کاهش وزن با توجه به گروه خونی حقیقت دارد؟

توسط مریم کوهشاری
3089 مشاهده

آیا تا به حال چیزی در مورد تاثیر گروه خونی بر روی رژیم غذایی و کاهش وزن چیزی شنیده‌اید؟ در سال ۱۹۹۶ یک پزشک به نام پیتر آدامو (Peter D’Adamo) کتابی را منتشر کرد که در آن مطالبی مبنی بر تغذیه سالم برای طول عمر بیشتر را منتشر کرده بود. او در این کتاب اذعان کرده بود اگر افراد متناسب با گروه خونی خود غذا بخورند، نه تنها سالم می‌مانند. بلکه حتی به وزن ایده‌آلشان هم می‌رسند. او حتی گفته بود انتخاب ادویه و حتی ورزش هم به گروه خونی فرد بستگی دارد. آنچه در این مطلب کرفس آماده شده است، براساس گفته‌های این پزشک است.

کاهش وزن با توجه به گروه خونی

غذاهای مناسب برای گروه های خونی با یکدیگر تفاوت دارد. برحسب گفته دکتر پیتر آدامو هر یک از گروه‌های خونی باید مواد غذایی مخصوص به خود را میل کنند.

گروه خونی O

کسانی که گروه خونی O دارند، باید غذاهای حاوی پروتئین بیشتری را مصرف کنند. در واقع باید رژیم غذایی پروتئین داشته باشند. گوشت، سبزیجات، ماهی و میوه مناسب‌ترین غذاها برای این گروه خونی است. البته این افراد باید خوردن حبوبات و غلات را به حداقل برسانند. اگر گروه خونی شما O (منفی یا مثبت) است، برای لاغری می‌توانید غذاهای دریایی، گوشت قرمز، کلم بروکلی، اسفناج و روغن زیتون بخورید. ذرت، لبنیات و گندم برای کاهش وزن شما مناسب نیستند.

غذاهای مناسب برای گروه های خونی

اگر گروه خونی A دارید

کسانی که دارای خون نوع A هستند، باید میوه، سبزیجات، پنیر توفو ، غذاهای دریایی، بوقلمون و غلات کامل را انتخاب کنید. در عین حال هم باید از مصرف گوشت خودداری کنید. کاهش وزن با توجه به گروه خونی A باید شامل روغن زیتون، سویا، سبزیجات، آناناس و غذاهای دریایی باشد. در عین حال باید از مصرف ذرت، لوبیا، گندم و لبنیات خودداری کنید.

رژیم لاغری برای گروه خونی B

غذاهای مناسب برای گروه های خونی B هم شامل طیف وسیعی از مواد غذایی است. از جمله غذاهایی که این گروه خونی باید مصرف کند می توان به لبنیات، میوه، غلات و غذاهای دریایی اشاره کرد. همچنین این گروه خونی باید گوشت را هم در سبد غذایی خود قرار دهند.

گروه خونی B برای کاهش وزن باید سبزیجات، تخم‌مرغ، جگر و دمنوش شیرین بیان (خواص شیرین بیان برای رفلاکس معده) مصرف کنند. در عین حال از خوردن گوشت مرغ، ذرت، بادام زمینی و گندم خودداری کنند.

غذاهای مناسب برای گروه خونی AB

حالا نوبت به کسانی می‌رسد که گروه خونی AB دارند. رژیم غذایی گروه خونی AB هم باید شامل پنیر توفو، ماهی، گوشت بره، غلات، لبنیات، میوه و سبزیجات باشد. برای لاغری هم می‌توانند پنیر توفو، غذاهای دریایی و سبزیجات را در سبد غذایی خود قرار دهند.

اگر گروه خونی شما AB است، توصیه دکتر پیتر آدامو اینست که از مصرف گوشت مرغ، ذرت، گندم سیاه و لوبیا خودداری کنید.

