پارگی مویرگ چیست؟ آشنایی با روش‌های درمان آن

توسط admin
2360 مشاهده

پارگی مویرگ که معمولا رگ‌های عنکبوتی شکل نام دارند و در پزشکی، تحت عنوان تلانژکتازی یا بروز ضایعات کانونی به علت اتساع مویرگ‌ها، سرخرگچه‌ها و یا سیاهرگ‌های کوچک معمولا در پوست یا مخاط شناخته و تعریف می شوند، رگ‌های کوچکی هستند که روی سطح پوست، صورت و سینه ظاهر شوند.

علل خون مردگی زیر پوست

اکثریت افراد خون مردگی زیر پوست یا پارگی مویرگ خود را تجربه می کنند و در طول زندگی با کبودی‌های مختلف مواجه می شوند. علت‌های آن شامل موارد زیر است :

 • آسیب دیدگی حین بازی‌های ورزشی
 • تمرین‌های ورزشی
 • ضربه خوردن
 • زمین خوردن یا لیز خوردن
 • استفاده از لباس‌ها و کفش‌های شیشه‌ای
 • واکنش‌های آلرژیک
 • زایمان کردن یا متولد شدن
 • استفاده از تجهیزات پزشکی مثل اتل‌ها ، گچ گرفتن و غیره
 • بالا رفتن سن
 • استفراغ ، سرفه یا گریه شدید

تشخیص پزشکان در مورد پارگی مویرگ

پزشکان معمولاً از معاینه برای تشخیص علت پارگی مویرگ استفاده می کنند ، سوابق پزشکی را مورد بررسی قرار می دهند و سوالات زیر را از بیمار می پرسند :

 • بررسی علت‌های مختلف کبودی
 • تمامی علائم مصرف دارو توسط بیمار مخصوصاً داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی یا رقیق کننده خون
 • سابقه آسیب دیدگی وجراحی
 • سابقه خانوادگی
 • استفاده از مکمل‌های گیاهی یا داروهای طبیعی

اگر پزشک کبودی را شدید تشخیص دهد ، احتمالاً عکس برداری از فرد انجام می گیرد. اگر هم در مورد علت آن مطمئن نباشد، تست‌های دیگری را تجویز می کند.

روش‌های پیشگیری

برای پیشگیری از گشاد شدن رگ‌های خونی و بروز رگ‌های تار عنکبوتی روش شگفت انگیز، معجزه گر و مطمئنی وجود ندارد. با این حال می توانید با در پیش گرفتن عادت‌های درست از بروز این مشکل پیشگیری کنید. در اینجا ۱۲ راه مقابله با بروز پارگی مویرگ را بیان می کنیم.

به فکر گردش خون بهتر باشید

گردش خون مناسب برای پیشگیری و مقابله با رگ‌های تار عنکبوتی بخصوص روی پاها لازم و ضروری است. برای داشتن گردش خون مناسب به توصیه‌های زیر عمل کنید:

به طور منظم ورزش کنید

بدوید، پیاده روی و دوچرخه سواری کنید، پله‌ها را بالا پایین کنید. فعالیت‌های بدنی دیگر مانند تمیز کردن خانه، پیاده رفتن به سر کار و غیره نیز می تواند به بهبود جریان خون کمک کند.

پاها را بالا نگه دارید

زمانی که می نشینید، پاهایتان را بالاتر نگه دارید تا کمی استراحت کنند.

خودتان را کش دهید

اگر کارتان به گونه‌ای است که مدت طولانی می نشینید و یا سر پا می ایستید، بهتر است هر چند دقیقه یک بار حرکات کششی انجام دهید و وضعیت نشستن تان را عوض کنید.

انجام هر حرکتی به شما کمک می کند تا گردش خون تان را تحریک کنید.

وزن خود را کنترل کنید

اضافه وزن و چاقی مفرط دو عامل رایج بروز رگ‌های تار عنکبوتی است. به خاطر اینکه فشار وارده به پاها زیاد شده و باعث بروز این مشکل می شود. در نتیجه لازم است که وزن خود را کنترل کنید و به فکر کاهش اضافه وزن تان باشید.

ماساژ را دریابید

ماساژ خوب کلید بهبود و افزایش جریان خون است و برای پیشگیری و مقابله با مشکل رگ‌های تار عنبکوتی موثر است. برای افزایش تاثیر ماساژتان بهتر است از سرکه سیب استفاده کنید. به این ترتیب که پوست را به سرکه سیب آغشته کرده و ماساژ دهید. همچنین می توانید پنبه را به سرکه سیب آغشته کنید و روی مناطقی که دچار این مشکل هستند قرار دهید. روی مناطق مورد نظر ژل آلوئه ورا بزنید و با حرکات دورانی ماساژ دهید. اجازه دهید ژل آلوئه ورا به مدت ۱۵ دقیقه روی رگ‌های تارعنکبوتی بماند.

موقع خوابیدن زیر پاهایتان بالش بگذارید

یکی دیگر از روش‌های افزایش گردش خون این است که موقع خوابیدن پاهایتان کمی بالاتر قرار بگیرند. برای این منظور می توانید به پشت بخوابید و بالشتی زیر پاهایتان قرار دهید.

تغذیه سالمی در پیش بگیرید

برنامه غذایی نقش مهمی در پیشگیری و درمان رگ‌های تار عنکبوتی دارد. توصیه می کنیم که مصرف مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان‌ها و ویتامین‌های C و A را افزایش دهید. علاوه بر این لازم است که مصرف نمک را کاهش داده و میوه، سبزیجات، مرغ، ماهی و غلات سبوس دار را در الویت برنامه غذایی تان قرار دهید.

پاهایتان را قوی کنید

هر ورزشی را برای کار کردن روی عضلات پاها و تقویت آنها انجام دهید. این کار باعث پیشگیری از بروز رگ‌های تارعنکبوتی نیز می شود. پیاده روی، ورزش با استپ، دوی نرم، پرش و پدال زدن به شما کمک می کند تا با این مشکل مقابله کنید.

پا روی پا نیاندازید

یکی از عادت‌های نادرستی که به سلامتی کلی بدن آسیب می زند، نشستن و پا روی پا انداختن است. پا روی پا انداختن به مدت طولانی باعث می شود که گردش خون با مشکل مواجه شده و سر و کله رگ‌های تار عنکبوتی نیز پیدا شود.

از لباس و کفش‌های مناسب و راحتی استفاده کنید

لباس‌های خیلی تنگ و کفش‌های پاشنه بلند در پیدایش رگ‌های تار عنکبوتی تاثیر دارند. لازم است از لباس‌های مناسبی استفاده کنید که تنگ نبوده و فشاری به پوست وارد نمی کنند. کفش سبک با پاشنه کوتاه باعث بهبود جریان خون و مقابله با مشکل رگ‌های تار عنکبوتی می شود.

از کرم ضدآفتاب استفاده کنید

اشعه ماورای بنفش باعث تشدید مشکل رگ‌های تارعنکبوتی می شود. بنابراین لازم است قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، حتما از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. از کرم‌های ضد آفتاب متناسب با نوع پوستتان استفاده کنید و پانزده تا بیست دقیقه قبل از خروج از منزل، کرم بزنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data