مواد غذایی خنک کننده برای کاهش علائم گرمازدگی!

توسط سپیده سرداری
89 مشاهده

در این مقاله مواد غذایی خنک کننده برای جلوگیری از گرمازدگی را با هم بررسی خواهیم کرد. با توجه به این که در فصل گرما هستیم. و ممکن است بسیاری از افرادی که مجبورند ساعات بسیار گرم روز را بیرون از منزل بگذرانند، در معرض گرمازدگی قرار داشته باشند. کمک به سیستم خنک کننده بدن و سیستم تعریق از طریق مصرف مواد غذایی خنک کننده اهمیت بالایی دارد.

برای کمک به افرادی که در معرض گرمازدگی قرار دارند، خوراکی‌هایی برای کاهش دمای بدن و کمک به تعریق مناسب را معرفی خواهیم کرد. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا با این مواد غذایی خنک کننده بی‌نظیر آشنا شوید.

اطلاعات کاملی درباره گرمازدگی در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته. روی لینک بزنید.

نعناع

نعناع تازه به دلیل سرشار بودن از منتول، به عنوان یک ماده غذایی خنک کننده مناسب شناخته می‌شود. منتول ماده‌ای است که به خاطر خنک کننده بودنش شهرت یافته است. شما می‌توانید نعناع را به صورت جوشانده و یا در نوشیدنی‌های خود مصرف کنید. همچنین مصرف نعناع در کنار سایر سبزیجات خوراکی و به صورت خام نیز بسیار توصیه شده است. بنابراین نعناع تازه یک ماده غذایی خنک کننده بی‌نظیر است. و برای جلوگیری یا درمان گرمازدگی بسیار مناسب است.

گرمازدگی یک خطر بسیار جدی برای شما محسوب می‌شود. و میتواند در صورت نادیده گرفته شدن حتی باعث مرگ شود.

Cooling-food-to-reduce-heatstroke

نوشیدنی آب نارگیل

برای خنک کردن بدن و جلوگیری از گرمازدگی، نوشیدنی آب نارگیل در صورت وجود بسیار کار ساز خواهد بود. در حقیقت آب نارگیل یک ماده غذایی خنک کننده و احیا کننده بدن است. آب نارگیل همچنین به دلیل سرشار بودن از مواد معدنی و مغذی، خواص بیشماری دارد.

خوراکی‌های آبرسان

در فصل تابستان و برای جلوگیری از بروز گرمازدگی، یک روش بسیار کارآمد و موثر مصرف مقدار زیاد خوراکی‌های آب رسان است. انواع سبزیجات، کرفس، طالبی، هندوانه، خیار و به طور کلی میوه‌های تابستانی از نظر آبرسانی بسیار سرشار هستند. مصرف خوراکی‌های آبرسان برای جلوگیری از بروز علائم گرمازدگی بسیار مناسب هستند.

آلوئه ورا

آلوئه ورا یگ گیاه برگ دار ژله‌ای است که خواص درمانی بی‌نظیری دارد. دانشمندان دریافتند که برگ‌های این گیاه و ژله داخل آن‌ها می‌توانند خاصیت خنک کننده‌ای بی‌نظیری داشته باشند. برای بهره‌مند شدن از خاصیت خنک کننده‌ای آلوئه ورا، میتوانید از ژل این گیاه یا مرطوب کننده‌های بسته بندی شده آلوئه ورا برای مرطوب کردن پوست خود استفاده کنید. شما همچنین می‌توانید از نوشیدنی‌های فراوری شده آلوئه ورا به عنوان یک نوشیدنی دلپذیر و ماده غذایی خنک کننده استفاده کنید.

در اینجا مقاله ای در خصوص خواص آلوئه ورا برای شما عزیزان قرار داده‌ایم.

آب دوغ

آب دوغ بی شک می‌تواند یکی از محبوب ترین و دلچسب ترین وعده‌های غذایی شما در فصل تابستان باشد. مصرف این ماده غذایی خنک کننده در روزهای گرم تابستانی به خوبی می‌تواند دمای بدن شما را پایین بیاورد. و از بروز گرمازدگی جلوگیری کند. آب دوغ همچنین به دلیل سرشار بودن از مواد مغذی، مواد معدنی مورد نیاز بدن را تامین می‌کند.

