مراقبت های بعد از سقط جنین در خانه

توسط admin
13767 مشاهده

مراقبت های بعد از سقط جنین در طب سنتی می‌تواند از تکرار این تجربه ناگوار جلوگیری کند. مراقبت خود مناسب‌ترین راه برای بهبود سلامت جسمی و روحی مادران بعد از سقط جنین است. زنان بعد از این اتفاق به مراقبت زیادی نیاز دارند. استراحت کافی نیست و باید روش‌های دیگری هم برای مراقبت درنظر گرفته شود.

طبق تحقیقات انجام شده از هر ۴ زن در سنین باروری، یک نفر تا قبل از ۴۵ سالگی سقط جنین را تجربه می‌کند. در این مطالب تیم کرفس مطلبی را در مورد تقویت رحم بعد از سقط جنین آماده کرده است. اگر به تازگی چنین اتفاقی را پشت سر گذاشته‌اید، لازم است مطلب را تا انتها بخوانید.

استراحت کامل بعد از سقط جنین

یکی از مهم‌ترین مراقبت های بعد از سقط جنین در طب سنتی به استراحت کامل مربوط می‌شود. زنان بعد از سقط جنین به مدت ۳ تا ۶ هفته دچار خونریزی یا لکه‌بینی هستند. البته در برخی از زنان هم به هیچ وجه خونریزی ندارد. خروج لخته‌های خون با اندازه‌های کوچک و متوسط امری طبیعی است و نباید از این بابت نگران شوید. همچنین گرفتگی‌هایی شبیه قاعدگی وجود دارد.

سینه‌ها هم متورم و دردناک می‌شوند. احساسات زنان هم به دلیل تغییر هورمون‌های بارداری تحت تاثیر قرار می‌گیرد. در این دوره با استراحت کامل می‌توانید از خود مراقبت کنید. انجام کارهای سنگین مشکلات زیادی را به دنبال دارد.

پاکسازی رحم بعد از سقط

مراقبت از بدن برای جلوگیری از عفونت

تقویت رحم بعد از سقط جنین اهمیت زیادی دارد. در روزهای بعد از این اتفاق، زنان به شدت احساس ناراحتی و خستگی بدنی دارند. گرفتگی عضلات هم در برخی از زنان شایع است. بعد از سقط جنین ابتلا به عفونت بسیار شایع است. زیرا دهانه رحم باز شده است و مدتی طول می‌کشد تا بسته شود. برای همین باید با رعایت این نکات از عفونت رحم پیشگیری کنید:

 • استفاده از نوار بهداشتی یا پد بهداشتی در مواقع خونریزی
 • روابط جنسی همراه با کاندوم به مدت حداقل ۲ هفته
 • استخر شنا به مدت ۲ هفته (آب بهداشتی و مطمئن)

تقویت رحم بعد از سقط جنین

یکی از مهم‌ترین مراقبت های بعد از سقط جنین در طب سنتی به قسمت کمر، معده و رحم مربوط می‌شود. برای پاکسازی رحم بعد از سقط می‌توانید از روش ماساژ شکم هم کمک بگیرید. ماساژ معده به رفع گرفتگی و دفع بافت درون رحم کمک زیادی می‌کند. همچنین اگر ماساژ دادن مربوط به ناحیه پشت باشد، باعث بهبود درد کمر می‌شود.

با روش حوله داغ و یا گرما دادن به ناحیه کمر و معده می‌توانید گرفتگی این دو ناحیه را برطرف کنید. مصرف داروهای آنتی‌بیوتیک و داروهای تسکین دهنده درد هم می‌تواند برای مراقبت بعد از سقط جنین موثر واقع شود.

درمان خونریزی شدید بعد از سقط جنین

درمان خونریزی شدید بعد از سقط جنین

خونریزی یکی از علائم باقی ماندن جفت در رحم بعد از سقط جنین است. برای اینکه سریع‌تر این ناحیه را تخلیه کنید ابتدا باید خونریزی کنترل شود. اگر دچار خونریزی نشدید، یعنی چیزی در رحم باقی نمانده و تخلیه شده است. خونریزی متعادل هم نمی‌تواند نشانه وجود باقی‌مانده جنین در رحم باشد. دیواره رحم به دلیل آسیبی که از این اتفاق دیده است، تخریب شده و دچار خونریزی می‌شود.

برای درمان خونریزی شدید بعد از سقط جنین اولین کار استفاده از پدهای بهداشتی بزرگ است. ماساژ عمیق رحم به مدت ۱۰ دقیقه هم می‌تواند به کاهش خونریزی کمک کند. در این مدت از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون مثل ایبوپروفن و یا قرص ASA خودداری کنید. استفاده از حوله داغ در ناحیه رحم و شکم می‌تواند میزان خونریزی را کم کند.

همچنین باید فعالیت بدنی را کم کرده و فقط استراحت کنید. مصرف دمنوش‌های گیاهی مثل آویشن و پونه کوهی می‌تواند به کاهش خونریزی کمک کند. در نهایت اگر خونریزی با روش خانگی قطع نشد، باید به پزشک زنان مراجعه کنید.

مراقبت های بعد از سقط جنین در طب سنتی

یکی از علائم باقی ماندن جفت در رحم بعد از سقط خروج خون قهوه‌ای متمایل به سیاه است که حالت کششی و لخته‌ای هم دارد. خروج ترشحات خارش‌دار و دردناک همراه با بوی بد هم از علائم باقی ماندن جفت در رحم مادر است. در این مواقع بهترین داروی گیاهی برای تخلیه رحم بعد از سقط عبارت است از:

 • دمنوش زنجبیل
 • مصرف ترکیب شیر و زردچوبه
 • مصرف دمکرده زعفران
 • مصرف دمنوش بابونه
 • مصرف دمنوش زیره
 • دمکرده تخم گشنیز
 • دمنوش آویشن
 • دمنوش تخم شوید
 • مصرف عرق بومادران
تقویت رحم بعد از سقط جنین

بارداری مجدد بعد از سقط جنین

بعد از مراقبت های بعد از سقط جنین در طب سنتی باید منتظر بمانید تا چرخه قاعدگی به حالت نرمال برگردد. به طور کلی بین ۴ تا ۶ ماه طول می‌کشد تا چرخه پریود دوباره به حالت قبل از بارداری برگردد. تا قبل از این بهتر است برای بارداری مجدد اقدام نکنید. بعد از اینکه چرخه عادت ماهیانه درست شد، یعنی وضعیت جسمانی برای بارداری دوباره آماده شده است. تا قبل از این مدت با کمک داروهای ضدبارداری، از باردار شدن خودداری کنید.

منبع: maozmarpe و plannedparenthood

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data