خواص عناب و دیابت از کاهش قند خون تا درمان این بیماری

توسط مریم کوهشاری
4855 مشاهده

خواص عناب و دیابت ارتباط نزدیکی با هم دارند. مصرف این خشکبار تاثیر زیادی در کاهش قندخون دارد. به طوری که باید آن را یک داروی مؤثر در طب سنتی به حساب آورد. عناب از نظر ظاهری شباهت زیادی به سنجد دارد. به همین دلیل بسیاری تصور می‌کنند عناب همان سنجد است. در حالی که طعم عناب از سنجد بهتر است و بر روی بیماری قند خون هم تاثیر زیادی دارد. در ادامه به دلایل خواص عناب در دیابت و کنترل قند خون می‌پردازیم.

  • عناب چیست و چطور بدست می‌آید؟
  • خواص عناب بر روی سلامت بدن
  • با عناب بی‌خوابی را درمان کنید
  • درمان اسهال و سوءهاضمه
  • خواص عناب و دیابت تا چه است؟
  • خواص عناب برای تقویت سیستم ایمنی بدن
خواص عناب و دیابت

عناب چیست و چطور بدست می‌آید؟

عناب از یک درختچه‌ با ارتفاع ۸ متر بدست می‌آید. این میوه که باید آن را نوعی خشکبار هم به حساب آورد، از نظر شکل ظاهری شباهت زیادی به سنجد دارد. در حالی که این دو میوه کاملاً با هم تفاوت دارند. یکی از تفاوت‌های این دو میوه به طبع آن‌ها مرتبط می‌شود. سنجد طبع سرد و خشکی دارد. در حالی که طبع عناب معتدل و مرطوب است.
عناب فقط در مناطق گرم از جمله یزد کشت می‌شود. قدمت کشت درختچه عناب به ۱۰ هزار سال پیش باز می‌گردد. بسیاری به این میوه «خرمای چینی» یا «خرمای قرمز» هم می‌گویند. از نظر شکل ظاهری عناب به زیتون شباهت دارد. اما به رنگ قرمز است.
خواص عناب و دیابت با هم گره خورده‌اند. تحقیقات نشان می‌دهد که اگر افراد مبتلا به بیماری دیابت در طی روز تنها ۵ عدد عناب مصرف کنند، بعد از چند ماه میزان قندخون آن‌ها تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

عناب از نظر شکل ظاهری شباهت زیادی به سنجد دارد. در حالی که این دو میوه کاملاً با هم تفاوت دارند. یکی از تفاوت‌های این دو میوه به طبع آن‌ها مرتبط می‌شود. سنجد طبع سرد و خشکی دارد. در حالی که طبع عناب معتدل و مرطوب است.

خواص عناب بر روی سلامت بدن

براساس تحقیقاتی که بر روی خواص عناب و تاثیر آن در درمان قندخون صورت گرفته، مشخص شده است که این میوه‌ی خشک به دلیل ملین بودن به بهبود عملکرد سیستم گوارش کمک می‌کند. در واقع عناب با خاصیت ملین بودن باعث خروج و دفع مواد زائد از بدن می‌شود. در نتیجه از افزایش قندخون جلوگیری می‌کند.
علاوه بر این عناب به درمان ضربان قلب نامنظم، خستگی اعصاب، عرق شبانه و تب و لرز هم کمک می‌کند. این میوه‌ی لعاب‌دار نرم‌کننده سینه است. پس اگر کسی به بیماری آسم یا تنگی نفس مبتلا باشد، می‌تواند عناب را با آب یا شیر بجوشاند. این کار باعث نرم شدن گلو و باز شدن راه تنفس می‌شود.

خواص عناب و دیابت چه رابطه ای با هم دارن

با عناب بی‌خوابی را درمان کنید

یکی دیگر از خواص عناب درمان بی‌خوابی است. این در حالیست که هسته‌ی این میوه تاثیر بیشتری در درمان بی‌خوابی دارد. حتی براساس تحقیقاتی که صورت گرفته، مشخص شده است که عناب به درمان ورم چشم هم کمک می‌کند. البته برای اینکه ورم چشم را با کمک عناب درمان کنید، باید آن را به زیر چشم بمالید. با مداومت در این کار، بعد از مدتی میزان ورم چشم کاهش می‌یابد.

یکی دیگر از خواص دیابت برای درمان سوءهاضمه است. افرادی که به بیماری گوارشی مبتلا هستند و به همین دلیل همیشه با مشکل معده‌ی سنگین و هضم غذا روبه‌رو می‌شوند، می‌توانند عناب بخورند.

درمان اسهال و سوءهاضمه

یکی دیگر از خواص دیابت برای درمان سوءهاضمه است. افرادی که به بیماری گوارشی مبتلا هستند و به همین دلیل همیشه با مشکل معده‌ی سنگین و هضم غذا روبه‌رو می‌شوند، می‌توانند عناب بخورند. حتی جوشانده‌ی پوست درخت عناب هم در درمان بیماری اسهال مؤثر است. اگر ریشه درخت عناب را در آب بجوشانید، به درمان سوءهاضمه کمک می‌کند.

ایا خواص عناب و دیابت با هم مرتبط هستند؟

خواص عناب و دیابت تا چه است؟

خواص عناب در دیابت به اثبات رسیده است. تحقیقات نشان می‌دهد اگر افرادی که به بیماری دیابت مبتلا هستند، به مدت ۸ هفته هر روز به صورت ناشتا تنها چند عدد عناب بخورند، بعد از مدت کوتاهی میزان قندخون آن‌ها کاهش می‌یابد. خواص عناب برای دیابت به نحوی است که اختلالات متابولیکی از جمله افزایش مقاومت بدن در برابر انسولین را درمان می‌کند.
در یک پژوهش ۲۰ زن که در دروه‌ی یائسگی قرار داشتند و به چاقی مبتلا بودند، شرکت کردند. این تعداد به دو گروه تقسیم شدند. در ابتدا ۱۰ نفر از آن‌ها به مدت ۸ هفته روزانه ۱۵ گرم عناب مصرف کردند. در حالی‌که گروه ۱۰ نفره‌ی دوم تنها با کمک رژیم غذایی و دارو سعی در کنترل قندخون خود داشتند.
این پژوهش نشان داد که در گروه اول تغییرات زیادی در قند خون‌شان دیده می‌شود. اما کاهش میزان قندخون در گروه دوم کمتر بود. این آزمایش نشان داد که خواص عناب و دیابت کاملاً اثبات شده است. به طوری که باعث بهبود قندخون و کاهش وزن در بانوان یائسه و چاق می‌شود.

خواص عناب و دیابت تا چه حد است

خواص عناب برای تقویت سیستم ایمنی بدن

خواص عناب در دیابت تنها یکی از موارد استفاده از این میوه‌ی خشک است. بلکه این ماده‌ی غذایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن هم مؤثر است. به طوری که عناب باعث پیشگیری از سرطان می‌شود. اگر آب عناب با کاهو مصرف شود، به درمان سرطان خوش‌خیم کمک می‌کند. همچنین برگ‌های این گیاه هم خاصیت تب‌بر و کاهش خونریزی دارند. از برگ‌های درخت عناب به عنوان ضماد برای درمان ادراربندی استفاده می‌شود.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data