بعد از زایمان طبیعی چه غذاهایی بخوریم؟؟

توسط admin
12210 مشاهده

زایمان اگر چه با پا گذاشتن عضو جدید خانواده شیرین است و از سختی‌های دوران بارداری خاص می‌شوید، اما به هر حال باز هم این مرحله سختی‌های خودش را دارد. مراقبت های بعد از زایمان و توجه به تغذیه بعد از زایمان طبیعی اهمیت زیادی دارد. زیرا مادر با وضع حمل میزان زیادی از انرژی خود را از دست داده است. از سوی دیگر باید برای دوره شیردهی آماده شود. نوزاد هم همانند مادر به شیر مغذی نیاز دارد. این موضوع باعث شد تا سایت کرفس در فکر مطلبی در مورد تغذیه بعد از زایمان در طب سنتی بیفتد. در ادامه شما فهرستی از غذاهایی را که باید بعد از زایمان مصرف کنید، می‌خوانید.

بعد از زایمان طبیعی چه غذاهایی بخوریم؟

اطلاع مادران از لیست غذاهای بعد از زایمان طبیعی نه تنها به حفظ سلامت خودشان کمک زیادی می‌کند، بلکه حتی در رشد نوزاد هم تاثیر زیادی دارد. کولیک نوزاد یکی از مشکلات اغلب نوزادان که به نفخ شکم و شکم درد شدید منجر می‌شود، به دلیل تغذیه نادرست مادران است. مصرف برخی از غذاهای نفخ‌آور باعث بی‌قراری و گریه‌های مداوم نوزادان می‌شود.

از سوی دیگر مصرف غذای مقوی بعد از زایمان به تقویت مادران و افزایش شیر آن‌ها کمک زیادی می‌کند. اگر به تازگی زایمان طبیعی را پشت سر گذاشته‌اید لازم است در مورد تغذیه این دوران اطلاعاتی را داشته باشید. به طور کلی لیست غذاهای بعد از زایمان طبیعی عبارتند از:

بلغور جو دوسر در لیست غذاهای بعد از زایمان طبیعی

جو دوسر یکی از بهترین موادغذایی برای دوره بعد از زایمان طبیعی است. فرقی نمی‌کند که آن‌ را با چه روشی مصرف می‌کنید، در نهایت به افزایش انرژی بدن کمک زیادی می‌کند. همچنین جو دوسر به افزایش شیر مادر هم کمک زیادی می‌کند. شما می‌توانید با جودوسر و فیله مرغ، سوپ جو درست کنید. جوپرک‌های موجود در بازار هم همین خاصیت را دارند. روش تهیه سوپ بلغور جو را می‌توانید در مطلب دیگری بخوانید.

تغذیه بعد از زایمان طبیعی

آجیل را فراموش نکنید

برای تغذیه بعد از زایمان در طب سنتی می‌توانید از آجیل‌ها هم استفاده کنید. البته به سراغ آجیل خام و یا آجیل بدون نمک بروید. از آنجایی که آجیل حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ و پروتئین هستند، می‌توانند یک میان وعده مقوی برای مادران و نوزاد آن‌ها باشند.

در طی روز و بعد از شیردهی می‌توانید روزانه بین ۲۰ تا ۳۰ عدد از آجیل مثل مغز بادام درختی، بادام هندی، گردو و یا پسته مصرف کنید. مصرف آجیل نه تنها تولید شیر مادر را بیشتر می‌کند بلکه حتی در رشد مغز نوزاد هم مؤثر است.

کره بادام زمینی

کره بادام زمینی نوعی غذای سالم با چربی‌های اشباع نشده و پروتئین بالاست. خوردن یک قاشق غذاخوری کره بادام زمینی در میان‌وعده با یک کف دست نان سبوس‌دار برای مادر و نوزاد انرژی‌زاست. پس مصرف این غذا را بعد از زایمان طبیعی فراموش نکنید.

لیست غذاهای بعد از زایمان طبیعی

مصرف نان سبوس دار بعد از زایمان

تغذیه بعد از زایمان در طب سنتی بدون نان سبوس‌دار تقریبا بی‌معناست. از آنجایی که نان در سبد غذایی مردم ایران جایگاه ویژه‌ای دارد و قابل حذف شدن نیست، بنابراین بعد از زایمان طبیعی باید به سراغ نان سبوس‌دار بروید. این نان پروتئین و فیبر مورد نیاز برای بدن شما را تأمین می‌کند.

بهترین غذای مقوی بعد از زایمان

یکی از بهترین غذاهایی که مادران بعد از زایمان باید در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانند، سوپ است. انواع سوچ می‌تواند به افزایش انرژی بدن مادر کمک کند. اما سوپ مرغ تاثیر بیشتری بر روی وضعیت جسمی مادر دارد. بعد از زایمان تغییرات سریع هورمونی با برهم خوردن تعادل بدن می‌شود.

جالب است بدانید مصرف سوپ مرغ می‌تواند باعث ایجاد تعادل سریع‌تر هورمون‌ها در بدن شود. البته آبگوشت هم یک غذای مقوی بعد از زایمان محسوب می‌شود. خوردن این دو غذا را بعد از زایمان طبیعی فراموش نکنید.

مصرف گوشت قرمز بعد از زایمان

برای تغذیه بعد از زایمان در طب سنتی گوشت قرمز را هم باید در سبد غذایی روزانه قرار دهید. بانوان زیادی هستند که گاهی تا چندین هفته بعد از زایمان دچار خونریزی شدید می‌شوند. کاهش آهن خون که کم‌خونی شدید را به دنبال دارد، خستگی، ضعف و بی‌حالی مادر را به دنبال دارد. اگر نمی‌خواهید چنین وضعیتی را تجربه کنید، نباید از خوردن گوشت قرمز غافل شوید.

سدیم موجود در گوشت قرمز به حفظ تعادل الکترولیت‌ها و حذف پروتئین بیش از حد بدن کمک زیادی می کند.

غذای مقوی بعد از زایمان

مصرف خرما بعد از زایمان

برای تغذیه بعد از زایمان طبیعی ، خرما هم یک ماده خوراکی مقوی و انرژی‌زا محسوب می‌شود که باید آن را در سبد غذایی خود قرار دهید. به جای خوردن شیرینی‌های مصنوعی می‌توانید خرما مصرف کنید. مصرف این ماده خوراکی بعد از زایمان از خونریزی بیش از حد جلوگیری می‌کند. همچنین به تزریق هورمون اکسی توسین نیاز پیدا نمی‌کنید.

خرما یک ماده غذایی انرژی‌زا با کربوهیدرات بالاست. می‌توانید آن را جایگزین قندهای مصنوعی کنید.

تخم مرغ بخورید

تخم مرغ هم در لیست غذاهای بعد از زایمان طبیعی قرار می‌گیرد. زیرا این ماده خوراکی حاوی پروتئین زیادی است و به تسکین درد عضلات کمک زیادی می‌کند. گرفتگی عضلات یکی از مشکلات اغلب بانوان بعد از زایمان است. از سوی دیگر تخم‌مرغ به دلیل داشتن امگا ۳ یک غذای مقوی بعد از زایمان برای مغز مادر و نوزاد محسوب می‌شود. مصرف این غذا می‌تواند از افسردگی پس از زایمان نیز پیشگیری کند.

منابع: mother و healthline

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data