طرز تهیه روغن دنبه بدون بو

توسط admin
452 مشاهده

روغن دنبه به عنوان یک روغن حیوانی برای تهیه غذاست. این روغن خاصیت‌ زیادی دارد و می‌تواند برای انواع غذا از جمله خورشت و پلو استفاده شود. البته طرز تهیه روغن دنبه بدون بو کمی سخت است و نکاتی دارد که اگر به آن‌ها توجه کنید، روغنی خوش طعم بدست می‌آورید. این مطلب کرفس به آموزش تهیه روغن دنبه اختصاص دارد. تا انتهای صفحه با ما همراه شوید.

روش اول: طرز تهیه روغن دنبه بدون بو

برای درست کردن این روغن به مواد زیر نیاز دارید:

 • دنبه گوسفندی: ۱.۵ کیلوگرم
 • ماست: یک لیوان
 • سرکه: یک لیوان
 • گلاب: یک لیوان
 • پیاز درشت: یک عدد
 • هل: ۵ عدد
 • میخک: یک قاشق چایخوری
 • زردچوبه: به مقدار کافی

حتما بخوانید: طرز تهیه روغن حیوانی از کره

چطور روغن دنبه درست کنیم ؟

حالا که مواد را فراهم کردید، باید به صورت زیر عمل کنید:

مرحله اول: آماده کردن دنبه

ابتدا دنبه گوسفند را با آب سرد تمیز بشویید و سپس خرد کنید. روش بهتر این است که آن را چرخ کنید تا روغن دنبه بدون بو به طور کامل و سریع‌تر خارج شود.

مرحله دوم: پختن دنبه چرخ‌شده

دنبه را داخل یک قابلمه بزرگ بریزید. روی آن ماست، سرکه، هل، میخک و گلاب را اضافه کنید. پیا را هم ۴ قسمت برش بزنید و داخل قابلمه بریزید. برای طرز تهیه روغن دنبه به آب نیاز ندارید. بلکه همانطور که مواد را به آن اضافه کردید، روی حرارت قرار دهید. اگر شعله را کم کنید به تدریج خود دنبه آب می‌شود. وقتی به رنگ طلایی رسید، زردچوبه را هم اضافه و بعد از ۵ دقیقه هم شعله را خاموش کنید.

طرز تهیه صحیح روغن دنبه

مرحله سوم: صاف کردن روغن

حالا روغن دنبه شما آماده است. برای طرز تهیه روغن دنبه با ماست باید آن را صاف کنید. همانطور که مایع و گرم است از یک آبکش فلزی استفاده کنید. بهتر است آبکش هم گرم باشد تا با برخورد روغن با آن جامد نشود. روغن را از صافی عبور دهید. سپس داخل ظرف مخصوص بریزید و درب آن را محکم ببندید.

از این روغن دنبه بدون بو می‌توانید برای تهیه انواع خورشت، آش و حتی پلو استفاده کنید.

حتما بخوانید: چگونه قلم گاو را بپزم؟اب قلم در چه غذاهایی استفاده میشود؟

روش دوم: طرز تهیه صحیح روغن دنبه

یک روش دیگر هم برای طرز تهیه روغن دنبه بدون بو وجود دارد. در این روش باید به صورت زیر عمل کنید:

مرحله اول: آماده کردن تکه‌های دنبال

ابتدا دنبه را تمیز بشویید و خرد کنید. بهتر است قطعات دنبه به اندازه ۱۰۰ گرمی باشد. سپس روی آن‌ها نمک بزنید. از نمک برای ضدعفونی کردن دنبه استفاده می‌شود. بنابراین باید تمامی قسمت‌های آن را نمک بزنید و داخل یک ظرف بریزید. روی ظرف را با سلفون ببندید و برای مدت ۲۴ ساعت در یخچال قرار دهید.

بعد از یک روز تکه‌های دنبه را از یخچال خارج کرده و بشویید تا نمک آن از بین برود. سپس چرخ کنید.

مرحله دوم: پختن دنبه

در این مرحله از آموزش تهیه روغن دنبه دنبه چرخ شده را داخل قابلمه بریزید. به اندازه‌ای که روی آن آب بریزید که دو بند انگشت از سطح دنبه بیشتر شود. یک پیاز را هم ۴ قسمت برش بزنید و داخل قابلمه بریزید.

برای طرز تهیه روغن دنبه بدون بو باید از مواد معطر مثل هل، گلاب، هویج و حتی سیب هم استفاده کنید. حالا قابلمه را روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاید. سپس حرارت را کم کنید. هر ۱۰ دقیقه یک بار محتویات قابلمه را خوب هم بزنید.

طرز تهیه صحیح روغن دنبه

مرحله سوم: صاف کردن روغن دنبه

برای بدست آوردن روغن دنبه صبر کنید تا روغن از دنبه در سطح آب آزاد شود. وقتی آب به طور کامل تبخیر شود، فقط روغن در ظرف باقی می‌ماند. البته ۷-۸ ساعت طول می‌کشد تا روغن کامل در ظرف باقی بماند. سپس از یک صافی برای جدا کردن مواد از روغن استفاده کنید. این کار را زمانی انجام دهید که روغن گرم است.

حتما بخوانید: طرز تهیه ماست خانگی همراه با تمامی فوت و فن‌ها

نکات درست کردن روغن حیوانی از دنبه

 • برای تهیه این روغن بدون باید صبر کنید تا دنبه به طور کامل قهوه‌ای شود. اگر مقداری از دنبه سفید باشد، یعنی روغن آن کامل خارج نشده است و باید مجددا روی حرارت برود.
 • زردچوبه را در مرحله آخر به روغن اضافه کنید.
 • در روش دوم طرز تهیه روغن دنبه بدون بو نباید هیچ آبی در روغن باقی بماند. در این صورت روغن خیلی زود فاسد می‌شود.
 • از برگ بو هم می‌توانید برای تهیه روغن حیوانی دنبه استفاده کنید. البته بعد از نیم ساعت برگ بو را از ظرف خارج کنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data