۶ خاصیت زرشک قرمز و تاثیر آن بر روی سلامت بدن

توسط مریم کوهشاری
3234 مشاهده

زرشک قرمز تنها یک ماده‌ی خوراکی برای درست کردن غذاهای لذیذ نیست. بلکه این گیاه با خاصیت‌های بی‌شماری همراه است. به طوری که ۲۵۰۰ سال است که در طب سنتی ایرانیان از آن به‌عنوان یک داروی گیاهی مفید یاد می‌شود. یک خاصیت زرشک قرمز جلوگیری از رشد باکتری‌های مضر در روده است. از سوی دیگر این ماده‌ی خوراکی به بهبود سیستم ایمنی بدن هم کمک می‌کند. یکی دیکر از فواید زرشک قرمز کمک به عملکرد سیستم قلب و عروق است. به طوری که از بروز سکته و حمله‌ی قلبی جلوگیری می‌کند.
در ادامه به بررسی خواص زرشک قرمز می‌پردازیم. پس با ما همراه شوید.

  • یکی از خواص زرشک قرمز مبارزه با عفونت است
  • بهبود عملکرد سیستم گوارش
  • پیشگیری و درمان دیابت یکی از فواید زرشک قرمز است
  • خاصیت زرشک قرمز و بهبود سلامت قلب
  • پاکسازی کبد و تصفیه‌ی خون
  • خواص برگ و ریشه‌ی زرشک قرمز
  • مضرات زرشک قرمز چیست؟
یکی از خاصیت زرشک قرمز مبارزه با عفونت است

یکی از خواص زرشک قرمز مبارزه با عفونت است

براساس مطالعاتی که بر روی تاثیرات زرشک قرمز صورت گرفته، مشخص شده است که این ماده‌ی خوراکی خاصیت آنتی‌باکتریایی، ضدقارچی و ضدمیکروبی دارد. وقتی قدرت باکتری‌های چسبیده به سلول‌های بدن کاهش می‌یابد، احتمال ابتلا به عفونت هم در بدن کاهش می‌یابد. این دقیقاً همان کاریست که زرشک قرمز در بدن انجام می‌دهد.
علاوه بر این، یک خاصیت زرشک قرمز تسکین التهابات و عفونت مثانه، مجاری ادراری و عفونت‌های معده و روده است. همچنین اگر به عفونت گلو مبتلا هستید، با مصرف آب زرشک قرمز می‌توانید این بیماری را درمان کنید. یکی دیگر از فواید زرشک قرمز کمک به درمان گلودرد (بدون سرفه)، سینوزیت، برونشیت و احتقان بینی است.

یک خاصیت زرشک قرمز تسکین التهابات و عفونت مثانه، مجاری ادراری و عفونت‌های معده و روده است. همچنین اگر به عفونت گلو مبتلا هستید، با مصرف آب زرشک قرمز می‌توانید این بیماری را درمان کنید.

بهبود عملکرد سیستم گوارش

یک خاصیت زرشک قرمز برای سلامت بدن، به بهبود عملکرد سیستم گوارش مرتبط می‌شود. به طوری که با مصرف این ماده‌ی خوراکی، سوءهاضمه بهبود می‌یابد. همچنین زرشک قرمز درد ناشی از معده و روده را نیز درمان می‌کند. یکی دیگر از خواص زرشک قرمز درمان اسهال در اثر مسمویت غذایی است. براساس مطالعاتی که در این زمینه صورت گرفته، مشخص شده است که مصرف آب زرشک سریع‌تر از آنتی‌بیوتیک به درمان مشکلات معده کمک می‌کند.
یکی از مشکلات معده، اسهال باکتریایی است. یکی دیگر از فواید زرشک، تسکین درد و بهبود این بیماری است.

