خواص زرشک سیاه

توسط admin
56609 مشاهده

زرشک در ایران به دو نوع قرمز و سیاه‌رنگ مصرف می‌شود. زرشک قرمز برای پلو و زرشک سیاه را به‌صورت دم‌نوش یا شربت استفاده می‌کنند. نام علمی زرشک سیاه‌رنگ Berbeise integerrima است و خواص زرشک سیاه از ۶۵۰ سال پیش مشخص‌شده، اما از قرن هفدهم میلادی آن را یک روش درمانی برای بیشتر بیماری‌ها می‌دانند. ترکیبات زرشک سیاه‌رنگ را می‌توان به بربرین، پالماتین، عکسی اکانتین، مالیک اسید، آسکورییک اسید، کافئیک اسید، تانن، اورسولیک اسید و بتاکاروتن اشاره کرد. با کرفس همراه باشید تا در مورد خواص زرشک سیاه صحبت کنیم.

انواع زرشک

زرشک مصرفی در ایران به دو دسته، تقسیم می‌شود:

زرشک‌پلو (زرشک پلویی)

این نوع زرشک، دو نوع زرشک دانه اناری و زرشک پفکی دارد که از مرغوب‌ترین زرشک‌های بی‌دانه به شمار می‌آیند.

زرشک سیاه (زرشک آبگیری)

این زرشک از انواع زرشک‌های آبی محسوب می‌شود و برای تهیه آب‌زرشک استفاده می‌گردد و نسبت به زرشک پلویی، مرغوبیت کمتری دارد.

خواص زرشک سیاه

آشنایی با خواص زرشک سیاه

خواص زرشک سیاه عبارت است از: کاهش قند خون، مبارزه با چربی، بهبود کبد چرب، کمک با کاهش وزن و جلوگیری از کم‌خونی

زرشک، قند خون را پایین می‌آورد

زرشک در پایین آوردن قند خون نقش بسیار مؤثری دارد. زرشک سیاه بامزه‌ترش خود، قند خون افراد مبتلا را کاهش می‌دهد. مطالعات نشان می‌دهد بربرین که ماده‌ای در ترکیبات زرشک است، میزان قند خون را کاهش می‌دهد و کمک بسیاری به بیماران دیابتی می‌کند.

زرشک، با چربی مبارزه می‌کند

آن‌طور که پژوهش‌ها نشان داده، ماده بربرین موجود در زرشک سیاه، بر روی چربی خون نیز مؤثر است. این مسئله به کاهش کلسترول خون کمک بسیاری می‌کند. این روند به کاهش وزن و پاک کردن رسوبات در داخل رگ‌ها نیز بسیار تاثیرگذار است.

خواص زرشک برای کبد چرب

زرشک می‌تواند به بهبود کبود چرب کمک کند؛ این کبد چرب می‌تواند مربوط به چاقی و یا داروهای نامناسب برای کبد باشد. با خوردن زرشک سیاه، مجدد می‌توانید سلامتی را به این عضو بازگردانید. وقتی کبد شما چرب می‌شود توانایی هضم میزان چربی بسیار زیاد بدن شما را ندارد و نمی‌تواند عملکرد مناسبی داشته باشد. سمی که به این علت، در خون و اندام‌های شما جمع می‌شود، با مصرف زرشک و آب زرشک بهبود می‌یابد.

زرشک سیاه و معجزه لاغری

تجربه یک لاغری سریع با مصرف زرشک سیاه به حقیقت تبدیل می‌شود. طبق نتایج به دست آمده و ثبت‌شده در مجله سلامتی پزشکی، زرشک سیاه‌رنگ برای لاغری و کاهش وزن معجزه کرده و به‌نوعی که دم‌نوش زرشک سیاه را دم‌نوش لاغری سریع می‌خوانند. بربرین موجود در زرشک سبب کاهش وزن و چربی سوزی در افراد می‌شود. بربرین یک ترکیب زیست محیطی بوده که وزن را پایین می‌آورد. حتی دیده شده که بربرین سبب پایین آوردن شاخص توده بدنی یا bmi خواهد شد. همان‌طور که قبلاً گفته شد مصرف زرشک باعث کاهش کلسترول می‌شود.

زرشک سیاه بخورید و کم‌خونی نگیرید

از مهم‌ترین خواص زرشک سیاه می‌توان به درمان کم‌خونی و همچنین کم‌خونی مینور اشاره کرد. یکی از مشکلاتی که اکثر افراد با آن روبه‌رو هستند مشکل کم‌خونی و فقر آهن است. برخی از علل کم‌خونی هم تغذیه نادرست، ناهنجارهای ژنتیکی و یا مسمومیت دارویی خواهد بود. نوع کم‌خونی ناشی از فقر آهن، بیشتر از اختلالات تغذیه‌ای بروز می‌دهد. افرادی که به کم‌خونی شدید مبتلا می‌باشند کافی است روزانه از دم‌نوش زرشک سیاه‌رنگ استفاده کنند و خون را در بدن جایگزین نمایند. این میوه تأثیر زیادی در خون‌سازی در بدن افراد دارد.

زرشک خشک بهتر است یا آب‌زرشک؟

بدیهی است که زرشک و آب‌زرشک، هرکدام مزایایی دارند و نمی‌توان یکی را بر دیگری ترجیح دارد. درواقع، بستگی دارد به چه منظوری می‌خواهیم از آن استفاده کنیم و دنبال چه درمانی هستیم؟ زرشک، حاوی املاح فراوانی است بخصوص ویتامین ث (C) و بعضی ویتامین‌های گروه ب (B). طبیعی است که این املاح هم در زرشک موجود است و هم در آب‌زرشک. البته باید مراقب باشیم که برای آبگیری، از جوشاندن زرشک بپرهیزیم، چون جوشاندن باعث می‌شود بخش زیادی از املاح آن از بین برود.

مضرات زرشک

  • مصرف زرشک برای کسانی که دچار سرفه‌های خشک هستند ضرر دارد.
  • چون طبع زرشک، سرد و خشک است، بهتر است افراد سردمزاج در مصرفش، رعایت سردی مزاج خود را بنمایند تا دچار کرختی و سستی و سردرد و سایر نشانه‌های بیماری‌زا نشوند.
  • مصرف مقدار زیاد زرشک و یا ریشه و ساقه و برگ آن برای زنان حامله مناسب نیست و ممکن است باعث سقط جنین شود.

تفاوت زرشک و آب‌زرشک

مهم‌ترین تفاوت زرشک و آب‌زرشک را می‌توان در نحوه مصرف و مورد مصرف دانست. مسلماً زرشک در کنار برنج به مقدار کمتر و البته کنترل‌شده تری مصرف می‌شود و برای افراد سردمزاج مناسب‌تر است. از طرف دیگر، طعم دلپذیری هم به غذا می‌دهد. و از سویی دیگر، آب‌زرشک چون صورت غلیظ و عصاره حجم بیشتری از زرشک است، برای افراد گرم‌مزاج، اگر از حد معمول فراتر نرود، مفید خواهد بود و نیز می‌تواند راحت‌تر و سریع‌تر بر روی قند و چربی اثر بگذارد و اثرات ضد چاقی و درمانی داشته باشد.

میزان مصرف آب‌زرشک

آب‌زرشک بهتر است هرروز صبح یک لیوان به‌صورت ناشتا و ترجیحاً قبل از طلوع آفتاب، میل شود و شب‌ها نیز، موقع خواب یک لیوان دیگر تناول گردد تا از خواصش به بهترین شکل استفاده شود. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data