طرز تهیه ماست خانگی همراه با تمامی فوت و فن‌ها

توسط admin
2174 مشاهده

طرز تهیه ماست خانگی شاید برای خیلی از خانم‌های خانه سوال باشد. ماست‌های پاستوریزه اگرچه خوشمزه هستند، اما مزه ماست محلی و خانگی را نمی‌دهند. برای ددرست کردن ماست از نشاسته و یا خامه می‌توانید استفاده کنید تا طعم ماست شیرین‌تر و خوشمزه‌تر شود. در این مطلب کرفس قصد داریم شما را با تمام فوت و فن طرز تهیه ماست خانگی آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: معرفی انواع خوراکی برای هضم بهتر غذا

طرز تهیه ماست خانگی با شیرمحلی

برای درست کردن ماست به مواد زیر نیاز دارید:

  • شیر: ۲ لیتر
  • ماست: یک فنجان

حالا برای اینکه ماست را درست کنید، باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

مرحله اول: جوشاندن شیر

در ابتدا باید شیر را روی حرارت قرار دهید تا به جوش آید. برای اینکه زمان جوشیدن شیر سر نرود، یک بشقاب چینی کوچک یا نعلبکی را داخل ظرف شیر بیندازید. به مدت ۱۵ – ۲۰ دقیقه شیر را با حرارت ملایم بجوشانید تا میکروب‌کشی شود و ماست غلیظ‌تری بدست بیاورید.

مرحله دوم: درست کردن ماست

بعد از اینکه شیر به اندازه کافی جوش خورد، شعله را خاموش کنید. شیر را در فضای آشپزخانه قرار دهید و به مدت نیم ساعت صبر کنید تا دمای آن قابل تحمل شود. وقتی کمی از دمای آن کاسته شد، یک فنجان ماست را خوب هم بزنید و بعد داخل شیر بریزید و با یک ملاقه آن را مخلوط کنید. بهتر است با یک لیوان مقداری از شیر را بردارید و بعد از فاصله بالا داخل ظرف بریزید تا کامل مخلوط شود. وقتی روی شیر کف نشست، درب ظرف را ببندید.

حالا باید روی ظرف را با یک پتو بپوشانید و در دمای آشپزخانه قرار دهید. برای مدت ۴-۵ ساعت صبر کنید و بعد درب ظرف را بردارید. ظرف را کمی تکان دهید. اگر هنوز ماست کامل گرفته نشده است، دوباره روی آن را بپوشانید و ۱-۲ ساعت دیگر صبر کنید.

وقتی ماست کمی سفت شد آن را داخل یخچال قرار دهید تا خنک شود. بعد از یک روز می‌توانید از آن مصرف کنید.

چرا ماست کشدار می شود

دمای شیر برای ماست زدن

شیر بعد از جوشیدن باید مدتی در آشپزخانه بماند تا خنک شود. البته خنک شدن به معنای سرد شدن آن نیست. دمای شیر باید بین ۴۰ – ۶۰ درجه سانتیگراد باشد.

طرز تهیه ماست خانگی با خامه

یک روش برای درست کردن ماست خانگی این است که قبل از اضافه کردن ماست به شیر، به آن یک قاشق غذاخوری خامه هم اضافه کنید. ماست و خامه را خوب هم بزنید تا ترکیب شود و سپس داخل شیر بریزید و هم بزنید. به همان روش قبلی روی ظرف را ببندید و صبر کنید تا ماست شما بعد از ۴ -۵ ساعت بسته شود.

وقتی از روش طرز تهیه ماست خانگی با خامه استفاده کنید، ماست شیرین و سفت‌تری بدست می‌آورید.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه ماست میوه ای رژیمی با چند طعم

طرز تهیه ماست خانگی با نشاسته

یک روش دیگر برای درست کردن ماست در منزل، استفاده از نشاسته است. برای ۲ لیتر شیر از ۲ قاشق غذاخوری نشاسته استفاده کنید. وقتی روی حرارت است، مدام آن را هم بزنید تا شیر غلیظ شود. سپس اجازه دهید تا شیر خنک شود و بعد با ماست ترکیب کرده و روی ظرف را بپوشانید.

درست مثل روش طرز تهیه ماست خانگی با خامه باید به مدت ۴-۵ ساعت صبر کنید تا ماست سفت شود. حالا آن را در یخچال قرار دهید و روز بعد استفاده کنید.

چرا ماست آب می اندازد

طرز تهیه ماست خانگی در ظرف سفالی

یک روش دیگر برای درست کردن ماست، ریختن شیر در ظرف سفالی است. شاید از قدیمی‌ها شنیده باشید که درست کردن ماست در این ظروف طعم بهتری دارد. یک دلیل آن کشیده شدن آب ماست توسط ظرف است. در نتیجه ماست سفت‌تر و خوشمزه‌تر می‌شود. وقتی شیر خنک شد، آن را با ماست ترکیب کرده و بعد داخل ظرف سفالی بریزید. روی آن را بپوشانید و برای مدت ۶-۷ ساعت صبر کنید تا خنک شود. سپس در یخچال قرار دهید تا خنک شود.

بیشتر بخوانید: فواید خوردن ماست در صبحانه

 

سوالات رایج برای درست کردن ماست در خانه

ماست خانگی چند ساعته میبنده

مدت زمان درست کردن ماست به مقدار شیر بستگی دارد. برای ۲- ۱۰ کیلو شیر شما به ۵-۶ ساعت زمان نیاز دارید تا شیر کامل بسته و به ماست تبدیل شود. البته بلافاصله بعد از بسته شدن، آن را در یخچال قرار دهید و بعد از خنک شدن مصرف کنید.

چرا ماست آب می اندازد ؟

یک سوال رایج در طرز تهیه ماست خانگی این است که چرا شل می‌شود و یا آب می‌اندازد؟ اگر زمان درست کردن ماست، شیر داغ باشد، ماست شما شل و آبکی می‌شود. پس باید اجازه دهید شیر ملایم شود و بعد ماست را با آن ترکیب کنید. همچنین اگر شیر را به اندازه کافی نجوشانید، باز هم ماست آب می اندازد.

همچنین یک دلیل دیگر که باعث آب انداختن ماست می‌شود، شکستن سریع ماست است. وقتی ماست بسته شد، آن را فوری نشکنید. بلکه در یخچال قرار دهید تا سفت شود و روز بعد آن را مصرف کنید. برای سفت‌تر شدن ماست با قاشق از یک سمت آن بردارید و چند ساعت صبر کنید تا آب ماست در یک قسمت جمع شود. سپس آن را بگیرید تا ماست خانگی شما سفت‌تر شود.

طرز تهیه ماست خانگی با نشاسته

چرا ماست کشدار می شود ؟

شاید دقت کرده‌ باشید برخی از ماست‌های خانگی کشدار هستند. دلیل آن اینست که زمان درست کردن، از ماست پاستوریزه استفاده می‌کنند. همچنین استفاده از نشاسته هم می‌تواند باعث کشدار شدن ماست شما شود.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data