ترک سیگار و چاقی صورت چه ارتباطی با هم دارند؟

توسط مریم کوهشاری
2474 مشاهده

چرا ترک سیگار باعث چاقی صورت میشود؟ این سوالی است که بسیاری از افرادی که به سیگار اعتیاد شدید دارند، وجود دارد. در مجموع افرادی که سیگار را ترک می‌کنند، بعد از مدتی با افزایش وزن روبه‌رو می‌شوند. میزان افزایش وزن برای افراد مختلف در حدود ۲ تا ۵ کیلوگرم است. به همین دلیل صورت افرادی که سیگار را ترک می‌کنند، چاق‌تر از قبل می‌شود. البته افزایش وزن بعد از ترک سیگار نباید باعث نگرانی شما شود. اگر می‌خواهید از علت رابطه‌ی ترک سیگار و چاقی صورت بیشتر بدانید، تا انتهای این مطلب با ما همراه شوید.

  • چرا ترک سیگار باعث چاقی صورت میشود؟
  • غذا جایگزین سیگار می‌شود
  • بهبود حس چشایی و بویایی
  • چگونه از افزایش وزن بعد از ترک سیگار جلوگیری کنیم؟
  • بیش از گذشته آب بنوشید
  • غذاهای سالم بخورید
  • ورزش و فعالیت بدنی را زیادتر کنید
  • آب‌نبات و آدامس بدون قند بخورید
ترک سیگار و چاقی صورت چه ارتباطی با هم دارند؟

آیا ترک سیگار باعث چاقی صورت میشود؟

سیگار کشیدن و لاغری صورت با هم ارتباط مستقیمی دارند. زیرا این کار باعث افزایش سوخت و ساز بدن می‌شود. زیرا میزان هورمون آدرنالین در بدن زیاد می‌شود. در نتیجه کبد گلیکوژن آزاد می‌کند. این امر تاثیر زیادی در افزایش سوخت و ساز بدن دارد. زمانی که سیگار را ترک می‌کنید، میزان هورمون آدرنالین در خون کمتر می‌شود. در نتیجه متابولیسم بدن نیز به دنبال آن کاهش می‌یابد. پس اگر فرد به همان میزان قبل از ترک سیگار، غذا مصرف کند، به دلیل کاهش سوخت و ساز بدن، صورت او چاق می‌شود. رابطه‌ی ترک سیگار و چاقی صورت درست همین‌جا مشخص می‌شود. اما به این معنا نیست که هر چه به پیش بروید وزن بیشتر از گذشته افزایش می‌یابد و شما چاق‌تر می‌شوید. بلکه به مرور زمان میزان سوخت و ساز بدن به حالت عادی باز می‌گردد.

مانی که سیگار را ترک می‌کنید، میزان هورمون آدرنالین در خون کمتر می‌شود. در نتیجه متابولیسم بدن نیز به دنبال آن کاهش می‌یابد. پس اگر فرد به همان میزان قبل از ترک سیگار، غذا مصرف کند، به دلیل کاهش سوخت و ساز بدن، صورت او چاق می‌شود.

غذا جایگزین سیگار می‌شود

یکی دیگر از دلایلی که باعث چاقی صورت بعد از ترک سیگار می‌شود، مصرف بیشتر تنقلات و غذا به جای سیگار است. افرادی که سیگار را ترک می‌کنند به دنبال یک جایگزین بهتر برای دود هستند. پس به سراغ تنقلات، موادغذایی شیرین و پرکالری می‌روند. آن‌ها سعی می‌کنند با این کار، فکر سیگار کشیدن را از سر بیرون کنند. اگر چه این کار باعث فراموشی سیگار می‌شود، اما مضراتی هم به دنبال دارد. چرا که مصرف غذا و تنقلات باعث افزایش وزن و چاقی صورت می‌شود.

ترک سیگار و چاقی صورت چه ارتباط دیگری با هم دارند؟

بهبود حس چشایی و بویایی

شاید بپرسید به جز این موارد، ترک سیگار و چاقی صورت چه ارتباط دیگری با هم دارند؟ سیگار و دود باعث کاهش اشتها و از بین رفتن حس بویایی و چشایی در افراد می‌شود. وقتی کسی سیگار را ترک می‌کنند، حس بویایی و چشایی او قوی‌تر می‌شود. پس وسوسه‌ی فرد برای خوردن غذا افزایش می‌یابد. این روند تاثیر زیادی در افزایش وزن و چاقی صورت دارد.

