خواص شکلات تلخ و مضرات آن

توسط مریم کوهشاری
1716 مشاهده

شکلات تلخ بیشتر به عنوان یک ماده خوراکی برای تقویت حافظه شناخته شده است. البته فواید شکلات تلخ برای اسپرم مردانه هم به اثبات رسیده است. البته شکلات تلخ انواع مختلفی دارد که نوع آن میزان متفاوتی حاوی شکر است. در ادامه به تاثیرات شکلات تلخ برای سلامت بدن می‌پردازیم.

ارزش غذایی ۱۰۰ گرم شکلات تلخ

 • کالری شکلات تلخ : ۵۴۶
 • کل چربی: ۳۱ گرم
 • سدیم:۲۴ میلی گرم
 • پتاسیم: ۵۵۹ میلی گرم
 • کل کربوهیدرات: ۶۱ گرم
 • فیبر غذایی: ۷ گرم
 • پروتئین:  ۴.۹ گرم
 • کافئین:   ۴۳ میلی گرم
 • ویتامین آ:  ۱٪
 • آهن: ۴۴٪
 • منیزیم: ۳۶٪

انواع شکلات تلخ و درصد آن

برای اساس میزان شکری که برای تولید شکلات تلخ استفاده می‌کنند، انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

شکلات تلخ ۳۰ درصدی

این نوع شکلات تلخ کمی شیرین است. برای آن از کاکائوی بسیار کمی (۳۵ درصد) استفاده می‌شود. شکر آن بالاست و بیشتر در مهمانی‌ها استفاده می‌شود. به دلیل بالا بودن کالری این شکلات تلخ برای افراد چاق و دیابتی توصیه نمی‌شود.

فواید شکلات تلخ برای اسپرم

شکلات تلخ ۴۵ درصدی

در این نوع شکلات تلخ، میزان کاکائو به ۴۵ درصد می‌رسد. افرادی که به مشکل ریفلاکس معده مبتلا هستند، بهتر است از مصرف این نوع شکل تلخ خودداری کنید.

شکلات تلخ ۵۰ درصدی

این شکلات نسبت به قبلی‌ها طعم تلخ‌تری دارد. افرادی که به بی‌خوابی، ریفلاکس معده، و سنگ کلیه مبتلا هستند، بهتر است از مصرف این شکلات تلخ خودداری کنند.

شکلات تلخ ۶۵ و ۷۰ درصدی

این شکلات تلخ از مقدار زیادی کاکائو تشکیل شده است. برای آنکه طعم تلخی آن را از بین ببرند، شکلات را با مقداری پرتقال یا سایر میوه‌ها ترکیب می‌کنند.البته مصرف آن هیچ مشکلی را ایجاد نمی‌کند.

شکلات تلخ ۸۰ و ۹۷ درصدی

خوب می‌رسیم به آخرین نوع شکلات تلخ که تحمل طعم آن از عهده هر کسی ساخته نیست. اگر دچار بیماری‌های معده و یا مشکل کم‌خوابی هستید، توصیه می‌کنیم از خوردن شکلات تلخ ۸۰ و ۹۷ درصدی خودداری کنید.

خواص شکلات تلخ ۹۶ درصد تقویت حافظه، کمک به لاغری و کاهش استرس است.

شکلات تلخ چند درصد برای لاغری بهتر است؟

افرادی که اضافه وزن دارند، بهتر از خوردن شکلات تلخ با درصد پایین خودداری کنند. زیرا میزان شکر آن زیاد است و باعث چاقی بیشتر می‌شود. البته شکلات تلخ به شرط اینکه دچار بیماری معده، ریفلاکس معده و یا مشکل کم خوابی نباشید، می‌تواند به لاغری کمک کند.

کالری شکلات تلخ / خواص شکلات تلخ 96 درصد

فواید و خواص شکلات تلخ برای سلامت بدن

مصرف این ماده غذایی با فواید بی شماری همراه است. از جمله خواص آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تاثیر شکلات تلخ برای بهبود سلامت قلب

شکلات تلخ بیش از ۶۵ درصد با مقدار زیادی کاکائو ترکیب شده است. به دلیل داشتن مقدار زیادی کاتچین و پلی فنل (نوعی آنتی اکسیدان) می‌تواند به بهبود وضعیت بیماران قلبی کمک کند. همچنین شکلات تلخ با درصد بالا در تنظیم فشار خون هم مؤثر است.

کمک به سلامت بدن

یکی دیگر از خواص شکلات تلخ ۹۶ درصد کمک به بهبود وضعیت سیستم ایمنی بدن است. از آنجا که این ماده خوراکی حاوی چندین نوع آنتی اکسیدان است، با رادیکال‌های آزاد در بدن مبارزه می‌کند. در نتیجه در بهبود التهابات بدن مؤثر است. همچنین به دفع مواد زائد و سمی از بدن کمک می‌کند.

گفته می‌شود مصرف مداوم شکلات تلخ (بیش از ۵۰ درصد) به پیشگیری از سرطان کمک می‌کند.

بهبود وضعیت خلق و خو

یکی دیگر از فواید مصرف شکلات، آرامش ذهنی و سلامت روان است. از آنجایی که این ماده باعث ترشح اندروفین در بدن می‌شود، میزان استرس را کاهش می‌دهد. در نتیجه به بهبود وضعیت خلق و خو کمک زیادی می‌کند. همچنین شکلات تلخ به دلیل داشتن تئوبرومین و کافئین باعث کاهش افسردگی می‌شود.

تقویت حافظه با کمک شکلات تلخ

اگر روزانه یک تکه شکلات تلخ ۷۰ درصد مصرف کنید، تاثیر زیادی در بهبود وضعیت هیپرپلازی مغز دارد. همچنین به دلیل داشتن فلاونول و پلی فنول، مصرف کاکائو به پیشگیری از سکته مغزی و زوال عقل کمک زیادی می‌کند.

شکلات تلخ چند درصد برای لاغری بهتر است؟

فواید شکلات تلخ برای اسپرم

یکی دیگر از خواص شکلات تلخ ۹۶ درصد کمک به مردانی است که قدرت باروری ندارند. زیرا شکلات تلخ حاوی مقدار زیادی آرژنین هیدروکلراید (نوعی اسید آمینه) است. این ماده غذایی در بهبود وضعیت اسپرم مردان تاثیر زیادی دارد.

مضرات شکلات تلخ

با وجودی که شکلات تلخ فواید و خواص زیادی دارد، اما نباید از مضرات آن غافل شوید. کافئین بالا یکی از مضرات این ماده خوراکی است که باعث بی‌خوابی می‌شود. مصرف زیاد آن اسهال، کم آبی بدن و اضطراب شدید را به همراه دارد.  همچنین باعث بروز سردرد میگرنی، بیماری پوستی و یبوست می‌شود. در زنان باردار مصرف شکلات تلخ باعث وزن کم جنین و یا تحریک زودرس می‌شود.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data