دهیدراته شدن پوست یعنی چه؟ | درمان دهیدراته شدن پوست صورت

توسط مریم کوهشاری
1227 مشاهده

وقتی عبارت هیدراته شدن بدن را می‌شنوید ناخودآگاه به یاد آب می‌افتید. بله درست است وقتی که بدن هیدراته می‌شود، میزان آب آن افزایش می‌یابد. در مود پوست هم باید بگوییم که هیدراته شدن نقش زیادی در جوانسازی پوست دارد. پوستی که کم آب باشد، پوسته‌پوسته، کدر و خشک می‌شود. پوست مرطوب و هیدراته درخشان و صاف است. برای همین باید عطش پوست را هر روز برطرف کنید.

دهیدراته شدن در نتیجه کم آبی ایجاد می‌شود. برای درمان دهیدراته شدن پوست صورت چندین روش وجود دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

دهیدراته شدن پوست یعنی چه؟

زمانی که پوست به هر دلیلی میزان زیادی از آب خود را از دست می‌دهد، دهیدراته می‌شود. این امر ممکن است به دلیل تغییرات آب و هوایی باشد. برای مثال در فصل زمستان و یا پاییز به طور طبیعی پوست میزانی از آب خود را از دست می‌دهد و خشک می‌شود. عوامل دیگری مثل تغذیه هم در خشک شدن و دهیدراته شدن پوست صورت نقش دارند. افزایش سن و حتی استفاده از محصولات آرایشی به مدت طولانی در این عارضه پوستی نقش دارد.

علائم دهیدراته شدن بدن

خشکی یا دهیدراته شدن پوست با علائم زیر خود را نشان می‌دهد:

  • خارش پوست
  • سرخی و قرمزی موضعی پوست
  • پوسته پوسته شدن
  • سوزش پوست
هیدراته شدن بدن

تفاوت پوست خشک و دهیدراته

پوست خشک بیشتر به دلیل عوامل ژنتیکی است و چربی کمتری دارد. زمان زدن کرم پودر این نوع پوست خود را خیلی زود نشان می‌دهد. فقط با زدن کرم‌های چرب و مرطوب کننده می‌توان پوست خشک را به حد نرمال رساند.

اما پوست دهیدراته آب خود را از دست می‌دهد. همان‌طور که گفتیم برخی از عوامل باعث از دست رفتن آب درون سلولی پوست می‌شود.

پوست فقط برای مدت کوتاهی آب را در خود نگه می‌دارد. بعد از مدتی آب از سلول‌های پوست خارج می‌شود. بنابراین به طور مرتب به هیدراته شدن پوست صورت نیاز دارید.

راه‌های درمان دهیدراته شدن پوست صورت

اگر پوست صورت شما آب خود را از دست بدهد، پیر و چروک می‌شود. برای درمان دهیدراته شدن پوست می‌توانید روش‌های زیر را به کار ببرید:

روزانه به مقدار کافی آب بنوشید

یکی از بهترین‌ راه‌ها برای آبرسانی پوست صورت و بدن، نوشیدن آب است. برای اینکه بفهمید بدن شما به آب نیاز دارد، به رنگ ادرار توجه کنید. اگر شفاف بود، یعنی بدن به میزان کافی آب دارد. ولی رنگ ادرار کدر و زرد به معنای کمبود آب است. به طور متوسط باید در طی روز ۸ لیوان آب بنوشید. البته بخشی از این مقدار از طریق نوشیدنی‌هایی مثل چای و یا خوردن میوه تامین می‌شود.

راه‌های درمان دهیدراته شدن پوست صورت

از محصولات مراقبت از پوست استفاده کنید

اگر پوست صورت دهیدراته شده است، کرم‌های آبرسان مخصوص پوست برای همین کار تولید می‌شوند. وقتی از این محصولات استفاده می‌کنید، آب به داخل سلول‌های پوست استفاده می‌کنید.

بری خریدن یک محصول آبرسان پوست باید ترکیبات زیر را داشته باشد:

 اسید هیالورونیک: این ماده نقش مهمی در قابلیت ارتجاعی و حفظ آبرسانی پوست دارد. اسید هیالورونیک سلول‌های پوست را تجدید کرده و مانع از پیری پوست می‌شود.

گلیسیرین: این ماده نقش مهمی در صنعت زیبایی دارد. خشکی و خارش پوست را از بین می‌برد و باعث جذب رطوبت از محیط به سطح پوست می‌شود.

اوره: یکی از عناصر مهم برای سلامت پوست است که از شل شدن، خارش و زبری پوست جلوگیری می‌کند.

سرامید: این ماده میزان آب موجود در بافت پوست را حفظ کرده و سلول‌های از دست رفته را ترمیم می‌کند.

پانتنول: این مده رطوبت را به سلول‌های پوست منتقل می‌کند و مانع از به هدر رفتن آب بین اپیدرمی می‌شود.

دهیدراته شدن پوست صورت با دوش‌های طولانی

حمام‌های طولانی می‌تواند موانع پوست را از بین ببرد. هر چیزی که مانع از رسیدن آب به داخل منافذ پوست می‌شود (مثل چربی‌ها) با کمک حمام‌های طولانی از بین می‌رود.

دهیدراته شدن پوست صورت با دوش‌های طولانی

از ماسک‌های خانگی استفاده کنید

برای هیدراته شدن پوست صورت لازم نیست به سراغ ماسک‌های گران قیمت پوست بروید. همین که از میوه‌ها و موادغذایی در منزل هم استفاده کنید، پوست شما آبرسانی می‌شود. برای مثال خیار و انگور هر دو آبرسان‌های قوی هستند. می‌توانید آب خیار را با ژله‌ آلوئه‌ورا ترکیب کرده و به صورت ماسک روی صورت بزنید. این کار باعث درمان پوست خشک و دهیدراته می‌شود.

استفاده روزانه از کرم مرطوب کننده و ضدآفتاب

یکی دیگر از راه‌های درمان دهیدراته شدن پوست صورت استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده است. همچنین استفاده از کرم ضدآفتاب هم می‌تواند از آسیب اشعه آفتاب به سطح پوست جلوگیری کند. در نتیجه پوست شما سالم و شفاف می‌ماند. وقتی در معرض نور مستقیم افتاب قرار می‌گیرد، میزان آب پوست کم می‌شود. کم شدن رطوبت پوست باعث تجزیه شدن کلاژن و الاستین پوست شده و علائم پیری بر روی پوست را از بین می‌برد.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data