رژیم غذایی گروه خونی

خلاصه و نتیجه

با توجه به آنچه که در مورد رژیم برای کاهش وزن با توجه به گروه خونی گفته شد، هر کس باید با توجه به وضعیت خونی خود غذا بخورد. در عین حال ورزش هم باید متناسب با گروه خونی باشد. به عنوان مثال کسی که گروه خونی O دارد، باید به سراغ ورزش‌های هواز با شدت زیاد برود و مکمل‌هایی را نیز برای معده حساس خود مصرف کند.

افرادی که گروه خونی A دارند، باید میزان فعالیت بدنی خود را کمتر کنند و بیشتر مراقب نحوه غذا خوردنشان باشند.

آیا تغذیه برای گروه خونی موثر است؟

هنوز مطالعات دقیقی بر روی ارتباط بین لاغری و گروه خونی صورت نگرفته است. مطالعاتی در سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ صورت گرفت که تا حدودی این دستورالعملل تاثیر گذار است. در سال ۲۰۱۴ یک مطالعه نشان داد افرادی که از رژیم‌های غذایی گروه خونی  خود را دنبال می‌کنند، از نظر بیماری فشارخون، کلسترول و بیماری قلبی در امان هستند.

آیا گروه خونی و تغذیه با هم مرتبط هستند؟

تئوری پشت این نظریه از سوی هیچ موسسه تحقیقاتی یا پزشکی رد یا تایید نشده است. با این حال به نظر می‌رسد گروه خونی توانایی خاصی برای هضم انواع غذا را به افراد می‌بخشد. رژیم غذایی با توجه به گروه خونی در هضم، متابولیسم و افزایش سطح انرژی بدن تاثیرگذار است.

طبق این نظریه گفته شده گروه خونی O همان خون اصلی اجدادمان است که با شکار و مصرف گوشت حیوانات (منبع پروتئین) تغذیه می‌کردند. گروه خونی A مربوط به نسلی است که به کشاورزی مشغول بودند و بیشتر غذاهای گیاهی می‌خوردند. اما گروه خونی B مربوط به قبایل عشایر کوچ نشین بود که مقدار زیادی لبنیات مصرف می‌کردند.

از ترکیب گروه خونی A و AB هم نوع دیگری به نام AB شکل گرفت. به همین دلیل توصیه‌های گروه AB برای هر دو گروه خونی A و B است.

رژیم غذایی مبتنی بر گروه خونی/

نقطه ضعف این تئوری چیست؟

کاهش وزن با توجه به گروه خونی توسط بسیاری از محافل علمی رد شده است. از نظر این گروه اگر فردی گروه خونی O دارد و به بیماری قلبی و کلسترول خون مبتلاست، باید از خوردن گوشت قرمز خودداری کند. در حالی که نظریه غذاهای مناسب برای گروه های خونی می‌گوید این افراد باید پروتئین بیشتری بخورند.

در پایان

توجه داشته باشید هیچ چیز به اندازه رژیم غذایی سالم که توسط متخصص تغذیه تهیه شده باشد، نمی‌تواند در لاغری و سالم ماندن بدن تاثیر داشته باشد. پس نسبت به این تئوری توجه زیادی نداشته باشید. این مطلب تنها برای افزایش اطلاعات شما در این زمینه ترجمه شده است.

منبع:  health.harvard

مطالب پیشنهادی ما برای شما

۱ نظر

Avatar
سحر شهریور ۲۲, ۱۴۰۰ - ۱:۴۸ ب٫ظ

سلام وقت بخیر
من گروه خونی B دارم و با روش رژیم گروه خونی ۱۲ کیلو کم کردم و حالم عالی بود با این رژیم پر انرژی و سرحال بودم
چیزی که نوشتید اشتباهه
این گروه گوشت میتونه بخوره و فقط مرغ ممنوعه
و در دسته سبزیجات و غلات هم محدودیت هایی هست
ممنونم

پاسخ

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data