برای رفع کمر درد بعد از زایمان طبیعی چه کنیم؟

توسط admin
2418 مشاهده

کمر درد بعد از زایمان طبیعی یکی از مشکلات بسیاری از بانوان تا ماه‌ها بعد از زایمان است. در واقع بیش از ۵۰% از بانوان در ۶ ماه پس از زایمان همچنان از کمردرد رنج می‌برند. البته کمر درد در اغلب آن‌ها به سرعت درمان می‌شود. دلایل زیادی وجود دارد که باعث بروز درد کمر و استخوان بعد از زایمان طبیعی می‌شود. عواملی مثل اپیدورال، دیاستاز رکسی، شیردهی، شرایط پزشکی و … باعث بروز کمر درد بعد از زایمان طبیعی می‌شود. در ادامه با سایت کرفس همراه باشید تا به روش درمان کمر درد بعد از زایمان در طب سنتی بپردازیم.

برای رفع کمر درد بعد از زایمان طبیعی چه کنیم؟

برای درمان کمر درد بعد از زایمان در طب سنتی ابتدا باید دلیل آن مشخص باشد. تا زمانی که ندانید دلیل درد کمر و یا گرفتگی عضلات چیست، نمی‌توانید به دنبال راه حل مؤثری باشید. شایع‌ترین دلایل ابتلا به درد استخوان و کمر درد بعد از زایمان طبیعی عبارتند از:

درمان عوارض اپیدورال بعد از زایمان

یکی از دلایل ابتلا به کمر درد بعد از زایمان طبیعی، عوارض اپیدورال است. این کمر درد حدود یک هفته بعد از زایمان طول می‌کشد. البته اگر بیش از این مدت کمر درد شما طول کشید، حتما علت دیگری دارد و باید روش دیگری را برای درمان انجام دهید.

برای درمان کمر درد بعد از زایمان در طب سنتی به دلیل عوارض اپیدورال، استفاده از کمپرس آب گرم و سرد را به شما توصیه می‌کنیم. این نوع از کمردرد خفیف و کوتاه مدت است و نیازی به مصرف دارو ندارد. در مواردی که شدید شد با داروهای مسکن مثل استامینوفن و ایبوپروفن می‌توانید درد آن را کنترل کنید.

درد استخوان بعد از زایماندرد استخوان بعد از زایمان

کمر درد به دلیل جداشدگی عضلات روده بزرگ

وقتی که کمردرد بعد از زایمان به دلیل جدا شدن عضلات روده بزرگ باشد، لگن درد و کمر درد شدید می‌شود. این نوع از کمر درد تا ۲ ماه بعد از زایمان طبیعی ادامه دارد. در اصطلاح پزشکی به این بیماری Diastasis recti هم گفته می‌شود که به معنای جداشدگی عضلات روده بزرگ است.

برای درمان این نوع از کمر درد به تمرینات ورزشی برای تقویت عضلات شکم نیاز دارید. در مطلب دیگری به ورزش های بعد از زایمان طبیعی پرداخته‌ایم. دراز و نشست و کرانچ می‌توانند به درمان این نوع از کمردرد کمک زیادی کنند.

کمردرد و استخوان درد ناشی از شیردهی

کمر درد و درد استخوان بعد از زایمان طبیعی و زایمان حداقل تا ۶ ماه ادامه دارد. این درد بیشتر در ناحیه کمر و لگن خود را نشان می‌دهد. تحقیقات زیادی در مورد دلیل بروز این مشکل انجام نشده است. اما به نظر می‌رسد نحوه در آغوش گرفتن نوزاد برای شیردهی می‌تواند در بروز کمر درد بعد از زایمان طبیعی تاثیر گذار باشد.

اگر فکر می‌کنید نوزاد را به درستی در آغوش نمی‌گیرید، بهترین راه این است از بالشت‌های نرم استفاده کنید. در زمان شیردهی آن را در داخل بغل خود قرار دهید تا نوزاد روی آن قرار بگیرد. شل شدن شانه‌ها و گردن هم می‌تواند به رفع کمر درد بعد از زایمان طبیعی کمک کند. برای این کار کافیست ورزش‌های مخصوص این نواحی را انجام دهید.

درمان کمر درد بعد از زایمان در طب سنتی

درمان کمر درد ناشی از سنگ صفرا

سنگ های صفراوی که رسوبات سفت شده در کیسه صفرا هستند، در دوران بارداری و پس از زایمان باعث بروز کمر درد می‌شود. حدود ۱۲% از زنان باردار و یا زنانی که زایمان را تجربه کرده‌اند، کمردردهای ناشی از کیسه صفرا را تجربه می‌کنند. این بیماری علائم خاصی ندارد و بیشتر با حالت تهوع، استفراغ، درد قسمت راست در بالای شکم و بین تیغه‌های شانه خود را نشان می‌دهد.

در بیشتر موارد، سنگ صفرا نیازی به درمان ندارند و اغلب پس از زایمان از بین می روند. با این حال اگر درد برطرف نشد، برای درمان کمر درد بعد از زایمان به دلیل کیسه صفرا باید به پزشک مراجعه کنید. مصرف دمنوش‌هایی مثل آویشن و یا زنجبیل و دارچین باعث تسکین درد کمر در کوتاه مدت می‌شود. اما در بلند مدت سنگ کیسه صفرا همچنان به حال خود باقی می‌ماند.

ابتلا به پوکی استخوان به دلیل شیردهی

کمر درد ناشی از پوکی استخوان بعد از زایمان بسیار نادر است. به طوری که در هر ۱۰۰ هزار زن تنها ۰.۴ درصد به این نوع از کمردرد مبتلا می‌شود. شیردهی باعث خروج میزان زیادی از کلیسم بدن مادر به همراه شیر می‌شود. بنابراین در سه ماهه سوم زایمان این اتفاق رخ می‌دهد.

برای درمان این نوع از کمردرد بعد از زایمان باید محصولات لبنی و غذاهای حاوی ویتامین D را مصرف کنید.

یکی از دلایل ابتلا به کمر درد بعد از زایمان طبیعی، عوارض اپیدورال است

کاهش وزن برای کاهش درد بعد از زایمان

یکی دیگر از دلایل ابتلا به کمر درد بعد از زایمان، بالا بودن وزن مادران است. در دوران بارداری وزن بسیاری از مادران افزایش می‌یابد. اگر اضافه وزن شما بیش از حد است، درمان کمر درد بعد از زایمان در طب سنتی تنها با مصرف دمنوش‌های لاغری و ورزش امکان پذیر است.

پیاده‌روی کنید

یکی دیگر از روش‌ها برای رفع کمر درد بعد از زایمان طبیعی راه رفتن است. پیاده‌روی ایمن‌ترین ورزش برای بانوانی است که تازه زایمان را پشت سر گذشته‌اند. همچنین ورزش یوگا هم می‌تواند باعث تقویت عضلات شود. بنابراین این دو ورزش را برای کاهش درد بعد از زایمان طبیعی در برنامه روزانه قرار دهید.

منبع: .cedars-sinai و parenting.firstcry

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data