن می‌شود. اگرچه گیاهانی مانند اسفناج در تأمین آهن بدن مؤثر هستند، اما آهن گیاهی از نوع Non-Heme Iron است. این آهن به سختی در بدن جذب می‌شود. اما آهن موجود در گوشت و سایر غذاها از نوع Heme Iron است که به‌راحتی در بدن جذب می‌شود. بانوان، کودکان و سالمندان بیش از هر کس دیگری به غذاهای حیوانی نیاز دارند. در غیر این‌صورت با کمبود شدید آهن روبه‌رو می‌شوند.

آهن موجود در گوشت و سایر غذاها از نوع Heme Iron است که به‌راحتی در بدن جذب می‌شود. بانوان، کودکان و سالمندان بیش از هر کس دیگری به غذاهای حیوانی نیاز دارند. در غیر این‌صورت با کمبود شدید آهن روبه‌رو می‌شوند.

کمبود پروتئین و ضعف بدن

یکی دیگر از مشکلات کاهش وزن با میوه کمبود پروتئین در بدن است. این ماده نقش زیادی در رشد ماهیچه‌ها دارد. هموگلوبین خون ماده‌ای است که اکسیژن را به اندام‌های بدن می‌رساند و از پروتئین تغذیه می‌کند. وقتی بدن با کمبود این ماده روبه‌رو می‌شود، اکسیژن رسانی به اندام‌های مختلف بدن مختل و در نتیجه رشد آن‌ها کمتر می‌شود. بدن به طور متوسط روزانه به ۶۰ گرم پروتئین نیاز دارد. لاغری که در نتیجه‌ی رژیم با میوه و سبزیجات بدست می‌آید، باعث ضعف و سستی بدن می‌شود. به تحلیل رفتن ماهیچه‌ها نیز یکی از نتایج این نوع رژیم است.

رژیم لاغری با میوه خواری مشکلات دیگری از جمله ریزش مو را نیز به دنبال دارد

ریزش مو در نتیجه‌ی رژیم غیراصولی

کاهش وزن با میوه خواری مشکلات دیگری از جمله ریزش مو را نیز به دنبال دارد. برای رشد و رویش موها، بدن به اسیدفولیک، ویتامین D، زینک، روی و آهن نیاز دارد. کمبود این مواد ریزش شدید مو را در پی دارد. از سوی دیگر موهای جدیدی که در حال رویش هستند، به این مواد نیاز دارند. اما کمبود شدید موادمغذی در بدن، از رویش موهای جدید جلوگیری می‌کند. کم پشت شدن و نازک شدن موها نتیجه‌ی رژیم لاغری با میوه است.

ضعف سیستم ایمنی بدن و بروز بیماری‌ها

مصرف غذاهای مقوی زمانی باعث چاقی می‌شود که در خوردن آن زیاده‌روی کنید. اما مصرف این غذاها برای سلامت بدن ضرورت دارند. غذاهای حیوانی از جمله تخم‌مرغ، لبنیات، گوشت و نان برای تقویت سیستم ایمنی بدن مفید هستند. این غذاها حاوی آنتی‌اکسیدان‌های زیادی هستند که به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند. وقتی شما روند کاهش وزن با میوه خواری را در پیش می‌گیرید و از مصرف این نوع غذاها صرف‌نظر می‌کنید، سیستم ایمنی بدن ضعیف می‌شود. در نتیجه حتی یک سرماخوردگی ساده در بدن شما به یک بیماری سخت و طاقت‌فرسا تبدیل می‌شود.

مصرف غذاهای مقوی زمانی باعث چاقی می‌شود که در خوردن آن زیاده‌روی کنید. اما مصرف این غذاها برای سلامت بدن ضرورت دارند. غذاهای حیوانی از جمله تخم‌مرغ، لبنیات، گوشت و نان برای تقویت سیستم ایمنی بدن مفید هستند

رژیم میوه‌خواری با مغزها

بسیاری از افرادی که به چاقی مبتلا هستند، برای لاغری سعی می‌کنند در کنار میوه و سبزی، مغز و دانه نیز مصرف کنند. اگرچه مغزها حاوی موادمغذی و مفید هستند، اما تکیه بر آن‌ها باعث کمبود کلسیم، پروتئین، آهن، روی، ویتامین D و اسیدهای چرب در بدن می‌شود. این نوع رژیم در کوتاه مدت عامل کاهش وزن و لاغری است. اما در بلند مدت تاثیر منفی بر روی استخوان‌ها، رشد موها، عملکرد سیستم عصبی و … دارد. یک رژیم غذایی استاندارد به گونه‌ای تنظیم می‌شود که تمام نیازهای بدن را تأمین کند.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data