پایین آوردن تب کودک با گلاب و روش‌های خانگی دیگر

توسط مریم کوهشاری
14505 مشاهده

پایین آوردن تب در زمانی که بدن دچار عفونت است، تقریبا کار سختی است. درجه حرارت بدن وقتی بالا برود، نشانه وجود عفونت در بدن است. زیرا سیستم ایمنی در حال تلاش برای از بین بردن عوامل میکروارگانیسم است. بنابراین با تلاش سیستم ایمنی، درجه حرارت بدن افزایش می‌یابد. در واقع وجود تب نشانه سلامت سیستم ایمنی بدن است. در این حالت پزشکان توصیه می‌کند در صورتی که درجه تب بالا نیست، صبر کنید تا به حالت نرمال برگردد. اما اگر میزان تب بیش از حد باشد، باعث بروز مشکلاتی از جمله تشنج می‌شود.

پایین آوردن تب بخصوص برای کودکان که توان جسمی کمتری دارند، ضرورت دارد. برای اینکه درجه حرارت بدن را کاهش دهید، روش‌هایی در طب سنتی وجود دارد که می‌تواند موثر واقع شود.

آب بدن را حفظ کنید

یکی از راه‌های درمان خانگی تب و لرز حفظ آب بدن است. هیدراته بودن بدن باعث کاهش درجه حرارت بدن می‌شود. کم‌آبی بخصوص در نوزادان و کودکان کم سن و سال تب و لرز را تشدید می‌کند. وقتی بدن دچار تب شدید می‌شود، اشتهای خود را از دست می‌دهید. زیرا بدن مشغول استفاده از انرژی درونی خود برای مقابله با بیماری است و بنابراین میلی برای هضم غذای اضافه را ندارد.

برای اینکه خود را مجبور به غذا خوردن کنید  تا می‌توانید مایعات میل کنید. سبزیجات، انواع سوپ و غذاهای بخارپز شده می‌تواند به پایین آوردن درجه حرارت بدن کمک کند. آب نارگیل و دمنوش‌های گیاهی هم برای این درمان تب شدید موثر هستند.

پایین آوردن تب در طب اسلامی

پایین آوردن تب کودک با گلاب

یکی دیگر از روش‌های درمان تب و لرز در طب اسلامی مصرف گلاب است. از آنجایی که گلاب یک ماده ضدباکتریایی و ضدالتهابی است می‌تواند به کاهش درجه حرارت بدن کمک کند. برای کودکان خوراندن یک یا دو قاشق گلاب برای پایین آوردن تب و لرز کافیست. اما برای بزرگسالان بهتر است نصف فنجان گلاب میل کنید.

درمان خانگی تب و لرز با خواب کافی

یکی دیگر از روش‌های پایین آوردن تب در طب اسلامی داشتن استراحت کافی است. وقتی بدن دچار کم خوابی می‌شود، قدرت خود را برای مبارزه با عوامل میکروارگانیسم از دست می‌دهد. اما وقتی به اندازه کافی بخوابید بدن انرژی لازم را برای مبارزه با بیماری صرف می‌کند.

اگر کودکان هم دچار تب شدند، بهتر است آن‌ها را برای استراحت کردن تشویق کنید.

درست کردن دمنوش‌های گیاهی در منزل

یکی دیگر از گزینه‌های موثر برای پایین آوردن تب مصرف دمنوش‌های گیاهی است. زیرا نه تنها باعث هیداته شدن بدن می‌شوند، بلکه به تعریق بدن هم کمک می‌کنند. در زمانی که دچار تب هستید، نوشیدن دمنوش‌های گرم باعث بدتر شدن شرایط جسمی نمی‌شود.

نوشیدن دمنوش گل محمدی، بادرنجبویه، آویشن و گل ختمی به دلیل خاصیت ضدالتهابی باعث کاهش درجه حرارت بدن می‌شوند. زیرا به سیستم ایمنی در مقابله با ویروس و باکتری‌های مضر کمک می‌کنند. اگر به دمنوش مقداری عسل و چند قطره آبلیمو هم اضافه کنید تاثیر آن چند برابر می‌شود.

پایین آوردن تب در طب اسلامی

پایین اوردن تب با ابلیمو

آبلیمو به دلیل اینکه حاوی مقدار زیادی ویتامین C است، در مقابله با بیماری موثر است. این آنتی اکسیدان باعث تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با عواملی بیماری‌زا، تب و عفونت است. اگر به آبلیمو مقدار کمی عسل طبیعی هم اضافه کنید تاثیر بیشتری در کاهش تب و لرز دارد.

برای درست کردن این نوشیدنی یک قاشق غذاخوری عسل را با نصف قاشق غذاخوری آبلیمو و یک لیوان آب جوش ترکیب کنید. این نوشیدنی را سه بار با فاصله زمانی ۸ ساعت در روز بخورید. مطمئنا به پایین آوردن تب کمک زیادی به وضعیت جسمی می‌کند.

مصرف دمنوش آویشن

آویشن یک گیاه ضدالتهابی است که در مبارزه با بیماری‌ها سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. یکی از راه‌های پایین آوردن تب در طب اسلامی مصرف دمنوش است. وجود مقدار زیادی ویتامین C در این دمنوش باعث کاهش درجه حرارت بدن و از بین رفتن عفونت و التهاب می‌شود.

پایین آوردن تب در زمانی که بدن دچار عفونت است

استفاده از آب و نمک

یکی دیگر از راه‌های درمان تب و لرز شدید استفاده از محلول آب و نمک است. آب نمک برای پایین آوردن تب کودک کاربرد بیشتری دارد. نمک باعث هیدراتاسیون بدن می‌شود و میزان منیزیم بدن را بیشتر می‌کند. از سوی دیگر به دفع سموم از بدن کمک زیادی می‌کند. برای این کار ۲ فنجان نمک را داخل یک لگن بریزید. ۵ لیتر آب گرم داخل لگن بریزید و محلول را ترکیب کنید.

حالا روی صندلی مقابل لگن بنشینید و به مدت ۲۰ دقیقه کف پا را داخل آب نمک بگذارید. بعد از یک ساعت شاهد کاهش تب خواهید بود.

استفاده از سرکه سیب

یکی دیگر از راه‌های پایین آوردن تب در طب اسلامی استفاده از سرکه سیب است. زیرا این ماده خاصیت ضدالتهابی دارد و می‌تواند به دفع عوامل میکروارگانیسم در بدن کمک زیادی کند. برای این کار یک لیتر سرکه سیب را در دو لیتر آب ترکیب کنید.

حالا یک پارچه را داخل ظرف محلول سرکه بزنید و بعد آن را روی شکم یا پیشانی قرار دهید. همچنین می‌توانید یک فنجان سرکه را داخل ۵ لیتر آب بریزید و بعد پاها را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه داخل آن قرار دهید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data