ویتامین C

توسط حمید صالحی
376 مشاهده

ویتامین سی یا ویتامین ث یک ویتامین مغذی حیاتی برای انسان محصوب می‌شود. در سال ۱۹۲۸ میلادی برای اولین بار ویتامین C در میوه پرتقال کشف شد. امروزه به دلیل اثبات خواص فراوان برای ویتامین c این ویتامین به صورت قرص و قرص جوشان ویتامین سی به بازار فرستاده شده است. از آنجایی که ویتامین ث در دسته ویتامین‌ها قرار دارد، به طور کلی، برای بیشتر مردم بی‌خطر محسوب شده و در واقع برای حفظ سلامت و ادامه حیات لازم نیز است. برای تمامی دانستن خواص ویتامین سی یا ویتامین ث با ما همراه باشید.

ویتامین C

فواید ویتامین ث

ویتامین C یکی از مهم‌ترین مواد مغذی مورد نیاز بدن است زیرا از ویژگی های آنتی اکسیدانی بهره می برد. ویتامین سی همانند دیگر ویتامین‌ها برای سلامت بدن انسان ضروری است. اگر به میزان کافی ویتامین دریافت نکنید، نتیجه‌ای جز مرگ در انتظار شما نخواهد بود. بیماری اسکوربوت زمانی شکل می گیرد که با کمبود ویتامین ث مواجه هستید.

ویتامین C

خواص ویتامین c برای پوست

بیشتر ما فکر می کنیم ویتامین C تنها تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است و از این رو، در زمان بیماری به آب پرتقال نیاز داریم، اما در واقعیت این ویتامین کارهای بیشتری انجام می‌دهد. ویتامین سی به ساخت کلاژن کمک می‌کند و بر همین اساس، برای پوست و بافت های همبند مهم است. همچنین، این ویتامین به جذب آهن و درمان زخم ها کمک می کند و آنتی اکسیدانی قدرتمند است که با رادیکال های آزاد مقابله می کند.

ویتامین C

منابع ویتامین c

خوشبختانه، اگر پرتقال و آب پرتقال دوست ندارید، ویتامین C در بسیاری از میوه ها و سبزیجات یافت می شود و از این رو، به راحتی می توانید مقدار کافی از آن را تنها از طریق رژیم غذایی خود دریافت کنید. افزون بر آب مرکبات مانند آب پرتقال، ویتامین ث در مواد غذایی دیگر مانند کیوی، بروکلی، توت فرنگی، کلم کیل، و جوانه بروکسل یافت می شود. همچنین، فلفل دلمه ای قرمز ممکن است یکی از غنی‌ترین منابع برای این ویتامین باشد.

ویتامین C

هر فرد به چه میزان ویتامین c در روز نیاز دارد؟

به طور کلی مقدار توصیه شده ویتامین c دریافتی در روز برای بانوان برابر با ۷۵ میلی‌گرم و برای آقایان ۹۰ میلی‌گرم است. این میزان می‌تواند از طریق رژیم غذایی تامین شود. با این وجود، افرادی که سیگار می‌کشند نیازمند مصرف ویتامین سی بیشتر هستند که می‌تواند تا ۳۵ میلی گرم بیشتر نسبت به افراد غیر سیگاری باشد زیرا سیگار کشیدن باعث کاهش سطح ویتامین سی در بدن می‌شود.

ویتامین C

بهترین زمان مصرف قرص جوشان ویتامین c یا دیگر مکمل‌های حاوی ویتامین ث

به طور کلی، بهترین روش برای دریافت ویتامین C از طریق رژیم غذایی روزانه است. بر همین اساس، اگر یک رژیم غذایی خوب و متعادل را دنبال کنید، احتمالا به میزان لازم از این ویتامین در طول روز دریافت می‌کنید. اما اگر به اندازه کافی میوه و یا مواد مغذی حاوی ویتامین سی را مصرف نمی‌کنید، استفاده از مولتی ویتامین‌های حاوی ویتامین ث ایده خوبی محسوب می‌شود. البته باید گفت بیشتر مردم نیازی به مصرف مکمل های ویتامین ث ندارند.

ویتامین C

آیا ویتامین C در درمان سرماخوردگی نقش دارد؟

متاسفانه به نظر نمی‌رسد ویتامین c نقشی جادویی در درمان سرماخوردگی داشته باشد. اگر احساس می‌کنید قرار است بیمار شوید، ویتامین سی نمی‌تواند از آن پیشگیری کند، اما شاید در کاهش دوره بیماری سرماخوردگی موثر باشد. بهتر است در طول سال به میزان کافی ویتامین سی مصرف کنید، اما انتظار معجزه از این ویتامین در زمان سرماخوردگی نداشته باشید.

آیا خطری مرتبط با مصرف ویتامین ث وجود دارد؟

از آنجایی که ویتامین C در دسته ویتامین ها قرار دارد، به طور کلی، برای بیشتر مردم بی خطر محسوب می‌شود و در واقع برای حفظ سلامت و ادامه حیات لازم نیز است. اما اگر بیش از اندازه ویتامین ث مصرف کنید، ممکن است با خطر ابتلا به برخی مشکلات دستگاه گوارش مواجه شوید. خوشبختانه این شرایط به طور معمول رخ نمی‌دهد، مگر آن که دوزهای به واقع بالا از این ویتامین دریافت کنید.

ویتامین C

چه افرادی نباید ویتامین سی مصرف کنند؟

به طور کلی ویتامین C برای همه بی خطر است، اما افرادی که برخی داروهای مشخص مانند ضد انعقادها را مصرف می‌کنند باید در این زمینه با پزشک خود صحبت کنند. همچنین، برخی مکمل های ویتامین ث از ذرت تهیه می‌شوند و اگر نسبت به ذرت حساسیت دارید، ممکن است مصرف این مکمل ها مشکل آفرین باشد.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data