طرز تهیه جوانه گندم + عدس + ماش و نخود

توسط مریم کوهشاری
3075 مشاهده

جوانه حبوبات و غلات حاوی انواع ویتامین و مواد مغذی است. برای مثال جوانه گندم به دلیل داشتن منیزیم، روی، اسید فولیک، پتاسیم و فسفر به عنوان یک غذای مقوی محسوب می‌شود. از این گیاه برای درست کردن سمنو استفاده می‌شود که خود حاوی انواع مواد مغذی و ویتامین‌های گروه B است. جوانه سایر حبوبات و غلات هم به همین صورت حاوی مواد مغذی زیادی هستند. به همین دلیل تصمیم گرفتم به طرز تهیه جوانه گندم ، ماش، عدس و … بپردازیم.

روش تهیه جوانه های خوراکی

جوانه عدس، گندم، جو، ماش و … حاوی اسید آمینه‌های زیادی که برای بدن مفید هستند. از سوی دیگر وقتی دانه را به جوانه تبدیل می‌کنید، نشاسته آن تبدیل به قند می‌شود. همچنین وجود اسیدهای چرب اشباع نشده هم از دیگر خواص جوانه حبوبات برای کودکان است. مصرف جوانه حبوبات باعث دفع استرس و نشاط می‌شود.

برای تهیه جوانه گندم در خانه به یک کیسه نخی، کمی آب و دانه نیاز دارید. دانه را برحسب علاقه و سلیقه خود انتخاب کنی. انواع حبوبات و غلات برای درست کردن غلات مناسب هستند.

چگونه جوانه گندم درست کنیم ؟

برای درست کردن جوانه گندم وسایل زیر را آماده کنید:

  • گندم با پوست: ۳۰۰ گرم
  • کیسه نخی سفید کاملاُ تمیز: یک تکه
چگونه جوانه گندم درست کنیم

طرز تهیه جوانه گندم

طرز تهیه جوانه گندم حالا برای تهیه جوانه گندم در خانه ابتدا گندم را تمیز کرده و بشویید. بعد آن را به مدت ۴۸ ساعت در آب خیس کنید. در طی این مدت دو مرتبه آب گندم را عوض کنید. به محض اینکه گندم جوانه سفید رنگ زد، آن را داخل کیسه نخی بریزید. کیسه را ببندید و مدام آن را مرطوب کنید تا جوانه‌ها رشد کنند.

طول جوانه‌ها نباید از یک سانتی‌متر بیشتر شود. به طور کلی باید جوانه فقط سفید باشد و به قسمت سبز رنگ نرسد. در این صورت طعم آن تلخ می‌شود. تا زمانی که گندم داخل کیسه است، باید مرطوب باشند. به همین دلیل مدام آن را با آب خیس کنید.

حالا گندم‌ها را داخل چرخ گوشت بریزید تا له شود. جوانه گندم را داخل کیسه در فریزر نگهداری کنید. می‌توانید با این جوانه سمنو درست کنید و یا داخل سالاد بریزید.

طرز تهیه جوانه عدس

جوانه عدس هم خواص زیادی به همراه دارد. برای درست کردن آن به صورت زیر عمل کنید:

  • عدس ریز: ۳۰۰ گرم
  • کیسه نخی: یک تکه

همانند روش طرز تهیه جوانه گندم عدس را به مدت ۴۸ ساعت داخل آب خیس کنید تا جوانه بزند. بعد آن را داخل کیسه بریزید و مدام کیسه را مرطوب کنید. وقتی جوانه عدس به یک سانتی‌متر رسید آن را داخل چرخ گوشت بریزید تا له شود. در اینجا طرز تهیه جوانه عدس تمام می‌شود.

حالا مثل جوانه گندم می‌توانید آن را برای درست کردن سالاد استفاده کنید. اما توجه داشته باشید با همه خواصی که جوانه عدس به همراه دارد، برای کسانی که طبع سرد دارند، مناسب نیست.

خواص جوانه عدس

طرز تهیه جوانه ماش در بطری

برای درست کردن جوانه ماش مثل طرز تهیه جوانه گندم عمل کنید. مواد لازم برای درست کردن جوانه ماش عبارت است از:

  • ماش: ۲۵۰ گرم
  • بطری پلاستیکی

برای درست کردن جوانه ماش ابتدا آن‌ها را تمیز کرده و بشویید. سپس به مدت ۲ روز در آب خیس کنید تا جوانه بزند. حالا ماش را داخل بطری بریزید و برای اینکه جوانه‌های آن رشد کند، روزانه چند مرتبه ماش را خیس کنید. بطری را با چاقو سوراخ کنید تا ماش خیس شده داخل آن بو نگیرد و بتوانید مدام آن را خیس کنید.

 وقتی جوانه ماش به اندازه یک سانتی‌متر رشد کرد، آن را داخل بطری بیرون بیاورید چرخ کنید. یکی از خواص جوانه ماش داشتن مقدار زیادی ویتامین C و آهن است. مصرف جوانه ماش به درمان کم خونی در کودکان کمک می‌کند.

روش تهیه جوانه های خوراکی

طرز تهیه جوانه نخود

برای درست کردن جوانه حبوباتی مثل نخود آن را به مدت ۴۸ ساعت در آب خیس کنید. در این مدت ۲ بار آب نخود را تعویض کنید. بعد آن را داخل کیسه بریزید و مدام کیسه را مرطوب کنید تا جوانه‌ها به اندازه یک سانتی‌متر رشد کنند. بعد نخودهای خیس جوانه زده را داخل چرخ گوشت بریزید تا له شود. حالا روزانه بین ۳ تا ۵ قاشق از این سالاد را میل کنید.

جوانه نخود به تقویت مغز و سیستم هورمونی بدن کمک زیادی می‌کند.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data