مزیت های زایمان طبیعی برای مادر و کودک

توسط admin
560 مشاهده

درد و ناراحتی بخشی از زایمان است، اما با زایمان طبیعی، زنان احساس قدرت و رضایت بیشتری دارند و از حس مادر شدن لذت می‌برند. در ماه آخر حاملگی، دهانه رحم نرم می‌شود. موقع زایمان، انقباضات رحم که باعث درد زایمان می‌شود، زیاد می‌گردد و جنین در لگن مادر جای می‌گیرد. دهانه رحم کشیده و باز می‌شود و جنین به طرف پایین حرکت می‌کند و می‌چرخد تا سر او به طرف پایین قرار گیرد. در مورد مزیت های زایمان طبیعی نکته های بسیاری وجود دارد که برای شما توضیح خواهیم داد.

با هر انقباض رحم، علامت‌هایی به مغز فرستاده می‌شوند که باعث آزاد شدن هورمون اکسی‌توسین می‌گردد. با آزاد شدن این هورمون، انقباضات شدت بیشتری می‌یابند. اکسی توسین هورمونی است که در طی زایمان و بعد از آن نقش دارد. این هورمون بعد از باز شدن دهانه رحم و در طی زایمان آزاد می‌شود و باعث تسهیل زایمان و تحریک نوک سینه و آزاد شدن شیر مادر می‌شود.

فواید زایمان طبیعی برای نوزاد

 • تکامل جنین: وقتی رشد جنین کامل می‌شود، زایمان طبیعی انجام می‌شود.
 • کاهش مشکلات تنفسی: هنگامی که کودک از دهانه واژن با فشار عبور می‌کند، مایع آمنیوتیک از ریه نوزاد خارج می‌شود.
 • دریافت باکتری‌های محافظت کننده: هنگامی که نوزاد از مجرای زایمان عبور می‌کند، باکتری‌های محافظت کننده را برمی‌دارد. این باکتری‌ها وارد روده نوزاد می‌شوند و سیستم ایمنی را شکل می‌دهند.
 • عبور از مجرای زایمان، سیستم قلبی عروقی جنین را تحریک می‌کند و باعث گردش خون بهتر و آماده‌سازی او برای تولد می‌گردد.
 • در طی زایمان طبیعی، نوزاد از امواج هورمونی در کاتکول آمین‌ها استفاده می‌کند. این هورمون‌ها باعث می‌شوند نوزاد هوشیار شود و با مادر خود ارتباط برقرار کند.
 • هورمون اندورفین در جفت و بندناف موجود است. این هورمون باعث می‌شود نوزاد بتواند خارج از رحم زندگی کند و راحت‌تر زایمان رخ دهد.

فواید زایمان طبیعی برای مادر

 • نسبت به سزارین، بهبودی سریع‌تر حاصل می‌شود و مدت زمان کوتاه‌تری را در زایشگاه باید ماند.
 • خطر زخم شدن و ایجاد عفونت و مشکلات دیگر در زایمان بعدی وجود نخواهد داشت، مانند پارگی رحم در سزارین.
 • مرگ و میر در این روش بسیار کمتر از سزارین است.
 • زایمان طبیعی مقرون به صرفه‌تر است.

فواید زایمان طبیعی برای مادر و نوزاد

در این قسمت در مورد ۱۱ مزیت زایمان طبیعی و تاثیرات آن بر نوزاد و مادر صحبت خواهیم کرد.

۱.        آزادی جنبش و حرکت مادر بعد از زایمان

مادر بودن بهترین اتفاق است، چون می‌توانید حرکات و سیگنال‌های کودک خود را حس کنید. دنبال کردن سیگنال‌ها و حرکات و تغییر موقعیت‌ها سرعت تولد را افزایش دهد. زنان بارداری که در معرض زایمان واژینال قرار دارند، می‌توانند در پاسخ به درد حرکت کنند که باعث می‌شود زایمان آسان‌تری داشته باشند.

۲.     زایمان هنگامی که کودک آماده است

داشتن زایمان طبیعی به کودک فرصت می‌دهد، هنگامی که او آماده است بیرون بیاید، اگر چه سزارین هم زمانی که نوزاد کاملاً رشد کرده انجام می‌شود، اما به این معنی نیست که کودک آماده تولد است فقط در تولد طبیعی، فرایندهای طبیعی به کودک کمک می‌کنند، وقتی که آماده است بیرون بیاید.

