ناخنک چشم چیست | برای ناخنک چشم چیکار کنیم

توسط مریم کوهشاری
226 مشاهده

ناخنک چشم چیست ؟ آیا تا به حال در اطراف شما کسی به این بیماری چشمی مبتلا شده است؟ آیا تا به حال خودتان این مشکل را تجربه کرده‌اید؟ می‌دانید برای ناخنک چشم چیکار کنیم؟ اگر نمی‌دانید علت به وجود آمدن ناخنک چشم چیست و چطور باید آن را درمان کنید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. البته اگر سلامت چشم هایتان برایتان مهم است.

ناخنک چشم چیست؟

ناخنک چشم یا در اصطلاح پزشکی بیماری پتریژیوم (pterygium) یک ضایعه چشمی است که به صورت مثلث در ناحیه اتصال سیاهی چشم ایجاد می‌شود. به طوری که قسمتی از آن در ناحیه سفیدی و قسمت دیگر آن به روی قرنیه چشم می‌رود.

ناخونک سفیدی چشم در اثر رشد بافت‌های خوش‌خیم و رگ‌های التهاب‌یافته ایجاد می‌شود. این بیماری گاهی آزاردهنده است و باعث زشت شدن چشم می‌شود. عکس ناخنک چشم را در زیر مشاهده می‌کنید.

ناخنک چشم چیست/ ناخنک چشم و درمان/ جراحی ناخنک چشم با لیزر/

برای ناخنک چشم چیکار کنیم؟

 این پوسته نازک باید در همان مراحل ابتدایی درمان شود. در غیر اینصورت به تدریج به سمت قرنیه رفته و باعث ایجاد رگ‌های قرمز در چشم می‌شود. سوزش و خارش شدید چشم در نتیجه ناخنک ایجاد می‌شود. در مواردی هم با ریزش اشک همراه می‌شود.

اگر برای ناخونک سفیدی چشم زیاد شود، می‌تواند مانع دید شود. به طوری که قرنیه را پوشش داده و شما دیگر قادر به دیدن نیستید. در ابتدا ناخنک چشم بسیار کوچک است. اما به تدریج تغییر شکل می‌دهد و روز به روز بزرگتر می‌شود. در همان مراحل اولیه شما قادر به دیدن هستید. اما به مشکل آستیگماتیسم یا تاری دید مبتلا می‌شوید. شاید اگر با نور در مقابل آینه قرار بگیرید، بتوانید براحتی ناخنک داخل سفیدی چشم را مشاهده کنید.

برای درمان این مشکل باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

علت به وجود آمدن ناخنک چشم چیست؟

هنوز دلیل ایجاد این بیماری به طور کامل مشخص نشده است. اما به نظر متخصصان افرادی که بیش از حد در مقابل آب و هوای آفتابی قرار می‌گیرند، بیشتر در معرض مبتلا به این بیماری هستند. پرتو فرابنفش و اشعه UV خورشید، خشکی آب و هوا و غبار و آلودگی هوا علت به وجود آمدن ناخنک چشم هستند.

استفاده از لنزهای تماسی هم یکی دیگر از دلایل ابتلا به این مشکل است. به همین دلیل توصیه می شود برای مدت زمان طولانی از لنزهای تزئینی استفاده نکنید.

علائم ناخنک چشم چطور ظاهر می‌شود؟

بیماری ناخنک سفیدی چشم خود را در ابتدا نشان نمی‌دهد. اما وقتی رفته‌رفته بزرگ‌تر می‌شود، علائم آن نیز خود را نشان می‌دهند. مهم‌ترین علائم این بیماری عباتند از: خارش، سوزش و قرمزی چشم. در مواردی به صورت تحریک چشم در برابر غبار و آلودگی ظاهر می‌شود.

بیشتر بیماران مبتلا به ناخنک چشم با مشکل آبریزش چشم روبرو هستند. البته ریزش اشک زمانی که ناخنک به مرحله حاد می‌رسد، ایجاد می‌شود.

 اختلال در دید هم از دیگر علائم ناخنک چشم است. زیرا به دلیل رشد ناخنک بر روی قرنیه، نور وارد مردمک چشم نمی‌شود. در نتیجه بیمار قادر به مشاهده اطراف خود نیست.

عمل ناخنک چشم با لیزر/ درمان ناخنک چشم با لیزر/ ناخنک چشم در کودکان

برای ناخنک چشم چیکار کنیم

ناخونک سفیدی چشم باید توسط پزشک درمان شود. متاسفانه برخی به دنبال راه‌های درمان در خانه هستند. در حالی‌که چشم به‌شدت حساس است و نباید بدون نظر پزشک کاری را انجام دهید. درمان خانک چشم با لیزر یکی از بهترین راه‌هاست. البته روش‌های دیگری هم برای درمان این بیماری وجود دارد.

به طور کلی برای درمان ناخنک چشم روش‌های زیر از سوی متخصص توصیه می‌شوند:

عدم نیاز به درمان

اگر میزان ناخنک سفیدی چشم خیلی کم باشد، به طوری که قابل مشاهده نباشد، نیازی به درمان ندارد. در چنین مواقعی پزشک تشخیص می‌دهد که بیمار به درمان نیاز ندارد. البته مراقبت از چشم و استفاده از داروهای تجویز شده و عینک آفتابی برای این دسته از بیماران ضرورت دارد.

اگر ناخنک کوچک باشد و مشکلی برای بینایی فرد مبتلا ایجاد نکند نیاز به درمان نخواهد داشت.

در همان مراحل اولیه برای درمان این عارضه از قطره اشک مصنوعی، پماد ضدالتهاب و قطره‌های استروئیدی استفاده می‌شود. این داروها همگی به کاهش التهاب چشم کمک می‌کنند. زیرا از پخش شدن و افزایش ناخنک در چشم جلوگیری می‌کنند.

درمان ناخنک چشم با لیزر

اگر میزان ناخنک چشم در بیمار به حدی زیاد شود که بینایی او را تحت تاثیر قرار دهد، باید از روش جراحی استفاده شود. در این روش پزشک متخصص سعی می‌کند با کمک لیزر به درمان ناخنک چشم بپردازد. سپس برای جلوگیری از بازگشت مجدد ناخنک، پزشک داروهایی مانند میتومایسن را برای بیمار تجویز می‌کند.

در روش عمل ناخنک چشم با لیزر احتمال بازگشت بیمار به حالت قبل وجود دارد. مگر اینکه دستورات پزشکی را رعایت کند.

برای ناخنک چشم چیکار کنیم/ علت به وجود آمدن ناخنک چشم/ عکس ناخنک چشم

چطور از ابتلا به ناخنک چشم پیشگیری کنیم؟

با توجه به بررسی علت به وجود آمدن ناخنک چشم باید این موارد را رعایت کنید:

  • از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب خودداری کنید.
  • اگر شغل شما ایجاب می‌کند ساعات زیادی در مقابل نور آفتاب قرار بگیرید، عینک آفتابی و کلاه سایبان‌دار را فراموش نکنید.
  • در منزل از دستگاه‌ها بخور استفاده کنید. در مناطق خشک کشور، احتمال ابتلا به ناخنک چشم بیشتر است.
  • پلک زدن مداوم از خشکی چشم پیشگیری می‌کند.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data