برای درست کردن آب دوغ نیازی به پایبند بودن به دستور غذایی خاصی نیست. و به راحتی می‌توانید خلاقیت خود را افزایش دهید. و طعم بی‌نظیری به این وعده محبوب بدهید. اضافه کردن کشمش، رقیق بودن یا غلیظ بودن آب دوغ، اضافه کردن سبزیجات تازه یا خشک و همچنین اضافه کردن برخی میوه‌ها مانند سیب می‌تواند طعم بی‌نظیری به آب دوغ شما بدهد.

Cooling-food-to-reduce-the-symptoms-of-heatstroke

انواع چای و دمنوش

نوشیدن چای در فصل تابستان یک روش مناسب برای افزایش آبرسانی به بدن و کمک به سیستم تعریق است. نوشیدن چای و همچنین نوشیدن دمنوش شمبلیله به خوبی می‌تواند دمای بدن شما را پایین بیاورد. و از بروز گرمازدگی جلوگیری کند. این مواد غذایی خنک کننده را می‌توانید به صورت خنک هم بنوشید. بنابراین اگر علاقه‌ای به نوشیدن نوشیدنی‌های گرم در فصل تابستان ندارید، می‌توانید از قبل آن‌ها را تهیه کرده و در یخچال نگهداری کنید.

انواع فلفل!

شاید باعث تعجب شما شده باشد! اما مصرف انواع فلفل می‌تواند به جلوگیری از بروز گرمازدگی کمک کند. در حقیقت فلفل یکی از مواد غذایی خنک کننده محسوب می‌شود. با وجود اینکه مصرف آن به دلیل طعم تندش احساس گرما در بدن شما ایجاد می‌کند، اما فلفل خاصیت خنک کننده دارد.

این خاصیت خنک کننده‌ای به دلیل وجود ماده‌ای به نام کپسایسین در فلفل است. این ماده باعث مخابره پیام‌هایی به مغز می‌شود که به مغز اطلاع می‌دهند بدن گرم شده است. و همین موضوع باعث تحریک تعریق بدن و عرق کردن شما می‌شود. و در نتیجه دمای بدن شما کاهش پیدا می‌کند.

ریحان تازه

ریحان به عنوان یک گیاه بسیار با ارزش از گذشته تاکنون شناخته شده است. این گیاه می‌تواند خواص درمانی فراوانی نیز داشته باشد. اما دانشمندان معتقدند که ریحان تازه خاصیت خنک کنندگی مناسبی نیز دارد. ریحان را می‌توانید همراه سبزی خوردن در کنار سفره، در آب دوغ، در انواع اسموتی‌ها و همچنین همراه نوشیدنی‌های مختلف نوش جان کنید.

reduce-the-symptoms-of-heatstroke

خوراکی‌های سرشار از امگا ۳

اسیدهای چرب امگا ۳ از مواد غذایی خنک کننده محسوب می‌شوند. که می‌توانند سبب جلوگیری از بروز گرمازدگی شوند. در حقیقت مصرف خوراکی‌های سرشار از امگا ۳ با بهبود عملکرد هیپوتالاموس همراه است. هیپوتالاموس بخشی از مغز است که که علاوه بر گرسنگی و تشنگی، دمای بدن را نیز کنترل می‌کند. به این ترتیب مصرف امگا ۳ سبب کنترل دمای بدن و جلوگیری از گرمازدگی خواهد شد. انواع ماهی‌ها، روغن زیتون و … خوراکی‌های سرشار از امگا ۳ هستند.

در این مقاله درمورد امگا ۳ بیشتر بدانید. روی لینک سبزرنگ بزنید.

سخن پایانی

گرمازدگی یک خطر بسیار جدی برای شما محسوب می‌شود. و میتواند در صورت نادیده گرفته شدن حتی باعث مرگ شود. در صورت احساس علائم گرمازدگی، سریعا باید به پزشک مراجعه کنید. و به هیچ عنوان نباید آن را نادیده بگیرید و دست به درمان‌های خانگی بزنید.

اما یکی از بهترین روش‌ها برای جلوگیری از بروز گرمازدگی در فصل تابستان، مصرف مواد غذایی خنک کننده است. این خوراکی‌ها با افزایش آبرسانی به بدن و بهبود سیستم خنک کنندگی بدن، به ما کمک می‌کنند تا در روزهای گرم تابستان از ابتلا به گرمازدگی در امان باشیم. امیدواریم مطالعه این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data