خوابیدن به کدام جهت بهتر است؟ فواید صاف خوابیدن!

توسط admin
537 مشاهده

بهترین مدل خوابیدن چگونه است؟ بهترین روش خوابیدن برای رفع کمردرد را می‌دانید؟ بهترین حالت خوابیدن برای قلب کدام حالت است؟ قصد داریم دلایل برتری خوابیدن به پشت، در حالتی که قسمت پشت بدنتان زمین را لمس می‌کند. نسبت به سایر حالات را برای شما بررسی می‌کنیم. محققان و دانشمندان بر اساس تحقیقات صورت گرفته دریافتند که حالت صحیح بدن در هنگام خواب یا همان درست خوابیدن می‌تواند در بهبود سطح سلامت بدن و درمان بسیاری از بیماری‌ها موثر و مفید واقع شود.

در این میان حالت‌های مختلفی در هنگام خواب از قبیل خوابیدن به پهلو، خوابیدن به روی شکم، حالت جنینی و … وجود دارد و خوابیدن به پشت نیز یکی از این حالات است. برای آشنایی با فواید خوابیدن به پشت، در ادامه همراه مجله کرفس باشید و فرصت مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

چند ساعت باید بخوابیم ؟

جدول میزان خواب در سنین مختلف را در اینجا ببینید….

مزایای خوابیدن به پشت

محققان و پزشکان معتقدند که خوابیدن به پشت می‌تواند فواید و مزایای قابل توجهی را برای شما به همراه داشته باشد که برخی از این موارد عبارتند از:

حفظ حالت صحیح ستون فقرات، کاهش سردردهای تنشی، کاهش میزان فشار وارده به قفسه سینه، بهبود عملکرد سینوس‌ها، جلوگیری از بروز چین‌وچروک، ایجاد سوزش در صورت، کاهش خطر بروز سندرم مرگ ناگهانی در نوزادان و …

در ادامه ۷ دلیل مهم را بررسی می‌کنیم…
عوارض خوابیدن به سمت راست

همچنین توجه به این نکته نیز از اهمیت بالایی برخوردار است که خوابیدن به روی شکم برای نوزادان می‌تواند علاوه بر افزایش خطر بروز مرگ ناگهانی، مواردی نظیر افزایش میزان باکتری‌های موجود در بینی، سخت شدن تنفس و افزایش ترشحات مجاری هوایی فوقانی را به همراه داشته باشد.

با وجود این موارد، صاف خوابیدن را نمی‌توان در همه افراد به عنوان محبوب ترین گزینه برشمرد. و تحقیقات زیادی نشان می‌دهند که بیش از ۶۰ درصد بزرگسالان خواب جانبی یا خوابیدن به پهلو را ترجیح می‌دهند. در میان کودکان نیز تمایل به خوابیدن به پهلوها، به پشت و روی شکم تقریباً مساوی گزارش شده است.

چگونه کیفیت خواب خود را افزایش دهیم؟

۱۲ روش موثر و اثبات‌شده در اینجا ببینید…

با وجود این موارد، دلایل زیاد و قانع کننده‌ای وجود دارند که شما را به سمت خوابیدن به پشت تشویق کنند و در ادامه به بیان این دلایل خواهیم پرداخت.

۱. خوابیدن به پشت می‌تواند درد کمر و گردن را کاهش دهد!

صاف خوابیدن باعث کاهش فشار وارده بر ستون فقرات و حفظ حالت مستقیم آن می‌شود. در حالی که خوابیدن به روی شکم در حالی که سر خود را به یک سمت چرخانده‌اید، منجر به فشرده شدن ستون فقرات و ایجاد فشار نامتوازن و بیش از حد بر آن خواهد شد. در نتیجه با خوابیدن به پشت و تلاش برای حفظ این حالت در طول زمان خواب، می‌توانید احتمال بروز درد در گردن و کمر را کاهش دهید.

۲. کمک به بهبود تنفس

خوابیدن به پهلو یا شکم می‌تواند منجر به جمع شدن و کوچک شدن فضای تنفسی و ریه‌های شما شود. در حالی که مطالعات زیادی این موضوع را اثبات می‌کنند که خوابیدن به پشت به بهبود عملکرد ریه‌ها و سیستم تنفسی کمک می‌کند و باعث می‌شود که هنگام بیدار شدن از خواب احساس بهتری را تجربه کنید و به طور قابل توجهی کاهش استرس و بهبود روحیه را تجربه کنید.