وقتی کسی سیگار را ترک می‌کنند، حس بویایی و چشایی او قوی‌تر می‌شود. پس وسوسه‌ی فرد برای خوردن غذا افزایش می‌یابد. این روند تاثیر زیادی در افزایش وزن و چاقی صورت دارد.

چگونه از افزایش وزن بعد از ترک سیگار جلوگیری کنیم؟

ترک سیگار و چاقی صورت برای بسیاری از افرادی که از دست این بلای جان‌سوز رها می‌شوند، خوشایند است. زیرا چاقی صورت یکی از اِلمان‌های زیبایی به شمار می‌رود. اما نباید فراموش کنید که در این فرآیند فقط صورت چاق نمی‌شود. بلکه کل بدن بعد از ترک سیگار چاق می‌شود. حتی گاهی اضافه وزن به حدی است که به سلامت جسمانی آسیب می‌رساند. پس فقط به چاقی صورت اکتفا نکنید. در کنار آن باید وزن بدن هم به تناسب برسد.
اگر بعد از ترک سیگار به اضافه وزن مبتلا شدید، می‌توانید با استفاده از روش‌های زیر، آن را برطرف کنید.

ارتباط بین ترک سیگار و چاقی صورت

بیش از گذشته آب بنوشید

یکی از بهترین تکنیک‌هایی که چاقی بعد از ترک سیگار جلوگیری می‌کند، نوشیدن آب است. وقتی فکر و ذهن شما در گرد سیگار می‌چرخد، به دنبال بهترین جایگزین باشید. پس به جای اینکه به سراغ موادغذایی پرکالری و چرب بروید، فقط آب بیشتری بنوشید. این کار از افزایش وزن جلوگیری می‌کند. زیرا آب سوخت و ساز بدن را بالا می‌برد. در عین حال ترک سیگار و چاقی صورت را هم به دنبال دارد.

غذاهای سالم بخورید

بعد از ترک سیگار سریع به سراغ غذاهای پرچرب نروید. بلکه باید رژیم غذایی سالمی را در پیش بگیرید. کربوهیدرات‌ها یکی از عوامل چاقی صورت بعد از ترک سیگار هستند. اما مصرف بیش از حد آن‌ها باعث ابتلا به قندخون و اضافه وزن می‌شود. بنابراین بهتر است به غذاهایی مثل ماست بدون چربی، میوه‌های تازه، سبزیجات، ذرت بو داده کم چرب و تنقلاب روی بیاورید. مصرف تنقلات شور، نوشیدنی‌های گازدار و شیرینی‌جات را کنار بگذارید.

بعد از ترک سیگار سریع به سراغ غذاهای پرچرب نروید. بلکه باید رژیم غذایی سالمی را در پیش بگیرید. کربوهیدرات‌ها یکی از عوامل چاقی صورت بعد از ترک سیگار هستند. اما مصرف بیش از حد آن‌ها باعث ابتلا به قندخون و اضافه وزن می‌شود.

ورزش و فعالیت بدنی را زیادتر کنید

اگر ترک سیگار باعث به هم خوردن تمرکز ذهنی‌تان شده است، باید یک فعالیت مفید را جایگزین آن کنید. ورزش و فعالیت بدنی زیاد باعث می‌شود تا از فکر سیگار کشیدن بیرون بیایید. از سوی دیگر وقتی فعالیت جسمی در طول روز زیادتر می‌شود، شب‌ها به جای سیگار کشیدن و یا فکر کردن به آن، سریع‌تر به خواب می‌روید. همچنین فعالیت جسمی سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد. پس احتمال چاقی بعد از ترک سیگار تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

چه ارتباطی بین ترک سیگار و چاقی صورت هست

آب‌نبات و آدامس بدون قند بخورید

برای اینکه دست و دهان شما مشغول باشد و به سیگار کشیدن فکر نکنید، می‌توانید به سراغ آدامس و آبنبات‌های بدون قند بروید. حتی کارهای دیگری مثل نوشتن، نواختن موسیقی، بازی شطرنج و … نیز باعث می‌شود تا ترک سیگار را راحت‌تر بپذیرید. از سوی دیگر باعث چاقی بدن هم نمی‌شود.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data