خواص ویتامین D برای جلوگیری از ریزش مو و پیشگیری از پوکی استخوان

توسط admin
604 مشاهده

خواص ویتامین D برای استحکام استخوان‌ها، جلوگیری از ریزش مو و زیبایی پوست به اثبات رسیده است. با این وجود هنوز هم بسیاری نسبت به خاصیت این ماده اطلاعات جامعی ندارند. ویتامین دی ۳ باعث جذب بهتر کلسیم در بدن می‌شود. در نتیجه از شما را از ابتلا به پوکی استخوان حفظ می‌کند. همچنین ویتامین‌دی به جذب بهتر فسفر نیز کمک می‌کند. شما می‌توانید از طریق نور خورشی،د ویتامینD مورد نیاز بدن را تأمین کنید. در برخی از غذاها از جمله روغن ماهی سالمون، کره و تخم‌مرغ نیز ویتامین‎دی به اندازه‌ی کافی وجود دارد. در ادامه به بررسی خاصیت این ماده می‌پردازیم.

  • انواع ویتامین D و خاصیت هر یک از آن‌ها
  • فواید ویتامین دی ۳ در بارداری
  • ویتامین دی ۳ برای کودکان
  • ویتامین دی ۳ و ریزش مو
  • خواص‌ویتامین D برای زیبایی پوست
  • ضرورت انجام آزمایش ویتامین D
  • ویتامین دی ۳ را کی بخوریم؟
خواص ویتامین D برای جلوگیری از ریزش مو و پیشگیری از پوکی استخوان

انواع ویتامین D مورد نیاز بدن

ویتامین D به ۵ نوع تقسیم می‌شود. ویتامین D1 به عنوان ترکیب مولکولی ergocalciferol با لومسترول است. ویتامین D2 از ارگسترول ساخته شده است. این ماده در اثر تابش نور خوشید بر روی گیاهان ایجاد می‌شود. دو نوع اول ویتامین D در انسان و حیوان وجود ندارد و تنها در گیاهان یافت می‌شود. اما ویتامین D3 در ردیف مهم‌ترین مواد مورد نیاز بدن محسوب می‌شود.
پوست و استخوان از جمله قسمت‌های مهم بدن هستند که به مقدار زیادی ویتامین دی ۳ نیاز دارند. برای تامین این نوع ویتامین، باید در هفته حداقل ۱۰ بار در معرض نور آفتاب قرار بگیرید. به طوری که نورآفتاب به صورت، دست‌ها و پشت بازوها برسد.
ویتامین D4 از دی هیدروژوکلسیفرول و ویتامین D5 از ۷ دهیدروستوسترول ساخته شده‌اند. در حال حاضر ویتامین دی ۳ مورد نظرماست.

پوست و استخوان از جمله قسمت‌های مهم بدن هستند که به مقدار زیادی ویتامین دی ۳ نیاز دارند. برای تامین این نوع ویتامین، باید در هفته حداقل ۱۰ بار در معرض نور آفتاب قرار بگیرید.

خواص ویتامین D در بارداری

بانوان باردار بیش از هر زمان دیگری به ویتامین دی ۳ نیاز دارند. کمبود این ویتامین در بدن مادر، مانع از جذب کلسیم می‌شود. از سوی دیگر کمبود این ویتامین در بدن مادر، بر روی دستگاه ایمنی و رشد مغز جنین نیز تاثیر منفی می‌گذارد. تحقیقات نشان داده است مادران بارداری که به کمبود ویتامین دی ۳ مبتلا هستند، فرزندان آن‌ها در معرض بیماری دیابت نوع ۱ و MS قرار می‌گیرد. همچنین اگر زنان در دوره‌ی بارداری به کمبود ویتامین دی ۳ مبتلا باشند، احتمال ابتلا به فشارخون و پره اکلامپسی در آن‌ها افزایش می‌یابد.
براساس توصیه‌ی متخصصان تغذیه، مادران باردار باید روزانه به اندازه‌ی ۲۰۰ میلی‌گرم ویتامین دی مصرف کنند. هرچند بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند بانوان قبل از باردارشدن هم باید آزمایش مربوط به ویتامین دی را انجام دهند. ویتامین دی ۳ در بارداری عمدتاً از طریق ماهی‌های چرب مثل ماهی سالمون و ساردین تأمین می‌شود. در تخم‌مرغ و کره هم مقدار زیادی ویتامین D وجود دارد.