استرس، قاتل خاموش

تکنیک‌های کنترل و مدیریت استرس

۳. کاهش جوش‌های صورت

در هنگام خواب بالشت شما چربی پوست و مو و گرد و غبار و آلودگی‌های احتمالی موجود در آن‌ها را جذب می‌کند. خوابیدن به پهلو و شکم می‌تواند باعث انتقال این چربی‌ها و آلودگی‌ها به پوست صورت شما بشود. و احتمال ایجاد انواع جوش‌ها نظیر جوش‌های سر سیاه و سایر بیماری‌های پوستی را افزایش دهد. در حالی که با خوابیدن به پشت می‌توانید تا حد زیادی از تماس نواحی زیادی از پوست صورتتان با بالش جلوگیری کنید و احتمال بروز مشکلات پوستی را کاهش دهید.

۴. خوابیدن به پشت می‌تواند از بروز چین و چروک‌های صورت جلوگیری کند!

خوابیدن روی صورت می‌تواند باعث وارد شدن فشار بیش از حد به آن و خشک شدن، سفت شدن، کشیده شدن و تحریک پوست شود. در نتیجه این عوامل ممکن است چین و چروک‌های روی صورت سریع‌تر نمایان شوند. این موضوع در خصوص پوست ناحیه گردن نیز صادق است. اما با خوابیدن به پشت می‌توانید فشار وارده به پوست خود را کاهش دهید و از بروز این موارد جلوگیری کنید.

۱۰ خوراکی برای خواب راحت و درمان بی خوابی!

در اینجا بیشتر بخوانید…
بهترین روش خوابیدن برای رفع کمردرد

۵. کاهش پف صورت

هنگام خوابیدن روی هر قسمتی از صورت و ایجاد فشار بیش از حد بر آن ناحیه، احتمال تجمع مایعات صورت در این نواحی وجود دارد. در نتیجه ممکن است هنگام بیدار شدن از خواب، پف کردن نواحی دور چشم‌ها و تورم صورت را مشاهده کنید. در حالی که به خوابیدن به پشت می‌توانید از تجمع این مایعات و پف کردن صورت جلوگیری کنید.

۶. خوابیدن به پشت از بروز بیماری سینوزیت جلوگیری می‌کند!

محققان و پزشکان دریافتند که خوابیدن به پشت می‌تواند به دلیل قرار گرفتن سر در حالت درست و بالای قلب، از بروز احتقان و گرفتگی مجاری تنفسی بینی جلوگیری کند. در عوض هنگامی که سر پایین و قسمت جلویی آن روی بالشت قرار بگیرد، ممکن است تجمع مخاط در سینوس‌ها افزایش یابد و باعث بروز بیماری سینوزیت شود.

بیماری سینوزیت و درمان آن

آیا درمان سینوزیت در خانه امکان پذیر است؟

۷. بیدار شدن راحت‌تر و احساس بهتر نور خورشید

هنگامی که به پشت می‌خوابید، صورت و چشمان شما به راحتی متوجه تغییرات نور می‌شوند. در نتیجه با تابش نور خورشید به اتاق، شما متوجه می‌شوید که زمان بیدار شدن فرا رسیده است. بسیاری معتقدند که این روش بیدار شدن لذت بخش‌تر از بیدار شدن با زنگ هشدار ساعت است و تاثیرات مثبتی بر روحیه شما خواهد داشت.

سخن پایانی

در این مقاله به معرفی و بررسی فواید خوابیدن به پشت بر کیفیت خواب شما و بهبود سطح سلامت بدن پرداختیم و دلایلی را شرح دادیم که اثبات می‌کنند خوابیدن به پشت نسبت به سایر حالات خوابیدن، مناسب‌تر است. و از بروز مشکلات مختلف برای سلامتی شما نظیر کمردرد و گردن درد و … جلوگیری می‌کند. امیدواریم مطالعه این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد و از آن لذت برده باشید.

منبع مورداستفاده:

www.healthline.com

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data