از عوارض مصرف خودسرانه مولتی ویتامین چه میدانید؟

توسط مریم کوهشاری
84 مشاهده

میزان نیاز روزانه بدن به ویتامین ها و مواد معدنی از سوی متخصصان مشخص شده است. با این وجود برخی بدون در نظر گرفتن کمبودهای بدن اقدام به مصرف قرص ویتامین های مورد نیاز بدن می‌کنند. این کار عوارض زیادی را برای بدن به دنبال دارد. هر ماده غذایی باید به اندازه نیاز بدن تامین شود. درست است که کمبود آن‌ها مشکلات زیادی را به دنبال دارد. اما زیاد شدن آن‌ها هم مشکلات دیگری را ایجاد می‌کند.

در ادامه به بررسی عوارض مصرف خودسرانه مولتی ویتامین می‌پردازیم.

دلیل مصرف قرص ویتامین های مورد نیاز بدن چیست؟

از نظر متخصصان تنها کسانی باید داروهای ویتامین را باید مصرف کنند که دچار کمبود یکی از این مواد معدنی شده‌اند. از سوی دیگر اگر اقدام به مصرف مولتی ویتامین کردید، این دارو باید تمامی ویتامین‌ها و مواد معدنی موردنیاز بدن را تامین کند. بیوفلانوئید یکی از این مواد معدنی است که در کمتر دارویی یافت می‌شود.

عوارض مصرف خودسرانه ویتامین

مصرف مولتی ویتامین چه فایده‌ای برای بدن دارد؟

به طور کلی مصرف قرص ویتامین های مورد نیاز بدن باعث تقویت سلامت کلی بدن، جلوگیری از ابتلا به کمبود مواد مغذی و تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود. از سوی دیگر برخی از مشکلات و بیماری‌های جسمی به دلیل کمبود برخی از این مواد غذایی است. برای مثال کمبود ویتامین D باعث پوکی استخوان می‌شود.

سم‌زدایی از بدن و تأمین انرژی بدن از طریق مصرف این قرص‌ها بدست می‌آید. بی‌توجهی به ویتامین‌ها و مواد معدنی موردنیاز بدن مشکلات زیادی را به دنبال دارد.

عوارض مصرف خودسرانه مولتی ویتامین

اگرچه کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی مشکلات زیادی را برای بدن ایجاد می‌کند، اما مصرف خودسرانه داروهای مکمل ویتامین هم مشکلات دیگری را به دنبال دارد.

هر ویتامین باید به اندازه نیاز روزانه بدن مصرف شود. در غیر این صورت در کبد رسوب کرده و به سایر اندام‌های داخلی آسیب می‌رساند. البته این تنها یکی از عوارض مصرف خودسرانه مولتی ویتامین است. سایر عوارض و مشکلات ناشی از مصرف هر یک از داروهای ویتامین عبارت است از:

مصرف بیش‌ از حد ویتامین A و E

اگر طولانی مدت ویتامین ‌ Aو E مصرف کنید، طول عمر کوتاه‌تر می‌شود. وقتی داروهای مکمل ویتامین مصرف می‌کنید، میزان رتینول بدن بالا می‌رود. این مشکل در برخی از افراد سیگار با عوارض شدیدتری خود را نشان می‌دهد. متاسفانه برخی از بانوان باردار به طور خودسرانه اقدام به مصرف قرص ویتامین A می‌کنند. در حالی‌که اگر با آهن و سایر مولتی ویتامین‌ها ترکیب شود، مشکلات زیر را به دنبال دارد:

دردهای شکمی، تهوع، بروز سردرد و بثورات جلدی و خارش بدن، زخم دهانی، تورم و درد استخوان ها، شکنندگی ناخن ها، کاهش اشتها، ترکیدگی گوشه لب، تاری با تغییر دید، منگی، حساسیت به نور خورشید، زبری و خشکی و پوسته پوسته شدن پوست، زردی و ریزش مو.

قرص ویتامین های مورد نیاز بدن

افزایش میزان ویتامین C در بدن

یکی از عوارض مصرف خودسرانه ویتامین C در بدن افزایش تعداد دفعات ادرار است. از دست رفتن آب بدن تنها یکی از مضرات افزایش ویتامین ث در بدن است. تشکیل سنگ کلیه و نارسایی کلیه از دیگر عوارض افزایش این ویتامین در بدن است. بنابراین بدون نسخه پزشک از مصرف ویتامین C خودداری کنید.

افزایش آهن در بدن

یکی از عوارض مصرف خودسرانه مولتی ویتامین بالا رفتن میزان آهن خون است. همان‌طور که اگر آهن بدن کم شود کم خونی را به دنبال دارد، اگر میزان آن زیاد شود، مشکلات دیگری را به دنبال دارد. یکی از مشکلات افزایش ریسک ابتلا به سرطان است. همچنین اگر میزان آهن بدن بیش از حد شود، خطر ابتلا به عفونت را در بدن زیاد می‌کند.

افزایش بیش از حد منیزم در بدن

منیزیم یکی از مواد معدنی مورد نیاز بدن است. اما مصرف خودسرانه قرص ویتامین های مورد نیاز بدن باعث افزایش بیش از حد این ماده معدنی می‌شود. در این صورت ابتلا به سردرد، تهوع، احساس گرگرفتگی و کاهش فشارخون در نتیجه افزایش منیزیم در بدن ایجاد می‌شود. خونریزی معده، ضعف عضلانی، پررنگ شدن ادرار و حتی تغییر رنگ دندان‌ها از دیگر علائم افزایش این ماده معدنی در بدن بوجود می‌شود.

دلیل مصرف قرص ویتامین های مورد نیاز بدن چیست؟

سایر عوارض مصرف قرص ویتامین های مورد نیاز بدن

از دیگر عوارض مصرف داروهای مولتی ویتامین بروز مشکلاتی مثل ریزش شدید مو، کمر درد شدید و دردهای عضلانی می‌شود. اگر میزان مصرف این داروها بیش از حد شود، احتمال کاهش اشتها و یا کاهش وزن شدید را هم به دنبال دارد. البته فکر نکنید این کاهش وزن اصولی و استاندارد است. بلکه باعث ضعف بدن و احتمال ابتلا به بیماری‌های صعب‌العلاج را در بدن زیاد می‌کند.

حتی باعث افزایش بیش از حد ویتامین K بدن می‌شود. در این صورت باعث لخته شدن خون در زمان جراحت و بریدگی پوست نمی‌شود. خونریزی شدید یکی از عوارض مصرف خودسرانه قرص مولتی ویتامین است.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data