خاصیت زرشک قرمز و بهبود سلامت قلب

پیشگیری و درمان دیابت یکی از فواید زرشک قرمز است

تحقیقات زیادی بر روی اثرات مفید زرشک در افراد مبتلا به دیابت انجام شد. نتایج این مطالعات نشان داد که مصرف آب زرشک می‌تواند میزان قندخون را در بدن تنظیم کند. اگر یک فرد مبتلا به دیابت در طی روز ۵۰۰ میلی‌گرم آب زرشک مصرف کند، تاثیر آن بر روی قندخونش، همانند داروی متفورمین عمل می‌کند. به طوری که بعد از مدت کوتاهی باعث کاهش قند خون بدن او می‌شود. همچنین مصرف این دارو در بیماران دیابتی که به تزریق انسولین حساسیت دارند، مؤثر است.

خاصیت زرشک قرمز و بهبود سلامت قلب

شاید برایتان جای سوال داشته باشد که چطور زرشک قرمز به بهبود عملکرد قلب کمک می‌کند؟ این ماده‌ی غذایی مفید تاثیر زیادی در بهبود فشار خون و بیماری‌های آریتمی و قلبی دارد. یکی از دلایلی که باعث کاهش جریان خون در بدن می‌شود، مشکل فیبریلاسیون دهلیزی ضربان قلب است. این مشکل به صورت ضربان قلب گاه نامنظم و گاهی تند بروز می‌کند.
براساس نظر متخصصان، ورزش، یوگا، طب سوزنی و بیوفیدبک در درمان این بیماری مفید هستند. اما در کنار آن، زرشک هم به درمان ضربان نامنظم قلب کمک می‌کند. به طوری که فیبریلاسیون دهلیزی را بهبود می‌دهد.

یکی دیگر از خواص زرشک قرمز برای بدن، پاکسازی کبد است. وقتی این ماده‌ی غذایی را مصرف می‌کنید، بربرین موجود در آن باعث افزایش ترشحات کیسه صفرا می‌شود.

پاکسازی کبد و تصفیه‌ی خون

یکی دیگر از خواص زرشک قرمز برای بدن، پاکسازی کبد است. وقتی این ماده‌ی غذایی را مصرف می‌کنید، بربرین موجود در آن باعث افزایش ترشحات کیسه صفرا می‌شود. این ترشحات همچون یک ملین عمل می‌کند که باعث بهبود هضم و گوارش غذا می‌شود. از سوی دیگر این بربرین به دفع چربی‌های اضافه از کبد کمک می‌کند. بنابراین افرادی که به کبد چرب مبتلا هستند، با مصرف آب زرشک قرمز می‌توانند کبد خود را به مرور زمان پاکسازی کنند.

یک خاصیت زرشک قرمز تسکین التهابات و عفونت مثانه

خواص برگ و ریشه‌ی زرشک قرمز

خاصیت زرشک قرمز فقط در میوه‌ی آن خلاصه نمی‌شود. بلکه برگ این گیاه هم حاوی مقادیر زیادی ویتامین C است. همچنین اگر برگ این گیاه را بخورید، به دلیل خاصیت ملین بودن، به درمان یبوست کمک می‌کند. ریشه ی این گیاه گرم و خشک است و برای کسانی که طبع سرد دارند، مفید است.

اگر برگ زرشک قرمز را بخورید، به دلیل خاصیت ملین بودن، به درمان یبوست کمک می‌کند. ریشه ی این گیاه گرم و خشک است و برای کسانی که طبع سرد دارند، مفید است.

مضرات زرشک قرمز چیست؟

شاید تعجب کنید که میوه‌ای که این همه خواص و فواید به همراه دارد، آیا می‌تواند مضر هم باشد؟ البته هیچ ماده‌ی غذایی بدون ضرر نیست. در واقع مواد غذایی به همان اندازه که مزیت و خواص به همراه دارند، ممکن است مضراتی هم به همراه داشته باشند. افرادی که زیاد سرفه می‌کنند، نباید زرشک قرمز بخورند.
در برخی از افراد مصرف زرشک قرمز باعث بروز مشکلاتی از جمله تحریک کلیوی، نفریت، اسهال، گیجی و یا خون دماغ شدن می‌شود.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data