درمان عقب زدگی زانو با ورزش های اصلاحی

توسط مریم کوهشاری
850 مشاهده

عقب زدگی زانو یا ریکارواتوم به دلیل کشیدگی بیش از حد زانو به سمت عقب اتفاق می‌افتد. عقب زدگی زانو یا تو رفتگی کشکک زانو گاهی به صورت یکطرفه و گاهی دو طرفه است. این عارضه باعث ایجاد مشکل در زمان راه رفتن می‌شود. حتی زمان ایستادن هم بین دو زانو فاصله ایجاد می‌کند. درمان عقب زدگی زانو با ورزش اصلاحی یکی از ساده ترین روش‌های درمان این عارضه است. با ما همراه باشید تا به طور مفصل به این موضوع بپردازیم.

علت عقب زدگی زانو چیست؟

تو رفتگی کشکک زانو بیشتر به دلیل مادرزادی اتفاق می‌افتد. همچنین اگر لیگامنت‌های زانو به طور موقت شل شوند، این مشکل بروز می‌کند. التهاب، حادثه و ضربه هم می‌تواند باعث عقب زدگی زانو شود.  اگر تورفتگی زانو حاد نباشد، با کمک ورزش‌های اصلاحی می‌توان آن را درمان کند. در موارد حادتر فرد بیمار به جراحی نیاز پیدا می‌کند. با این حال بعد از بهبودی کامل جراحی انجام ورزش‌های اصلاحی برای چنین افرادی لازم است.

در ورزش‌های اصلاحی زانوها بیش از حد کشیده می‌شوند. در نتیجه مفصل خم شده و این امر به درمان عقب زدگی زانو کمک می‌کند. از سوی دیگر مفصل‌های زانو استحکام بیشتری پیدا می‌کنند. در این صورت فرد توانایی ایستادن و حرکت معمول را پیدا می‌کند.

بهترین حرکات اصلاحی برای عقب زدگی زانو

درمان عقب زدگی زانو با ورزش با چندین حرکت ساده شروع می‌شود. برای کسانی که به این عارضه مبتلا هستند، ابتدا ورزش کردن کمی سخت است. به هر حال باید زانوهای تو رفته را در جهت مخالف بکشند. اما به مرور زمان تاثیر خود را بر روی زانوهای بیمار می‌گذارد. حتی درمان عقب زدگی زانو در کودکان می‌تواند با این روش به نتیجه برسد.

درمان عقب زدگی زانو در کودکان

انجام حرکت اصلاحی برای عضلات چهار سر

یکی از دلایل عقب زدگی زانو در افراد ضعیف بودن عضلات چهار سر است. اما چندین حرکت ورزشی وجود دارد که می‌توانید عضلات چهار سر را تقویت کنید. برای این کار حرکات زیر را توصیه می‌کنیم:

انجام انقباضات ایزومتریک

یکی از بهترین حرکات ورزشی برای درمان عقب زدگی زانو در بزرگسالان و کودکان انقباض ایزومتریک است. برای انجام این حرکت اصلاحی ابتدا روی زمین بنشینید و پاها را دراز کنید. به گونه‌ای که زانوها صاف باشد. حالا سعی کنید عضلات هر دو ران را منقبض کنید. این تمرین را چندین مرتبه انجام دهید.

انجام حرکت باز کردن زانوها

برای درمان عقب زدگی زانو در کودکان و بزرگسالان روی زمین بنشینید و پاها را دراز کنید. حالا چیزی شبیه به یک بالشت با ارتفاع ۷ سانتیمتر را دقیقا در زیر زانوهای خود قرار دهید. حالا زانوهای خود را باز کرده و دوباره به حالت قبل برگردید. این حرکت را چندین مرتبه در طی روز انجام دهید.

بالا بردن پاها با زانوی صاف

صاف کردن زانو برای کسی که دچار تو رفتگی کشکک زانو است، کار ساده‌ای نیست. اما اگر می‌خواهید این عارضه را سریع‌تر درمان کنید، ابتدا روی زمین بشینید و پاها را صاف بکشید. حالا بدون اینکه زانوهایتان خم شود، سعی کنید پاها را از قسمت مفصل ران به سمت بالا ببرید.

درمان عقب زدگی زانو با ورزش

افزایش مقاومت زانوها

یکی دیگر از روش‌های درمان عقب زدگی زانو با ورزش بالا بردن پا و اعمال مقاومت روی زانوهاست. برای انجام این تمرین ابتدا مثل دفعات قبل روی زمین بنشینید و پاها را بکشید تا زانوها صاف شوند. البته این بار یک وزنه یا کیسه کوچک پر از شن را هم به دست بگیرید. همزمان که سعی دارید کیسه یا وزنه را به بالا ببرید، باید به زانوها فشار وارد شود. اما زانو را بلند نکنید.

تمامی این حرکت‌ها به تقویت عضلات چهار سر زانو کمک می‌کند.

درمان کوتاهی عضله چهار سر

یکی دیگر از راه‌های درمان عقب زدگی زانو با ورزش حرکات کششی است. این حرکات به درمان کوتاهی عضله چهار سر کمک می‌کنند. برای انجام این حرکات ورزشی به صورت زیر عمل کنید:

ورزش برای کشش عضلات چهارسر

یکی از راه‌های تو رفتگی کشکک زانو در حالت نشستن است. به این صورت که باید روی یک پا بنشینید و پای دیگر را به سمت عقب ببرید. در این حالت باید مفصل ران عضلات خم‌کننده کشیده شود. وقتی زانوها را خم می‌کنید، عضله چهار سر زانو هم کشیده می‌شود.

 درمان عقب زدگی زانو در حالت ایستاده

یکی دیگر روش‌های درمان عقب زدگی زانو در کودکان و بزرگسالان در حالت ایستاده است. به این صورت که بایستید و سپس خم شوید و دست راست ر به سمت مچ پای راست ببرید. به گونه‌ای که زانو خم شود. این حرکت ورزشی باعث کشیده شدن عضلات چهارسر می‌شود.

تو رفتگی کشکک زانو بیشتر به دلیل مادرزادی اتفاق می‌افتد.

قوی کردن عضلات چهار سر زانو

یکی دیگر از راه‌های درمان عقب زدگی زانو با ورزش انجام حرکاتی است که به قوی کردن عضلات چهارسر زانو کمک می‌کند. برای این کار ابتدا رو به شکم دراز بکشید و زانوها را خم کنید. با این حرکت عضلات خم‌کننده زانو قوی‌تر می‌شوند. این حرکت ورزشی را برای دو پای خود انجام دهید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data