افزایش هورمون تستوسترون در زنان و مشکلات ناشی از آن

توسط admin
465 مشاهده

هورمون تستوسترون را همه به عنوان یک هورمون مردانه می‌شناسند. اما شاید تعجب کنید اگر بدانید این هورمون در زنان هم وجود دارد. اما وقتی میزان آن در بدن بانوان زیاد شود، مشکلاتی را برایشان ایجاد می‌کند. افزایش تستوسترون در مردان باعث تغییرات جنسی و جسمی در سن بلوغ می‌شود. اما عملکرد هورمون تستوسترون برعکس است. به طوری که مشکلاتی از جمله بَم شدن صدا، ریزش شدید مو، افزایش موهای زائد را به دنبال دارد. به همین دلیل سلامت و تنظیم هورمون‎های بدن اهمیت دارند.

در ادامه به دلایلو علائم هورمون تستوسترون در زنان می‌پردازیم.

هورمون تستوسترون در زنان چیست؟

تخمدان‌های زنان به طور طبیعی مقداری هورمون استروژن و تستوسترون تولید می‌کنند. مقدار کمی از تستوسترونی که توسط تخمدان‌ها و غدد فوق کلیوی تولید شده، وارد خون می‌شود. استروژن یک هورمون کاملاً زنانه است و می‌تواند توسط بافت چربی در بدن هم تولید شود. اما تستوسترون یک هورمون مردانه است.

هر دو هرمون جنسی در رشد، نگهداری و ترمیم بافت‌های تولیدمثل زنان دخالت دارند. همچنین یک عملکرد هورمون تستوسترون در زنان، تاثیرگذاشتن بر سایر بافت‌های بدن و توده‌های استخوانی است. این هورمون یک ماده شیمیایی است که توسط بافت بدن ترشح و سپس به سایر قسمت‌های بدن فرستاده می‌شود.

هورمون تستوسترون در زنان چیست

چرا هورمون تستوسترون در زنان زیاد می‌شود؟

دلایل زیادی وجود دارد که باعث افزایش هورمون تستوسترون زنانه می‌شود. مهم‌ترین دلایل آن عبارتند از:

 • ایجاد اختلال در عملکرد غدد آدرنالین بانوان
 • ابتلا بانوان به مشکلات تیروئیدی
 • ابتلا به قندخون
 • افزایش بیش از حد وزن
 • نداشتن فعالیت بدنی
 • ورزش شدید و سنگین
 • در دوره بارداری احتمال افزایش هورمون تستوسترون بیشتر می‌شود.

مشکلات ناشی از افزایش هورمون تستوسترون در زنان

اگر بدن زنان بیش از حد هورمون تستوسترون تولید کند، دوره قاعدگی آن‌ها را نامنظم می‌کند. حتی ممکن است برای مدت طولانی پریودی را تجربه نکنند. همچنین موهای بدن این زنان نسبت به سایر زنان بیشتر می‌شود. برخی از خانم‌هایی که هورمون تستوسترون بیشتری دارند، جوش فرونتال هم در صورتشان ایجاد می‌شود.

علائم هورمون تستوسترون در زنان چیست؟

افزایش هورمون تستوسترون زنانه باعث بروز پاره‌ای از مشکلات می‌شود که عبارتند از:

 • بزرگ شدن کلیتوریس
 • افزایش توده عضلانی
 • نوسانات خلقی
 • ناباروری
 • بزرگ شدن عضلات شانه
 • ضخیم شدن موهای زائد
 • بم و کلفت شدن صدای بانوان
 • ایجاد جوش و آکنه در صورت
هورمون تستوسترون در بدنسازی/ / هورمون تستوسترون بدنسازی

ایا هورمون تستسترون باعث ریزش مو میشود

متاسفانه باید بگوییم بله. هورمون تستوسترون و ریزش مو ارتباط نزدیکی با هم دارند. این هورمون مردانه در پروتئین «آلبومین» ترکیب می‌شود. تستوسترون بیشتر گلوبولین (هورمون جنسی) متصل می‌شود. در این صورت هورمون جنسی از فعال شدن آن جلوگیری می‌کند. اما وقتی مقدار آن زیاد شود، هورمون جنسی را کنار زده و میزان آن در خون افزایش می‌یابد.

این حالت می‌تواند در نتیجه کاهش گلوبولین خون هم ایجاد شود. از سوی دیگر دی‌هیدروتستوسترون که با کمک تستوسترون ساخته می‌شود. این هورمون در فولیکول‌های مو نقش ایفا می‌کند. وقتی میزان تستوسترون در بدن زیاد می‌شود، ریزش شدید مو را به دنبال دارد.

چطور بفهمیم میزان هورمون تستوسترون خونمان زیاد شده است؟

برای تشخیص میزان هورمون‌های بدن باید به پزشک مراجعه کنید. هورمون تستوسترون هم از جمله هورمون‌هایی است که با آزمایش میزان آن مشخص می‌شود. اگر بیش از حد فعالیت ورزشی داشته‌اید و اکنون عصبی و پرخاشگر هستید، ریزش مو دارید و بی‌اشتها شده‌اید، ممکن است به دلیل افزایش هورمون تستوسترون باشد.

در هر صورت پزشک فقط به علائم ظاهری و جسمی اکتفا نمی‌کند. بلکه برای تشخیص افزایش هورمون تستوسترون زنانه به آزمایش خون بسنده می‌کند. به هر حال در آزمایش خون دلیل مستند و علمی‌تری وجود دارد.

ایا هورمون تستسترون باعث ریزش مو میشود

راه های کاهش تستوسترون در زنان

درمان و کنترل هورمون تستوسترون با توجه به میزان، سن  و وضعیت جسمانی زنان انجام می‌شود. در اغلب موارد پزشک با کمک قرص های پیشگیری از بارداری، داروهای گلوکوکورتیکواستروئیدها و یا متفورمین این هورمون را در بدن زنان کنترل می‌کند.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data