علت خارش پوست سر و ریزش مو چیست | راههای درمان در طب سنتی

توسط مریم کوهشاری
682 مشاهده

خارش پوست سر و ریزش مو ارتباط نزدیکی با هم دارند. در واقع یکی از دلایل ریزش مو، خارش پوست سر است. در برخی از مواقع دلیل اصلی خارش پوست سر، وجود شوره سر است. اما این عارضه علت‌های دیگری هم دارد. در ادامه به علت خارش سر در طب سنتی و راه‌های درمان آن می‌پردازیم. پس این مطلب را از دست ندهید.

خارش پوست سر نشانه چیست؟

خارش پوست سر گاهی اوقات آنقدر آزاردهنده می‌شود که پوست سر را زخم می‌کند. وقتی در جمع هستید و سرتان شروع به خارش می‌کند، خاراندن آن واقعا دشوار می‌شود. مهم‌ترین  علت خارش سر در طب سنتی عبارت است از:

شوره سر و خارش پوست سر

یکی از مهم‌ترین علت‌های خارش پوست سر، وجود شوره سر است. وقتی از شامپوهای حاوی روی و سلنیوم استفاده می‌کنید، بیشتر به این عارضه مبتلا می‌شوید. همچنین حمام آب داغ هم یکی از دلایل شوره سر است که منجر به خارش سر در شب می‌شود.

خارش پوست سر و ریزش مو

تینه کاپیتس و خارش پوست سر

یکی از دلایل خارش پوست سر وجود بیماری عفونت قارچی (تینه کاپیتس) است. این بیماری پوستی به عمق فولیکول‌های مو می‌رود و باعث ایجاد لکه‌های گرد می‌شود. در نتیجه خارش پوست سر را به دنبال دارد. در این موارد پزشکان داروهای خوراکی ضدقارچ را برای درمان خارش پوست سر تجویز می‌کنند.

شپش سر

یکی دیگر از دلایل خارش پوست سر و ریزش مو وجود شپش سر است. این موجود در صورت رعایت نکردن بهداشت به مو حمله می‌کند. پزشکان با دادن دارو می‌توانند این موجودات ریز را از بین ببرند.

درمان خارش پوست سر و ریزش مو

برای درمان خارش پوست راه‌های زیادی وجود دارد که عبارتند از:

استفاده از سرکه سیب

یکی از راه‌های درمان خارش سر با سرکه است که خاصیت ضدباکتریایی، ضدالتهابی و ضدقارچی دارد. در نتیجه می‌تواند به کاهش خارش ناشی از خشکی پوست کمک کند. کافیست مقدار کمی سرکه را در آب گرم رقیق کرده و سپس برای رفع شوره، سر را با آن بشویید.

درمان خارش پوست سر و شوره

یکی دیگر از راه‌های برطرف کردن خارش پوست سر و ریزش مو استفاده از روغن نارگیل اصل است. این روغن به دلیل داشتن اسید لوریک خاصیت ضدمیکروبی دارد. این ماده خیلی سریع جذب پوست سر می‌شود. اگر بعد از هر حمام بلافاصله از روغن نارگیل اصل استفاده کنید، خیلی زود شوره سر و خارش پوست سر از بین می‌رود.  همچنین روغن نارگیل برای خارش پوست سر ناشی از اگزما مفید است.

درمان خارش سر با حنا

استفاده از روغن نعناع

روغن نعناع هم در کاهش شوره سر و تسکین پوست سر موثر است. برای تاثیرگذاری بیشتر می‌توانید روغن نعناع را با روغن زیتون ترکیب کرده و قبل از حمام بر روی پوست سر بزنید. سپس پوست را ماساژ دهید و بعد از یک ساعت به حمام بروید. بعد از شستن سر با شامپو از عرق نعناع برای شستشوی موها استفاده کنید.

استفاده از روغن درخت چای

یکی از بهترین‌ راه‌ها برای درمان خارش پوست سر و ریزش مو استفاده از روغن درخت چای است. این روغن خاصیت ضدمیکروبی و ضدقارچی دارد. همچنین یک ضدعفونی کننده طبیعی هم محسوب می‌شود که اثر ضدالتهابی بر روی پوست سر دارد. روغن درخت چای باعث تحریک پوست سر می‌شود. بنابراین قبل از استفاده آن را با روغن زیتون ترکیب کرده و سپس بر روی پوست سر بمالید.

همچنین می‌توانید ۱۰ – ۲۰ قطره روغن درخت چای را به شامپوی ملایم اضافه کنید. سپس آن را بر روی پوست ماساژ دهید. استفاده مکرر از این روغن می‌تواند خارش پوست سر و ریزش مو را از بین ببرد.

درمان خارش سر با حنا

یکی دیگر از راه‌های درمان خارش سر و ریزش مو در طب سنتی استفاده از حنای طبیعی است. حنای قرمز سنتی می‌تواند برای مدت زمان طولانی شوره سر را از بین ببرد. البته باید به طور مداوم از حنا استفاده کنید. در ماه ۳-۴ بار استفاده کنید و بعد از هر بار استفاده و شستشوی موی سر، پوست سر را با روغن‌های گیاهی چرب کنید.

درمان خارش سر با سرکه

استفاده از داروی سولفید سلنیوم

سلنیوم سولفید یک داروی ضدعفونت است که برای درمان درماتیت سبورئیک استفاده می‌شود. با کاهش سرعت رشد مخمر در پوست سر می‌تواند به خارش و شوره سر کمک کند. این ماده در شامپوها و لوسیون‌ها استفاده می‌شود. برای اینکه خارش پوست سر و ریزش مو را درمان کنید، می‌توانید از شامپوهای حاوی این ماده استفاده کنید.

استفاده از نمک در شامپو

یکی دیگر از بهترین روش‌ها برای درمان خارش پوست سر در طب سنتی استفاده از نمک در شامپو است. برای این کار تنها یک قاشق چایخوری نمک را داخل شامپو بریزید و هم بزنید تا در هم ترکیب شوند. حالا هر زمان به حمام بروید میزان شوره سر کمتر می‌شود. البته این روش زمانی کاربرد دارد که علت خارش پوست سر وجود شوره سر باشد.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data