طرز تهیه مرغ پرتقالی مجلسی همراه با فوت و فن

توسط admin
5040 مشاهده

مرغ پرتقالی از غذاهای پرطرفدار شمالی‌هاست. از آنجایی که در شهرهای شمالی مرکبات به وفور یافت می‌شود، با آن غذاها و دسرهای متنوعی هم درست می‌کنند. طرز تهیه مرغ پرتقالی سخت نیست و فقط چند نکته دارد که اگر رعایت کنید، غذایتان فوق‌العاده خوشمزه می‌شود. در ادامه با کرفس همراه باشید تا شما را با طرز تهیه مرغ پرتقالی مجلسی آشنا کنیم.

حتما بخوانید: ۲ روش درست کردن کباب ترش شمالی (قابلمه و فر)

طرز تهیه مرغ پرتقالی با زنجبیل

برای درست کردن این غذا به هیچ عنوان از پیاز و زردچوبه استفاده نکنید. خود آب پرتقال کمی مایه‌های تلخی دارد و اگر زردچوبه و پیاز را هم اضافه کنید، ممکن است تلخی آن بیشتر شود. بنابراین بهتر است به جای پیاز از ادویه‌هایی مثل چوب دارچین یا زنجبیل استفاده کنید.

برای طرز تهیه مرغ پرتقالی مجلسی به مواد زیر نیاز دارید:

 • پرتقال: ۶ تا ۸ عدد
 • ران یا سینه مرغ: ۴ تکه
 • کره: ۵۰ گرم
 • زعفران دم‌کرده: یک قاشق غذاخوری
 • نمک و فلفل سیاه: به مقدار کافی
 • شکر (اختیاری): به مقدار دلخواه
 • زنجبیل: یک تکه
 • دارچین: یک تکه

برای درست کردن مرغ پرتقالی با زنجبیل به صورت زیر عمل کنید:

طرز تهیه مرغ با سس پرتقال در فر

مرحله اول: تفت دادن مرغ

برای درست این غذای خوشمزه ابتدا مرغ را تکه کنید. بعد آن را با کره تفت دهید. هر دو سمت مرغ باید کامل سرخ شود. به آن فلفل سیاه و نمک هم بزنید. وقتی مرغ سرخ شد، زعفران دمکرده را روی آن بریزید و کنار بگذارید.

مرحله دوم: گرفتن آب پرتقال

برای درست کردن مرغ پرتقالی مجلسی شما می‌توانید از پرتقال تازه و یا آب پرتقال (سن‌ایچ) استفاده کنید. برای گرفتن آب پرتقال یک آبمیوه‌گیر دستی هم کارتان را انجام می‌دهد. ابتدا پرتقال‌ها را تمیز بشویید و سپس آب آن را بگیرید.

مرحله سوم: اضافه کردن آب پرتقال به مرغ

در این مرحله از طرز تهیه مرغ پرتقالی مجلسی دوباره شعله را روشن کنید. آب پرتقال تازه را روی مرغ اضافه کنید. میزان آب پرتقال باید تا حدی باشد که روی مرغ‌ها را کامل بگیرد. در صورتی که آب پرتقال کم باشد، خیلی زود تبخیر می‌شود و سس پرتقالی باقی نمی‌ماند. اگر هم زیاد باشد، غذا آبکی و شل می‌شود.

نکته آشپزی کرفس: اگر آب پرتقال تلخ بود، به آن کمی شکر اضافه کنید.

حتما بخوانید: طرز تهیه مرغ لونگی گیلانی در قابلمه و فر

مرحله سوم: اضافه کردن ادویه به مرغ

برای طرز تهیه فیله مرغ پرتقالی بهتر است از ادویه‌هایی مثل دارچین و زنجبیل استفاده کنید. پودر زنجبیل و پودر دارچین را بهتر است در آخرین مرحله داخل غذا بریزید تا طعم و عطر آن باقی بماند. اما اگر از دارچین و زنجبیل سالم و تکه‌ای استفاده می‌کنید، همزمان با پخت مرغ و آب پرتقال، آن‌ها را به غذا اضافه کنید.

طرز تهیه مرغ با آب پرتقال سن ایچ

مرحله چهارم: تزئین فیله مرغ پرتقالی

در این مرحله از طرز تهیه مرغ با سس پرتقال نوبت به تزئین آن می‌رسد. وقتی سس پرتقال غلیظ و تکه‌های مرغ هم پخته شد، شعله را خاموش کنید. در آخرین مرحله هم یک پرتقال را بردارید و حلقه‌ای خرد کنید. سپس مرغ پرتقالی را داخل ظرف بکشید و با تکه‌های پرتقال تزئین کنید.

حتما بخوانید: طرز تهیه شامی گیلانی با رب انار

علت تلخ شدن مرغ پرتقالی

دلایل زیادی وجود دارد که غذای شما را تلخ می‌کنید:

 • اگر از پرتقال‌های بی‌کیفیت و مانده استفاده کنید، غذای شما تلخ می‌شود. بهتر است قبل از آب‌گیری، حتما طعم پرتقال را تست کنید.
 • زمان‌ آبگیری پرتقال حواستان باشید که قسمت پوست آن وارد آب پرتقال نشود. قسمت سفید رنگ میوه هم غذای شما را تلخ می‌کند.
 • اضافه کردن زردچوبه و پیاز غذا را تلخ می‌کند. پس به دمکرده زعفران و دارچین اکتفا کنید.

 

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data