طرز تهیه سس مایونز خانگی با تخم‌مرغ و ماست

توسط admin
2222 مشاهده

سس سفید یا همان سس مایونز از جمله سس‌های پرکاربرد در آشپزی است. برای درست کردن انواع سالاد و برخی از غذاها حتما به سس سفید نیاز پیدا می‌کنید. در بازار می‌توانید سس مایونز را با طعم‌ها مختلفی و براساس ذائقه خود تهیه کنید. حتی سس مایونز رژیمی هم در دسترس‌تان قرار دارد. با این حال ممکن است از طعم سس بازار رضایت زیادی نداشته باشید و بخواهید سلیقه به خرج دهید و خودتان برای درست کردن این سس سفید رنگ دست به کار شوید. در این مطلب کرفس ما قصد داریم به دو روش برای درست کردن سس مایونز خانگی با ماست بپردازیم.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه سالاد الویه مرغ مجلسی با مرغ

طرز تهیه سس سفید برای سالاد الویه

 • ماست چکیده: ۲ قاشق غذاخوری
 • روغن مایع: ۱ لیوان
 • زرده تخم مرغ: ۱ عدد
 • شکر: ۱ قاشق مرباخوری
 • نمک: ¼ قاشق چایخوری
 • آبلیمو: ۲ قاشق مرباخوری
 • سرکه: ۲ قاشق مرباخوری
 • فلفل سیاه: به اندازه کافی
 • پودر خردل: خیلی کم ( در صورت تمایل )

برای درست کردن سس مایونز خانگی با ماست به صورت زیر عمل کنید:

سس مایونز خانگی با ماست

مرحله اول: ترکیب زرده تخم مرغ و ماست

در ابتدا زرده را از سفیده تخم‌مرغ جدا کنید و شکر، نمک و پودر خردل را به آن اضافه کنید. حالا مواد را خوب هم بزنید تا کف کند. فقط مراقب باشید تا سفیده را داخل سس نریزید. چون باعث خراب شدن سس مایونز خانگی می‌شود. بعد از اینکه مواد خوب ترکیب شدند، ماست چکیده را هم به آن اضافه کنید و دوباره هم بزنید تا یکدست شود.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه سالاد ماکارونی رژیمی با سبزیجات با دو روش متفاوت

مرحله دوم: اضافه کردن سرکه و آبلیمو

برای درست کردن سس مایونز خانگی با ماست باید از سرکه و آبلیمو با هم استفاده کنید. برای این کار سرکه و آبلیمو را در یک ظرف با هم مخلوط کنید و نیمی از آن را داخل مخلوط سس سفید بریزید و خوب هم بزنید تا مواد با هم ترکیب شود. نیم دیگر آبلیمو و سرکه را کنار بگذارید.

برای درست کردن سس سفید خانگی می‌توانید از روغن زیتون هم استفاده کنید. حالا باید نصف روغن مایع یا روغن زیتون را کم کم داخل سس مایونز بریزید و مدام هم بزنید. توجه داشته باشید که روغن را به یکباره داخل سس نریزید. بلکه بعد از هر بار اضافه کردن مقدار کمی روغن مدام آن را هم بزنید و بعد از اینکه ترکیب شد، مقدار دیگری از آن را اضافه کنید.

طرز تهیه سس مایونز رژیمی در خانه

مرحله سوم: اضافه کردن باقیمانده روغن و سرکه – آبلیمو

برای درست کردن سس مایونز خانگی با ماست باید باقیمانده سرکه و آبلیمو را داخل سس بریزید و خوب هم بزنید. همچنین بعد از این مرحله، نوبت به باقیمانده روغن می‌رسد که مجددا آن را به صورت تدریجی و قطره‌ای داخل روغن بریزید و هم بزنید تا ترکیب شود.

مرحله چهارم: اضافه کردن فلفل سیاه به سس

در این مرحله از طرز تهیه سس مایونز خانگی با تخم مرغ نوبت به فلفل سیاه می‌رسد که باید داخل سس بریزید و مدام هم بزنید. این کار را آنقدر انجام دهید تا سس غلیظ و سفت شود. بعد به مدت ۲ ساعت آن را در دمای آشپزخانه قرار دهید. در آخرین مرحله باید سس را داخل شیشه درب دار بریزید و در یخچال نگهداری کنید.

توجه داشته باشید که سس مایونز خانگی با ماست  را فقط برای یک هفته نگهداری کنید.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه ۶ سالاد رژیمی چربی سوز

طرز تهیه سس مایونز رژیمی در خانه

اگر می‌خواهید وزن‌تان ایده‌ال بماند و چاق نشوید، یک دستور دیگر برای سس مایونز خانگی رژیمی وجود دارد. برای درست کردن این سس سفید رنگ خوشمزه به مواد زیر نیاز دارید:

 • روغن زیتون: یک لیوان
 • زرده تخم مرغ: یک عدد
 • شکر:  نصف قاشق غذاخوری
 • نمک: نصف قاشق چایخوری
 • پودر خردل (یا سس خردل): نصف قاشق غذاخوری
 • آب لیمو ترش: یک قاشق غذاخوری
 • سرکه سفید: یک قاشق غذاخوری
 • فلفل سیاه: به مقدار کافی

طرز تهیه سس سفید رژیمی خانگی

برای درست کردن این سس به صورت زیر عمل کنید:

مرحله اول: ترکیب زرده تخم‌مرغ و شکر

در ابتدا زرده را از سفیده تخم‌مرغ جدا کنید و در کاسه بریزید. شکر را هم به آن اضافه کرده و خوب هم بزنید تا کف کند. برای درست کردن سس مایونز بهتر است از همزن برقی استفاده کنید. آن را روی دور متوسط قرار دهید. حالا پودر خردل را هم اضافه کرده و مدام هم بزنید.

سس مایونز خانگی با تخم مرغ

مرحله دوم: اضافه کردن آبلیمو سرکه سفید

در این مرحله از طرز تهیه سس مایونز رژیمی در خانه باید آبلیمو و سرکه سفید را با هم ترکیب کنید. بعد آن را به صورت قاشق قاشق داخل سس سفید بریزید و مدام هم بزنید. روغن زیتون را هم در مرحله بعدی به صورت تدریجی و کم کم داخل سس اضافه کنید و هم بزنید.

در آخرین مرحله فلفل سیاه را هم اضافه کنید.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه سالاد سیب زمینی و شوید رژیمی (۲ روش)

مرحله سوم سس مایونز خانگی رژیمی

در آخرین مرحله باید سس مایونز خانگی با تخم مرغ را داخل شیشه بریزید و درب آن را محکم ببندید. این سس رژیمی را هم مثل سس قبلی نهایتا به مدت یک هفته در یخچال نگهداری کنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data