۳.   تجربه شادی بی نهایت

بله، زایمان دردناک است و باید گفت درد غیر باوری است، با این حال، این درد با لذتی که تجربه خواهید کرد، قابل مقایسه نیست شما درگیر این فرایند شده‌اید و باید به کودک خود کمک کنید، تا به دنیا بیایید و باید تمام تلاشتان را بکنید مطمئناً کاری خسته کننده است. اما زمانی که کودک به دنیا بیاید هیچ کلمه‌ای برای بیان احساس شادی و موفقیت شما وجود نخواهد داشت.

۴.      بازیابی سریع

بازیابی پس از زایمان طبیعی سریع‌تر است و از این رو مادر و کودک می‌توانند به زودی به خانه بروند، با توجه به بهبود سریع، مادر می‌تواند خود را در فعالیت‌های روزانه درگیر کند، بر خلاف عمل سزارین.

۵.    کاهش توانایی‌های با سزارین در آینده

اگر اولین زایمان طبیعی است، احتمال عمل سزارین، برای فرزند بعدی خیلی کم است، مادر نه‌تنها از لحاظ جسمی، بلکه به لحاظ ذهنی آماده زایمان طبیعی است.

۶.     بدون خطرات پس از عمل

با انتخاب زایمان طبیعی، از خطرات پس از عمل جراحی که شامل عفونت، مشکلات روده و اثرات بیهوشی است، به دور خواهید بود، کسانی که سزارین می‌شوند، در طی ۸ هفته اول پس از زایمان، مسائل بهداشتی شامل عفونت ادراری و کم‌خونی را تجربه خواهند کرد.

۷.    انتقال آرام از رحم به جهان خارج

طبیعت از سفر کودک به جهان خارج مراقبت خواهد کرد، در زایمان طبیعی، عملکرد تنفسی افزایش یافته و قند خون تنظیم می‌شود، گردش خون در مغز نوزاد نیز افزایش می‌یابد و هورمون‌های تولید شده در زایمان طبیعی باعث تقویت وابستگی کودک و مادر می‌شوند.

۸.    تغذیه زودرس

مزیت بسیار مهمی از زایمان طبیعی این است که تغذیه سالمی خواهد داشت، تغذیه فوری شیر مادر، دارای مزایای فراوان از جمله افزایش ایمنی نوزاد است شیردهی در عرض یک ساعت پس از زایمان، تضمین می‌کند که کودک آغوز را که سرشار از مواد مغذی است دریافت می‌کند.

۹.     کاهش خطر افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان، یک بیماری بسیار شایع است که بر اساس یک انجمن روانشناسی آمریکایی از هر هفت مادر یکی مبتلا به آن است نشانه‌ها متنوع هستند که شامل:

 • احساس ناکافی یا گناه
 • فقدان حس پیوند به کودک.
 • تحریک پذیری و عصبانیت.
 • الگوهای خواب نامنظم
 • احساس پوچی
 • افکار خودکشی

بسیاری از زنان یک یا چند مورد از علائم را برای مدت کوتاهی تجربه می‌کنند، اما موضوع خیلی جدی نیست. اگر فکر می‌کنید که ممکن است از افسردگی بعد از زایمان رنج ببرید، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید، چرا که بدون درمان، شاید به روان‌پریشی منجر شود، و مادر و کودک را در معرض آسیب قرار دهد.

۱۰.    پاسخ بیشتر مغز مادر به نوزاد

یک مطالعه در مجله روانشناسی کودکان با استفاده از اسکن MRI حساسیت و واکنش مغز مادران به گریه نوزاد را مورد بررسی قرار داده است، اسکن MRI نشان داد که، مادرانی که به طور طبیعی زایمان کرده‌اند دارای بخش‌هایی فعال‌تر مغزی نسبت به مادران سزارینی هستند این قسمت‌های مغز، با احساسات و رفتار والدین همراه است.

به این ترتیب، به این نتیجه رسیدند که، مادران به طور متوسط به نوزادانشان پاسخگوتر هستند، اگر زایمان طبیعی داشته باشند مجدداً تصور می‌شود که کمبود اکسیتوسین، که در طی تولد طبیعی ایجاد می‌شود، مسئول است، زیرا اکسیتوسین عامل اصلی پیوند فرزندان با مادر است.

۱۱.     کاهش مشکلات ریه

فشار زایمان طبیعی، موجب می‌شود تا مایع آمنیوتیک در ریه‌های کودک از بدن او خارج شود، بنابراین خطر بیماری تنفسی از جمله آلرژی و آسم را کاهش می‌دهد، نوزادانی که از طریق سزارین به دنیا میایند، در خطر ابتلا به آسم قرار می‌گیرند.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data