یوگا و تاثیر آن در جلوگیری از استرس و افسردگی

توسط admin
860 مشاهده

یوگا و تاثیر آن در جلوگیری از استرس و افسردگی

هر زمان صحبت از رشته‌های ورزشی مفید برای بدن و اندام می‌شود، اختلاف بر سر اینکه کدام ورزش مناسب‌تر از سایرین می‌باشد، بیشتر از آن چیزی است که تصور می‌شود. اما وقتی که صحبت از ورزش و تمرینی برای روح و روان می‌شود، احتمالا نظر اغلب افراد بر یوگا است. در ادامه تاثیر یوگا بر آرامش و جلوگیری از افسردگی و اضطراب خواهیم پرداخت.

یوگا چیست؟

باور عموم بر این است که قدمت یوگا در هند به بیش از ۵۰۰۰ سال پیش برمی‌گردد. یوگا در زبان هندی سانسکریت به معنای یکی شدن یا متحد شدن است. تمرین یوگا شامل پیوستن و اتحاد بدن، ذهن و روح با یکدیگر است که این کار در ورزش یوگا از طریق کار تنفس، مدیتیشن، حرکات و آرامش انجام شده و به فرد در مسیر رسیدن به حس تعادل درونی کمک می‌کند.

تاثیر یوگا بر آرامش

امروزه یوگا به یک راه محبوب برای افزایش قدرت، بهبود تعادل و افزایش انعطاف‌پذیری، جسمی یا روانی، تبدیل شده است. اما ماموریت یوگا به همین جا ختم نمی‌شود. بسیاری از مردم شیوه زندگی خود را با یوگا تنظیم می‌کنند که این بخش شامل رژیم غذایی ساتویک‌ (رژیم غذایی مخصوص یوگا) و سبک زندگی یوگیک است. بدیهی است که این بخش از یوگا فراتر از تمرین‌های ورزشی و بیشتر شبیه سبک زندگی است تا ورزش. همچنین بسیاری از جنبه‌های غیر تمرینی یوگا، مانند تمرینات تنفس و مدیتیشن، می‌توانند به آرامش ذهن درگیر و کمک به رهایی از استرس کمک کنند. با توجه به مزایا و تاثیرات بی‌شماری که یوگا بر کاهش استرس دارد، تعجب‌آور نیست که یوگا به طور مشخص می‌‌تواند در مدیریت ترس، استرس و اضطراب و رسیدن فرد به قله‌ی آرامش مفید باشد.

حرکات یوگا برای کاهش استرس

بسیاری از مشکلات فیزیکی یا دردهای مزمن جسمی ما منشا فکری و روانی دارند. طبق مطالعات صورت گرفته اغلب افرادی که با استرس و اضطراب دست و پنجه نرم می‌کنند، با درد، اسپاسم و گرفتگی‌های کمر و گردن روبرو شده‌اند. یکی از وضعیت‌های شناخته‌شده یوگا آسانا نام دارد. این حالت به کشش و تعادل عضلات و همچنین رهایی بدن از دردهای نقطه‌ای و مزمن کمک شایانی می‌کند.

تاثیر یوگا برای اضطراب

بارها شنیده‌ایم که مزایای ورزش باعث بر طرف شدن اختلالات روحی، هراس و استرس می‌شود. اما در بین رشته‌های ورزشی مختلف، به طور مشخص یوگا نه تنها در تسکین درد فیزیکی بدن کمک می‌کند، بلکه می‌تواند با افکار مضر نیز مقابله کند. یکی از مشکلات افراد مضطرب، الگوهای تفکر منفی و نگرانی‌های مکرر است. یکی از اصلی‌ترین بخش‌های یوگا که به مشکل ترس، نگرانی و اضطراب کمک می‌کند، مدیتیشن، تجسم و تمرکز بر تنفس است. تمرینات مکرر و منظم یوگا می‌تواند واکنش‌های آرام را از درون فرد استخراج کند و توامان به بدن و ذهن اجازه می‌دهد تا به احساس آرامش و آسایش درونی برسند.

حرکات یوگا برای افسردگی

برخی از افراد بدون اینکه خود خبردار باشند به افسردگی مبتلا هستند. افسردگی افراد را به عدم حضور در جمع و تنهایی و انزوا سوق می‌دهد. یوگا همچنین یک راه‌حل عالی برای این افراد که ممکن است مبتلا به بیماری آگورافوبیا[۱] باشند، است. آگورافوبیا به ترس از حضور در مکان‌های باز و شلوغ، به طور مشخص خارج از خانه، گفته می‌شود. آگورافوبیا که یکی از بیماری‌های زیرمجموعه اختلال اضطراب[۲] است، به هراس فرد از حضور در اجتماع و مکان‌های شلوغ دامن می‌زند و به انزوا و افسردگی او منجر می‌شود. به گفته‌ی محققان یکی از بهترین روش‌های درمانی این بیماری، شرکت در کلاس‌های گروهی یوگا است که با تمرین و ممارست، مشکل هراس و اضطراب فرد را به طور کامل رفع می‌کند.

[۱] Agoraphobia

[۲] Anxiety disorder

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data