طرز تهیه روغن حیوانی از کره

توسط admin
921 مشاهده

چقدر به بو و عطر روغن حیوانی و طعم بی‌نظیرش علاقه دارید؟ آیا می‌دانید این روغن حاوی مواد مغذی مثل ویتامین A، ویتامین E و ویتامین D و اسیدهای چرب امگا ۳ است. از سوی دیگر خوردن روغن حیوانی در کاهش التهاب مفاصل و بهبود سلامت سیستم گوارش نیز مفید است. برای طرز تهیه روغن حیوانی از کره و یا سرشیر (خامه) استفاده می‌کنند. در این مطلب کرفس ما قصد داریم شما را با طرز تهیه روغن حیوانی از کره و یا خامه آشنا کنیم. پس ما را تا انتهای این مطلب دنبال کنید.

طرز تهیه روغن زرد از کره

برای درست کردن روغن حیوانی با کره باید به صورت زیر عمل کنید:

حتما بخوانید: طرز تهیه ماست خانگی همراه با تمامی فوت و فن‌ها

مرحله اول: کره را آب کنید

یک ظرف نچسب یا استیل انتخاب کنید و کره جامده را داخل آن بریزید. برای اینکه کره سریع‌تر آب شود، بهتر است آن را خرد کنید و داخل ظرف بریزید. شعله را هم کم کنید و منتظر جوش زدن کره بمانید. به محض اینکه کره شروع به جوشیدن کرد، به اندازه یک قاشق غذاخوری آرد داخل آن بریزید و همچنان شعله را روشن نگهدارید.

طرز تهیه روغن زرد از کره

مرحله دوم: برداشتن قسمت جامد از سطح کره

وقتی کره می‌جوشد، دوغ به صورت تکه‌های سفید به روی آن می‌آید. برای طرز تهیه روغن حیوانی از کره باید این تکه‌های سفید رنگ را از روی سطح کره بردارید. این کار را تا جایی ادامه دهید که مایع شفاف و زرد رنگ باقی بماند.

جوش زدن کره بر روی حرارت باید تا جایی باشد که به رنگ طلایی درآید و طعمی شبیه با کارامل به خود بگیرد. وقتی آرد کف روغن حیوانی طلایی شد، به این معناست که زمان خاموش کردن روغن حیوانی رسیده است.

مرحله سوم: صاف کردن روغن حیوانی

برای مدت ۵ دقیقه صبر کنید تا بعد از طرز تهیه روغن حیوانی از کره خنک شود. یک پارچه سه لایه مخصوص آماده کنید که بهتر است از جنس تنظیف باشد. کره حرارت دیده را همانطور که گرم است، از این پارچه عبور دهید. در آخر هم آن را داخل یک شیشه تمیز و خشک بریزید. درب شیشه را هم محکم ببندید و در یخچال نگهداری کنید.

شما می‌توانید روغن حیوانی را برای مدت یک سال در یخچال نگهداری کنید.

حتما بخوانید: طرز تهیه ماست موسیر کارخانه ای در خانه

طرز تهیه روغن حیوانی از خامه

یک روش دیگر برای درست کردن روغن زرد یا روغن حیوانی استفاده از خامه یا سرشیر است. البته قبل از اینکه سرشیر مستقیما به روغن تبدیل شود، ابتدا باید آن را به کره تبدیل کنید.

برای درست کردن روغن حیوانی از خامه یا سرشیر به صورت زیر عمل کنید:

مرحله اول: آماده کردن سرشیر

ابتدا خامه را بعد از جدا کردن از شیر برای مدت ۴۸ ساعت در یخچال قرار دهید. سپس با دور کند میکسر برای مدت ۵ دقیقه خوب هم بزنید. بعد از این برای ۲۰ دقیقه هم با دور تند آن را هم بزنید. به طوری که خامه به کره تبدیل شود.

طرز تهیه روغن حیوانی از خامه

مرحله دوم: طرز تهیه روغن حیوانی

کره بدست آمده را روی حرارت قرار دهید و یک قاشق غذاخوری آرد به آن اضافه کنید. با حرارت کم آن را هم بزنید تا آرد نسوزد. زمان جوشیدن هم قسمت‌های سفید رنگ روی آن را بگیرید. وقتی آرد طلایی شد و روغن حسابی جوش خورد، شعله را خاموش کنید.

در آخرین مرحله طرز تهیه روغن حیوانی از خامه باید آن را از صافی رد کنید. البته باید آرد ته نشین شود و سپس روغن را از یک پارچه تمیز عبور دهید. این روغن زردرنگ و خوشبو را در شیشه و در یخچال نگهداری کنید.

حتما بخوانید: طرز تهیه پنیر محلی لیقوان

روغن حیوانی چه کاربردی دارد؟

شما می‌توانید از روغن زرد حیوانی برای درست کردن کاچی، حلوا و خوش طعم کردن برنج استفاده کنید. به این صورت که به جای استفاده از کره یا روغن نباتی از روغن حیوانی استفاده کنید. همچنین برای درست کردن برخی از شیرینی‌ها مثل شیرینی نان برنجی هم روغن حیوانی کاربرد دارد.

برای استفاده در برنج ابتدا باید آن را دم کنید و هیچ روغنی به آن اضافه نکنید. به محض اینکه برنج دم کشید، روغن حیوانی را گرم کرده و روی برنج بریزید.

یک نکته مهم برای مصرف روغن حیوانی

افرادی که فشارخون بالا، کلسترول بالا و یا بیماری قلبی دارند، بهتر است از خوردن چنین روغنی خودداری کنند.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data