دلایل ریزش مو در مردان چیست؟

توسط مریم کوهشاری
144 مشاهده

ریزش مو در طی روز کاملاً عادیست و حتی کسانی که موهای پرپشت دارند، در طی روز تعدادی از موهای خود را از دست می‌دهند. اما اگر ریزش مو بیش از حد و دائمی باشد، باید به دنبال دلیل بگردید. دلایل ریزش مو در مردان هنوز به طور قطعی مشخص نشده است. زیرا دلایل مختلفی دارد و از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است. در ادامه قصد داریم به دلایل ریزش مو به طور کامل بپردازیم. اگر موهای شما به طور غیرطبیعی ریزش دارد، این مطلب را تا تنها بخوانید. احتمالاً یکی از این دلایل باعث ریزش موهای شما می‌شود.

ریزش موی آندروژنتیک

یکی از دلایل ریزش مو در مردان آلوپسی آندروژنتیک و تلوژن افلوویوم است. این عامل کاملاً ژنتیک است و باعث طاسی می‌شود. این مشکل به ندرت در بانوان دیده می‌شود. بانوان بیشتر با کم‌پشتی مو در تمامی قسمت سر مواجه می‌شوند. اما طاسی و گاهی کچلی بیشتری در مردان دیده می‌شود.
این علت ناگهانی ریزش مو باعث طاسی در قسمت تاج سر می‌شود و سپس به پشت سر می‌رسد. آلوپسی آندروژنتیک (طاسی ژنتیک) بیشتر در سنین بالا اتفاق می‌افتد. اما نقطه‌ی شروع آن می‌تواند از سن بلوغ باشد. در بانوان این مشکل بعد از گذشت یائسگی بروز می‌کند که نشان می‌دهد ارتباط نزدیکی با هورمون‌ها دارد.
ماینوکسیدیل یکی از داروهای درمان و رشد مجدد موهای از دست رفته است. البته به شرط اینکه به طاسی مبتلا نشده باشید.

دلایل ریزش مو در مردان چیست؟

ابتلا به بیماری تلوژن افلوویوم

تلوژن افلوویوم (Telogen effluvium) شرایطی است که باعث می‌شود در یک مدت‌ کوتاه موها ریزش پیدا کنند. البته این بیماری باعث ریزش دائمی موها نمی شود. بلکه گاهی ممکن است در حد انگشت شمار موهای خود را از دست بدهید. این بیماری موقتی است که با گذشت زمان درمان می‌شود.
برخی از دلایل ابتلا به تلوژن افلوویوم عبارتند از:

 • استرس شدید
 • عمل جراحی
 • کاهش سریع وزن
 • مشکلات تیروئید
 • داروهای خاص

در بانوان بارداری هم در بروز این بیماری مؤثر است. پزشکان به راحتی قادرند این بیماری را تشخیص دهند و سپس آن را درمان کنند.

آناژن افلوویوم یکی دیگر از دلایل ریزش مو در مردان است که باعث می‌شود مقدار زیادی از موهای خود را در مدت کوتاهی از دست بدهید. این وضعیت باعث ریزش مو در سر و سایر قسمت‌های بدن از جمله مژه و ابرو هم می‌شود.

آناژن افلوویوم

آناژن افلوویوم یکی دیگر از دلایل ریزش مو در مردان است که باعث می‌شود مقدار زیادی از موهای خود را در مدت کوتاهی از دست بدهید. این وضعیت باعث ریزش مو در سر و سایر قسمت‌های بدن از جمله مژه و ابرو هم می‌شود.
دلایل آنافلوژن آلوژن عبارتند از:

 • شیمی درمانی
 • تابش – تشعشع
 • عفونت‌های قارچی
دلایل ریزش مو در مردان / علت ناگهانی ریزش

بیماری سیستم ایمنی بدن

درمان این وضعیت به علت بروز آن بستگی دارد اما می‌توانید با محلول موضعی ماینوکسیدیل برای جلوگیری ریزش مو استفاده کنید. اگر کسی به دلیل شیمی درمانی به آنفلوآنژیوم آناژنو مبتلا شده باشد، بعد از ۳ – ۶ ماه این وضعیت متوقف می‌شود و موهای او می‌رویند.

یک علت ناگهانی ریزش مو در مردان بیماری آلوپسی آرئاتا است. این بیماری خود ایمنی باعث می‌شود در مدت کوتاهی بخش زیادی از موهای خود را از دست بدهید. در این زمان سیستم ایمنی بدن به همراه سایر قسمت‌های سالم بدن به فولیکول‌های مو حمله می‌کنند

ابتلا به آلوپسی آرئاتا

یک علت ناگهانی ریزش مو در مردان بیماری آلوپسی آرئاتا است. این بیماری خود ایمنی باعث می‌شود در مدت کوتاهی بخش زیادی از موهای خود را از دست بدهید. در این زمان سیستم ایمنی بدن به همراه سایر قسمت‌های سالم بدن به فولیکول‌های مو حمله می‌کنند. در کنار موهای سر، حتی مژه و ابروها هم ریزش پیدا می‌کنند.
در صورتی که شخصی به بیماری آلوپسی آرئاتا مبتلا باشد، باید به پزشک مراجعه کند. این بیماری قابل درمان و کنترل است.

آلوپسی یا طاسی منطقه‌ای به دلیل کشیدن مو

یک علت ریزش مو در جوانان و بخصوص مردان، کشیدن موهاست که باعث شکنندگی و از بین رفتن فولیکول‌های مو می‌شود. این مشکل اغلب با کچلی و طاسی در بخشی از سر همراه است. در صورتی که ادامه پیدا کند، ممکن است به کل سر منتشر شود و بیمار همه‌ی موهای خود را از دست بدهد.

مصرف برخی از داروها

مصرف برخی از داروها هم می‌تواند علت ناگهانی ریزش مو باشد. برخی از داروهای خاص عوارض جانبی دارند که می‌تواند باعث ریزش مو شود. برخی از داروها شامل موارد زیر است:

 • داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین
 • دارو برای درمان آکنه مثل Accutane
 • داروهای ضد افسردگی از جمله Prozac و Zoloft
 • داروهای کاهش دهنده کلسترول، مانند لوپید

کمبودهای تغذیه یکی از دلایل ریزش مو در مردان

کمبودهای تغذیه‌ای هم می‌تواند باعث ریزش شدید مود شود. در صورتی که غذای شما فاقد پروتئین کافی باشد و همچنین ویتامین‌های خاص و آهن در غذا موجود نباشد، به ریزش ناگهانی مو مبتلا می‌شود. برای مشخص شدن این دلیل باید آزمایش خون رانجام دهید.

کمبودهای تغذیه یکی از دلایل ریزش مو در مردان

در آخر

پزشکان ابتدا با بررسی دلیل ابتلا، ریزش مو را بررسی می‌کنند. سپس برای درمان شما دارو تجویز می‌کنند. هیچ پزشکی بطور خودسرانه و بدون داشتن دلیل نمی‌تواند ریزش موی شما را درمان کند.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data