کمبود ویتامین دی در بدن مادر، مانع از جذب کلسیم می‌شود. از سوی دیگر کمبود این ویتامین در بدن مادر، بر روی دستگاه ایمنی و رشد مغز جنین نیز تاثیر منفی می‌گذارد.

خواص ویتامین D  در بارداری

ویتامین دی ۳ برای کودکان

کودکان در سنین حساسی هستند که کمبود یک ماده‌ی غذایی باعث به خطر افتادن سلامت آن‌ها در بزرگسالی می‌شود. خواص ویتامین D برای کودکان یک اصل کاملاً پذیرفته شده است. زیرا کمبود این ماده باعث ابتلاء کودک به بیماری نرمی استخوان یا راشیتیسم می‌شود. همچنین کمبود این ویتامین مانع از ورود کلسیم در خون می‌شود. در نتیجه هورمون «پاراتورمون» از غده‌ی پاراتیروئید ترشح می‌شود. این هورمون کلسیم را از استخوان‌ها بر‌می‌دارد و رشد کودک کند می‌شود.
رشد استخوان‌ها در کودکی بیش از هر سن دیگری است. زیرا کودک مدام در حال قدکشیدن است. به همین دلیل به کلسیم و ویتامین D زیادی نیاز دارد. بنابراین باید کودکانی که به کمبود ویتامین دی ۳ مبتلا هستند، در معرض نور مستقیم آفتاب قرار بگیرند. همچنین مصرف غذاهای حاوی ویتامین D برای این گروه سنی توصیه می‌شود.

رشد استخوان‌ها در کودکی بیش از هر سن دیگری است. زیرا کودک مدام در حال قدکشیدن است. به همین دلیل به کلسیم و ویتامین D زیادی نیاز دارد.

ویتامین دی ۳ و ریزش مو

بسیاری از ما وقتی به ریزش مو مبتلا می‌شویم به سراغ مکمل‌های آهن و قرص زینک می‌رویم. در حالی که دلیل ریزش مو در همه‌ی افراد یکسان نیست. یکی از خواص ویتامین D برای بدن، جلوگیری از ریزش مو است. کمبود این ویتامین، مانع از رشد فولیکول‌های مو می‌شود. زیرا در فولیکول‌های مو تعداد زیادی دریافت‌کننده‌ی ویتامین دی وجود دارد. این موضوع نشان می‌دهد رشد مو تا حد زیادی به ویتامین دی بستگی دارد.

خواص ویتامین D برای استحکام استخوان‌ها،

فواید ویتامین D برای زیبایی پوست

یکی از خواص ویتامین‌دی ۳ برای زیبایی پوست و درمان پسوریازیس مؤثر است. همچنین این ماده آسیب‌های عفونی در پوست را درمان می‌کند. ویتامین‌دی ۳ در جوانسازی پوست نیز مؤثر است. از دیگر فواید مصرف این ماده برای پوست می‌توان به درمان سوختگی، آسیب‌های پوستی و خارش اشاره کرد. به همین دلیل بسیاری از شرکت‌ها برای تولید محصولات آرایشی از ویتامین‌دی۳ استفاده می‌کنند.

ویتامین دی ۳ در جوانسازی پوست نیز مؤثر است. از دیگر خواص این ماده برای پوست می‌توان به درمان سوختگی، آسیب‌های پوستی و خارش اشاره کرد.

ضرورت انجام آزمایش ویتامین D

آزمایش ویتامین دی برای همه‌ی افراد توصیه نمی‌شود. بلکه انجام این آزمایش برای افراد زیر توصیه می‌شود:
۱- افرادی که برای مدت طولانی در منزل یا ساختمان‌های سربسته هستند.
۲- افرادی که به نرمی استخوان مبتلا هستند.
۳- افرادی که به ریزش مو مبتلا هستند.
۴- افرادی که در مناطق مرطوب و بارانی زندگی می‌کنند.
۵- کسانی که سابقه‌ی شکستگی استخوان، کمبود کلسیم و فسفر خون دارند.

خواص ویتامین D برای زیبایی پوست و خواص ویتامین دی 3

ویتامین دی ۳ را کی بخوریم؟

تنها کسانی باید ویتامین D مصرف کنند که نتیجه‌ی آزمایش آن‌ها مثبت باشد. با تشخیص پزشک این افراد می‌توانند ویتامین دی ۳ مصرف کنند. البته مقدار آن را نیز پزشک بنابر نیاز بدن، مشخص می‌کند. مصرف خودسرانه‌ی ویتامین دی ۳ نیز مشکلات زیادی را برای بدن به همراه دارد.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data