طرز تهیه پنیر محلی لیقوان

توسط admin
2282 مشاهده

اگر به سراغ طرز تهیه پنیر محلی آمده‌اید، حتما جزء کسانی هستید که از طعم پنیرهای پاستوریزه خسته‌ شده‌اید. پنیر محلی طعمی دلچسب و نوستالژی دارد که همه به آن علاقمند هستند. از سوی دیگر وقتی خودتان پنیر را درست می‌کنید، بیشتر از خوردن آن لذت می‌برید. در این مطلب کرفس ما قصد داریم شما را با طرز تهیه پنیر لیقوان آشنا کنیم. برای درست کردن پنیر چندین روش وجود دارد که به همه این روش‌ها می‌پردازیم.

حتما بخوانید: طرز تهیه ماست خانگی همراه با تمامی فوت و فن‌ها

روش اول: طرز تهیه پنیر محلی با قرص

برای درست کردن این روش پنیر به مواد زیر نیاز دارید:

  • شیر: ۲ لیتر
  • قرص پنیر: یک چهارم قرص
  • نمک: ۱ قاشق چایخوری
  • آب: ۴ قاشق غذاخوری

برای طرز تهیه پنیر محلی با شیر گاو به صورت زیر عمل کنید:

مرحله اول: گرم کردن شیر

در ابتدا باید شیر را داخل ظرف روی یا استیل داغ کنید. برای تهیه پنیر نیازی به جوشیدن شیر نیست و قبل از اینکه به مرحله جوش برسد، شعله را خاموش کنید.

طرز تهیه پنیر محلی با شیر گاو

مرحله دوم: آماده کردن قرص پنیر

بسیاری از افراد نمی‌دانند که برای درست کردن پنیر محلی با قرص باید آن را با آب و نمک ترکیب کنند. اول باید قرص را پودر کنید و سپس روی آن آب و نمک بریزید تا با هم ترکیب شوند.

مرحله سوم: ترکیب شیر و قرص

برای طرز تهیه پنیر لیقوان باید دمای شیر به ۴۰ درجه برسد. یعنی ولرم باشد جوری که وقتی با انگشت تمیز آن را تست کردید، کمی احساس گرما کنید اما داغ نباشد. سپس شیر را ترکیب کنید تا دمای همه آن یکسان شود. حالا ترکیب قرص را داخل شیر بریزید و مدام هم بزنید تا به صورت یکسان ترکیب شود. بعد از این درب ظرف را ببندید و در جای گرم قرار دهید. برای مدت یک ساعت صبر کنید تا سفت شود.

حتما بخوانید: طرز تهیه ماست موسیر کارخانه ای در خانه

مرحله سوم: گرفتن آب پنیر

برای طرز تهیه پنیر محلی بعد از سفت شدن شیر آن را داخل کیسه نخی بریزید و در یک آبکش بزرگ قرار دهید. برای اینکه آب پنیر سریع‌تر خارج شود، روی کیسه یک وسیله پهن سنگین (قابلمه پر آب) قرار دهید. دقت کنید که پنیر داخل کیسه باید پهن شود (به اندازه ۷ سانتیمتر).

در این مدت آب پنیر باید آب را هم نگهدارید. بهتر است صافی را داخل ظرف دیگری قرار دهید که آب پنیر در آن جمع شود.

مرحله سوم: برش زدن پنیر

وقتی دلمه پنیر سفت شد که حدود ۷-۸ ساعت طول می‌کشد، آن را از کیسه خارج کنید. آب پنیر را که در یک ظرف جمع شده است، در یک ظرف مخصوص بریزید و با برش زدن، تکه‌های پنیر را در آن نگهدارید. اگر پنیر نمک ندارید، به آب آن نمک بزنید.

طرز تهیه پنیر لیقوان

مرحله سوم: نگهداری پنیر

یک نکته مهم در طرز تهیه پنیر لیقوان محلی سفت نگهداشتن پنیر است. برای اینکه پنیر شما سفت باشد، باید بعد از تهیه، آن را به مدت دو روز در محیط آشپزخانه نگهداری کنید. برای اینکه پنیر کثیف نشود، روی ظرف را سلفون بکشید. بعد از اینکه پنیر سفت شد، آن را داخل ظرف مخصوص بریزید و در یخچال نگهداری کنید.

اگر بعد از طرز تهیه پنیر محلی بلافاصله آن را در جای خنک قرار دهید، شل و نرم می‌شود.

حتما بخوانید: برنامه غذایی برای عضله سازی را در اینجا ببینید…

۱۳ خوراکی‌ که برای عضله سازی مفیدند!! و پنیر یکی از آنهاست

طرز تهیه پنیر با سرکه و نمک

 این روش طرز تهیه پنیر لیقوان کمی سخت‌تر است. مقدار سرکه‌ای که باید با شیر محلی ترکیب شود، بسیار مهم است. اگر میزان سرکه بیش از حد باشد، پنیر زیاد آب می‌اندازد و مقدار کمی بدست می‌آورید. پس به مقدارها توجه کنید.

مواد لازم برای تهیه پنیر لیقوان

  • شیر محلی: ۲ کیلو
  • ماست: ۱ لیوان
  • سرکه سفید: یک چهارم لیوان
  • نمک ۱ قاشق غذاخوری

مرحله اول: گرم کردن شیر محلی

برای طرز تهیه پنیر لیقوان با سرکه ابتدا شیر را گرم کنید و قبل از اینکه جوش بزند، شعله را خامش کنید.

مرحله دوم: ترکیب ماست و سرکه

سرکه، نمک و ماست را در یک ظرف خوب هم بزنید تا ترکیب شود. وقتی شیر به دمای ۴۰ درجه رسید، این ترکیب را داخل آن بریزید و خوب هم بزنید. اگر مرحله ترکیب به خوبی انجام نشود، پنیر خوبی به دست نمی‌آورید.

طرز تهیه پنیر با سرکه و نمک

مرحله سوم: نگهداری پنیر در جای گرم

بعد از ترکیب مواد، روی ظرف را ببندید و در جای گرم قرار دهید. بهتر است یک پتوی روی ظرف بکشید تا محیط گرم‌تر شود و شیر محلی سریع‌تر دلمه ببندد.

وقتی شیر سفت شد، آن را داخل کیسه بریزید تا آب برود. کیسه را داخل یک آبکش قرار دهید و زیر آن هم یک قابلمه بگذارید تا آب پنیر هدر نرود. یک جسم سنگین مثل قابلمه پر از آب را روی کیسه قرار دهید تا هم به آن فرم پهن دهد و هم آب پنیر سریع‌تر خارج شود.

حتما بخوانید: طرز تهیه سس مایونز خانگی با تخم‌مرغ و ماست

مرحله سوم: برش زدن پنیر لیقوان با سرکه

در این مرحله نوبت به برش زدن پنیر می‌رسد. بعد از ۷-۸ ساعت آب آن کامل خارج و سفت می‌شود. حالا آن را برش بزنید و داخل آب پنیر قرار دهید. برای چند روز پنیر محلی را در جای گرم قرار دهید تا سفت شود و سپس در یخچال بگذارید.

 به همین راحتی شما می‌توانید پنیر خانگی درست کنید. برای خوشمزه‌تر شدن داخل آب پنیر شوید خشک بریزید و از خوردن آن لذت ببرید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data